Nagy sikerrel zárult az idei Bridge to Benefits Mesterkurzus

Újabb innovatív és fenntartható projektek kkv-k körében: A műanyagszennyezés csökkentéséért dolgozó EcoHills nyerte a féléves inkubációt

Az EcoHills szennyezőanyag-mentes innovatív tisztítószer termékötlete nyerte a féléves inkubációs lehetőséget az idei Bridge to Benefits Mesterkurzuson. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) által kezdeményezett és a Civil Impact Nonprofit Kft. együttműködésével megvalósított fenntarthatósági workshopsorozaton vezető hazai nagyvállalatok és civil szervezetek gyakorlati képzéssel segítették a mikro-, kis- és középvállalkozások környezeti vagy társadalmi szempontból is hasznos, fenntartható üzleti tevékenységét. A program záróeseményén összesen tíz, nyílt pályázaton kiválasztott kkv mutathatta be a kéthónapos műhelymunka során kidolgozott projektötletét.

Az EcoHills Kft. Cleanspire nevű szennyezőanyag-mentes innovatív tisztítószer termékötlete nyerte az idén második alkalommal megrendezett Bridge to Benefits 2022 – Mesterkurzus felelős vállalkozásokért workshopsorozatot. A csomagolásában is környezetbarát, tabletta kiszerelésű háztartási tisztítószerek nemcsak hatékonyak, hanem jelentősen kisebb kiadással és ökológiai lábnyommal járnak.

A győztes ötlet mellett a záróeseményen a fenntartható és innovatív egészségügyi kommunikáció, a hulladék újrahasznosítás vagy a mentális egészség és klíma- és környezetvédelmi edukáció területén mutattak be projektterveket. Az ide programba nyílt pályázat útján bekerült kkv-k összesen 75 főt foglalkoztatnak, nagy részük Budapesten működik és átlagosan 7 lezárt üzleti évvel, 70 millió forintot megközelítő árbevétellel és 7 alkalmazottal rendelkeznek.

A legjobb projektötlet megvalósításának hátterét a következő 6 hónapban a BKIK, valamint a programban résztvevő egyéb szakértők, mentorok biztosítják inkubáció keretében, a nagyvállalati és civil partnerekkel együttműködve.

A zsűriben résztvevő nagyvállalatok, illetve civil szervezetek a nyertes kiválasztása és díjazása mellett további felajánlást is tehettek az általuk relevánsnak ítélt projektek megvalósításának segítésére is. Ennek megfelelően a Bridge to Benefits Mesterkurzuson részt vevő további vállalkozások is tárgyalhattak többek között mentori együttműködés, beszállítói kapcsolatok, befektetés, egyéb pénzügyi és nem pénzügyi eszközök és kapcsolati tőke mozgósítása kapcsán. A legjobb három projekt gazdája számára emellett a BKIK egy 3000 euró értékű promóciós támogatást is nyújt egy videó kidolgozásával és egy erre irányuló, egyhónapos közösségi médiakampány lebonyolításával.

A Bridge to Benefits Mesterkurzus keretében a társadalmi szempontból hasznos projektötleteket közös, két hónapon át tartó műhelymunka során dolgozták ki, melynek zárásaként május 27-én projektbemutató (pitch) eseményt rendeztek A pitch célja, hogy a résztvevő kkv-k a workshop-sorozat során kidolgozott ötleteiket, valamint a megvalósításhoz szükséges szervezeti és egyéb igényeket bemutathassák, építsék partnerkapcsolataikat.

A példaértékű együttműködés keretében megvalósult programhoz idén már 30 szervezet, többek között az Auchan Magyarország Kft., a bp Magyarország, a dm Kft., az Erste Bank, a MagNet Bank, a MET Csoporthoz tartozó Dunamenti Erőmű, a Praktiker, a PwC Magyarország, a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft., a Syngenta, a Szerencsejáték Zrt., a Tata Consultancy Services, az UniCredit Bank Hungary Zrt., a Budapest Bike Maffia Egyesület, a Felelős Gasztrohős Alapítvány, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, a Kemence Hagyományőrző Gasztro-kulturális és Közösségfejlesztő Egyesület, a Nyitottak Vagyunk Nonprofit Kft., a Salva Vita Alapítvány, valamint Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata csatlakozott mentorként.

A pitch esemény zárásaként a BKIK kezdeményezésére a programban érintett nagyvállalatok, civil szervezetek szándéknyilatkozatban kötelezték el magukat a KKV szektor fenntarthatóságának és felelős működésének fejlesztése mellett. Elősegítik emellett a szektor és a társadalmi vállalkozások, civil szervezetek, illetve nagyvállalatok közötti együttműködések kialakítását, melyek társadalmilag és/vagy környezetileg fontos ügyek előmozdítását célozzák. A cégek részt vesznek majd a Bridge to Benefits Mesterkurzus 2023. évi, második mesterkurzusának előkészítésében is.

A Bridge to Benefits program április 7-i indulásával a résztvevő kkv-k 6 tematikus modulon keresztül nagyvállalatok, szakértők és nonprofit partnerek bevonásával fejleszthették fenntartható működésüket, illetve környezeti és társadalmi hasznosságukat, díjmentesen. A képzési modulok 6 héten át a következő témákra fókuszáltak: CSR, fenntarthatóság, civil-vállalati együttműködések, üzleti partnerség, valamint a társadalmi és környezeti befektetések lehetőségei az üzletfejlesztésben, marketingben és pénzügyi (újra) tervezésben. A modulokat folyamatos egyéni tanácsadás és mentoring egészítette ki.

,,A Bridge to Benefits Mesterkurzus a kamara egyik olyan kezdeményezése, amely élen jár szolgáltatási portfóliója megújításában. Nagy örömmel tapasztaljuk, hogy a kis- és középvállalkozások körében a társadalmilag és környezetileg felelős szemlélet egyre fontosabb és fokozatosan nyitnak arra, hogy elinduljanak ezen az úton ezzel értéket teremtsenek és hosszabb távon is pozitív hatásuk legyen a környezetükre” – mondta Zsabka Zsolt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara általános alelnöke.

,,A kurzusnak idén is fő célja volt, hogy egy szemléletformálást elindítsunk a kkv-k körében a környezetileg és társadalmilag fenntartható üzleti működés fejlesztésére egy innovatív tudásmegosztási folyamat biztosításával. Az idei programsorozatban újdonság volt, hogy a pitch eseményen legjobbnak ítélt három projekt gazdája számára a kamara promóciós támogatást nyújt egy videó kidolgozásával és erre irányuló, egyhónapos közösségi médiakampány lebonyolításával.” – mondta Harsányi Mónika, a programot koordináló BKIK Projektmenedzsment Irodájának vezetője.

A Bridge to Benefits – Mesterkurzus megvalósítása a BKIK Projektmenedzsment Irodájának koordinációjával valósul meg, együttműködésben a Civil Impact Nonprofit Közhasznú Kft.-vel, valamint Majoros Zsuzsanna vezető mentorral és társadalmi vállalkozási szakértővel.

A Civil Impact a civil-vállalati együttműködéseket ösztönző piacvezető szereplőként több mint 10 éve segíti a nonprofit és forprofit szektorok egymásra találását. „Munkánkat az motiválja, hogy megmutassuk a vállalati szereplőknek, hogy mindaz a tudás, misszió, ami a civil szervezeteknél megtalálható, hogyan építhető be a vállalatok mindennapi működésébe, hogyan válhat értékké egy forprofit szereplő számára” – mondta el Kiss Gyöngyvér, a Civil Impact Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője, a program szakmai együttműködője.

,,Az elmúlt 10 évben – szakértő kollégáimmal együttműködve – többszáz, hazai és nemzetközi társadalmi vállalkozás működésébe nyerhettem betekintést. A hazai szereplők többségére igaz, hogy tevékenységüket civil vagy nonprofit szervezeti formában végzik. Magyarországon jelenleg hatalmas potenciál rejlik az alapvetően profitorientáltan működő, »klasszikus« KKV-k társadalmi hasznosságának tudatosításában, fejlesztésében.” – összegezte gondolatait Majoros Zsuzsanna, a program vezető mentora, coach és társadalmi vállalkozás szakértő.

További információ:

https://nemzetkoziprojektek.bkik.hu/felelos-vallakozasok/bridge-t-benefits/

A BKIK több területen is támogatja a társadalmilag felelős nonprofit és forprofit vállalkozásokat, valamint a civil szervezeteket. Partnerségével megvalósított Social(i)Makers, CE Responsible és SEE ME IN elnevezésű nemzetközi projektjei az egyszeri segítségnyújtás helyett a tartós kapcsolatok kialakítását ösztönzik a két szféra között a közép-európai országokban. A Bridge to Benefits Mesterkurzus a kamara egyik olyan kezdeményezése, amely élen jár szolgáltatási portfóliója megújításában, valamint a tevékenysége által támogatott vállalkozások körének bővítésében.