Rendhagyó irodalomóra Ákossal

Arany János-hangoskönyvet ad ki és színházban mond verset Ákos

Ákos 2017-re koncertszünetet hirdetett, hogy újabb projektbe vághasson: egyik legkedvesebb költője, Arany János verseiből hangoskönyvet készített, amely Szent Mihály napján, 2017. szeptember 29-én kerül a boltok polcaira. Ezzel egyidőben a hangoskönyv anyagából előadói estet visz színpadra, amelyet a Nemzeti Színház mutat be, de az ősz során számos vidéki helyszín is műsorra tűzi.

A 2008-ban napvilágot látott, nagy sikerű Krúdy-hangoskönyv megjelenése és csaknem 60 telt házas felolvasóest után a Kossuth-díjas énekes újra színészként készített hangfelvételt: az 56 perces anyag tíz verséből szubjektív Arany-portré rajzolódik ki – a nagy balladáktól a kevésbé ismert verseken át a derűsebb tételekig. A lemezhez Ákos komponált klasszikus szerzőket idéző zongoradarabokat, Blaskó Péter hangja pedig meggyőzően, egyszerű természetességgel szólaltatja meg Arany belső monológjait. A „hangoskönyv” megnevezés itt nem csak műfaji kategóriát jelöl: ezzel a különlegesen szép kiadvánnyal a CD-korong mellett antik hatású, keményfedeles verseskönyvet is kézbe kap a hallgató-olvasó. A kiadvány az Arany-emlékév támogatásával valósult meg.

 

Arany műveltsége, filmes látásmódja, dramaturgiai érzéke kamaszkorom óta foglalkoztat és hat rám. A lemezre a legkedvesebb verseimet válogattam össze, a sötét, drámai hangvételűektől néhány derűsebb darabig. Szigethy tanár úr szerint az előadásunk leginkább személyes vallomásra hasonlít. Remélem, mások számára is azzá válhat” – nyilatkozta Ákos a kiadvány kapcsán.

 

A hangoskönyv anyaga a pódiumon is megelevenedik: Szigethy Gábor rendezésében Arany-estet visznek színpadra, a bemutatót a kiadvány megjelenése napján, 2017. szeptember 29-én tartják a Nemzeti Színház Kaszás Attila-termében. Az érdeklődést jelzi, hogy a hét októberi előadásra elővételben elkapkodták a jegyeket. További három előadást hirdettek meg novemberre a Nemzetibe, és vidékre is eljut majd az Arany-műsor.

 

Vidnyánszky Attila meghívása nyomán a Nemzetiben mutathatjuk be, ezt komoly megtiszteltetésnek tartom, hálás vagyok érte, ahogy Blaskó Péter közreműködéséért is. Lábremegős élmény, hogy éppen a Kaszás Attiláról elnevezett kisteremben kaptunk helyet: a fiatalon elhunyt színésszel közeli barátok voltunk, verslemezt is rögzítettünk együtt” – mondta el Ákos a színpadi változat kapcsán.

 

A tervek szerint néhány középiskolába ingyen juthat el Ákos Arany-estje: az MTVA-val közösen versenyt hirdetnek a Petőfi TV-ben és a Petofilive.hu oldalon, a nyertes pályamunkát beküldő gimnáziumok / gimnáziumi osztályok az iskolájukban bemutatott, rendhagyó „Arany-órát” nyerhetnek. A pályázat részletei a http://www.petofilive.hu/aranyora címen olvashatók.

 

Ákos évtizedek óta az első számú hazai könnyűzenei előadó, a Petőfi Rádió, pedig a leghallgatottabb zenei rádió, így nagyon örülünk annak, hogy az eddigi informális baráti viszonyt mostantól formális keretek között is tovább tudjuk gondozni” – nyilatkozta Tiszttartó Titusz, a Petőfi Rádió vezetője.

A Petőfi Rádió zenei hagyományait – az életre hívása óta – képviseli a Petőfi Brand tévés „kistestvére”, az m2 Petőfi TV” – teszi hozzá Medvegy Anikó csatornaigazgató. „A nyári fesztiválokon már részesei lehettünk az Aranyszáj néven futó, sikeres kezdeményezésnek, amely a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Közmédia együttműködésével jött létre. Akkor számos, a Petőfi Rádióból is ismert zenész, előadó bevonásával verseltünk a fesztiválokon, ennek a programnak a zárásaként Ákos is tartott egy rendhagyó irodalomórát. Ennek egyediségét és sikerét látva külön öröm számunkra, hogy ez a produkció most útra kel, és hogy Ákos a Petőfi Brandet választotta útitársául ehhez a nemes kezdeményezéshez. Közösen juttathatjuk el országszerte az iskolákba a versek szeretetét.”