Tudatos adományozással okozhatunk igazán örömet

Adományozzunk „jól” idén karácsony előtt

Az adományozás az ünnepek közeledtével még inkább előtérbe kerül. Tárgyi adományozás esetén nem mindegy azonban, hogy mit adunk, ha valóban szeretnénk hasznos ajándékokkal meglepni másokat. A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy bár az adakozási hajlandóság nagyban megnő az ünnepek közeledtével, sokan sajnos olyan használt tárgyi adományokat, lejárt vagy romlandó élelmiszert ajánlanak fel, amelyek nem alkalmasak arra, hogy másoknak örömet okozzanak. A Kuckó Önkéntes Program évek óta hazamenős csomagokkal segíti a nevelőotthonokban élő gyermekek családjait. Ezzel ők is lehetőséget kapnak arra, hogy igazi ünnepi ételek kerüljenek az asztalra Karácsonykor.

Évente a Kuckó Önkéntes Program mintegy 2000 hazamenős csomagot állít össze a gyermekotthonokban élő gyermekek családjai számára. Ezek a csomagok egyenként 25 ezer Ft értékben tartalmaznak az ünnepi készülődéshez, sütéshez-főzéshez szükséges jó minőségű hozzávalókat és néhány olyan élelmiszert, amelyekhez a hétköznapokban nem jutnak hozzá ezek a családok”

– mondta el Csanda Gergely, a program mögött álló Szintlépés Alapítvány elnöke.Először Budapesten és Pest megyében indult csak a Kuckó Önkéntes Program, tavaly azonban már Nógrád megyébe is eljutottak a hazamenős csomagok. Egyre több cég áll a kezdeményezésük mögé, így idén először Vas megyében is meglepik a nevelőotthonban élő gyermekeket a Jobtain HR Szolgáltató Kft. segítségével.

Nagyon sokan szeretnének ilyenkor segíteni másokon, de egy sokat viselt, koszos, szakadt ruha vagy cipő, a lejárt élelmiszer sajnos nem tartozik a továbbadható adományok közé. Hatalmas munkájuk van abban a szervezeteknek, hogy olyan csomagokat kapjanak például a nevelőotthonokban élők, amelyet valóban tudnak hasznosítani és igazi örömet okoz számukra. A Kuckó Önkéntes Programmal közösen 100 hazamenős csomag finanszírozását, összeállítását és kiszállítását vállaltuk idén Vas megyében. A teljes folyamatot mi fogjuk megvalósítani és nagy öröm számunkra, hogy valóban okosan adományozhatunk”

– hangsúlyozza Mihályi Magdolna, a Jobtain ügyvezetője. Kiemeli: a tudatos és felelősségteljes adományozás szempontjait szem előtt tartva valóban nagyban segíthetjük a szervezetek munkáját, de önálló adományozás esetén is érdemes betartani a következő szempontokat.

Mit adományozzunk?:

Az adomány lehet pénzbeli, tárgyi vagy akár önkéntes munka is. A használhatatlan tárgyak nem tartoznak a hasznos adományok közé. Fontos tudatosítani, hogy az adományozás nem lomtalanítás. Csak tiszta, hibátlan még használható ruhát, cipőt, tárgyakat adományozzunk, lehetőleg a szezonalitást is figyelembe véve. Ez hatalmas segítség az intézményekben dolgozók számára is, továbbá elkerülhető az adományok felhalmozódása. Lejárt szavatosságú és gyorsan romlandó élelmiszer szintén ne képezze a csomag részét.

Kinek adományozzunk?:

Mindenképpen nézzünk utána a szervezetnek, akinek adományozni szeretnénk. Első körben próbáljunk meg helyben adományozni, de természetesen nagyobb szervezeteket is megcélozhatunk. Ha tisztában vagyunk, hogy milyen célt támogatnak, hogyan használják fel az adományokat, informálódunk arról, hogy valójában mire van szükségük, akkor nagy valószínőséggel tökéletes csomagot fogunk összeállítani számukra.

Átláthatóság:

Ha a szervezet átláthatóan működik, nyilvánosságra fogja hozni, hogyan használja fel az adományokat. Nézzünk utána ebből a szempontból is kiszemelt szervezetnek.

+1 tanács:

Ruhák, cipők adományozásakor a szervezetek nagyon örülnek, ha méret szerint csomagoljuk be az adományokat és ezt valamilyen módon fel is tüntetjük a csomagoláson. Amennyiben a szezont is jelöljük, igazán tudatos adományozók leszünk.