„Miből élünk?”

Indul a KSH háztartások pénzügyi helyzetére vonatkozó adatfelvétele

2017. október 2-án indul és december 15-ig tart a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) háztartások gazdasági egyensúlyát vizsgáló adatfelvétele. A Miből élünk? adatgyűjtés a háztartások pénzügyeiről, fogyasztásáról, megtakarítási szokásairól és eladósodottságának mértékéről ad képet, a kapott adatok pedig európai összehasonlításra is lehetőséget nyújtanak. A felmérés szakmai felügyeletét az Európai Központi Bank látja el.

A 2017. október 2-án induló Miből élünk? adatfelvétel célja a háztartások gazdasági egyensúlyának mérése, a tulajdonukban lévő eszközök és azok finanszírozási forrásainak feltérképezése. A kapott adatok alapján képet alkothatunk a háztartások gazdasági helyzetéről, jövedelmi viszonyairól, fogyasztási és megtakarítási szokásairól, eladósodottságának okáról és mértékéről. Jelen felmérés az egyetlen olyan statisztikai adatgyűjtés, amely a háztartások pénzügyi helyzetére vonatkozóan maguktól a háztartásoktól gyűjt információkat, segítve a tényeken alapuló döntéshozatalt.

A KSH 2014 után második alkalommal hajtja végre a Miből élünk? felmérést, amely az Európai Központi Bank irányításával, harmonizált módszertan és kérdőív alapján zajlik, ami lehetővé teszi, hogy az eredmények nemzetközileg összehasonlíthatóak legyenek.

Az adatfelvételre 2017. október 2. és december 15. között kerül sor. A felmérés során az ország 345 településén mintegy 280 kérdező 15 000, statisztikai módszerrel, véletlenszerűen kiválasztott háztartást keres fel. A kérdésekre interneten vagy a kérdező személyes közreműködésével egyaránt válaszolni lehet. Az internetes kitöltésre egy hónapon át,
2017. október 31-ig van lehetőség, a személyes interjúk pedig az összeírási időszak végéig, 2017. december 15-ig tartanak. A háztartásokat felkereső kérdezők fényképes igazolvánnyal rendelkeznek, és hivatalos felkérő levelet juttatnak el a mintába bekerült háztartások részére.

A KSH az adatokat bizalmasan kezeli, felhasználásuk összesítve, egyedi azonosításra alkalmatlan módon történik. A felmérésben részt vevő háztartások együttműködését a KSH háztartásonként egy 1000 forintos étkezési utalvánnyal köszöni meg, továbbá a kérdőívet az interneten kitöltő háztartások között összesen 8, a kérdezőbiztosnak válaszolók között pedig 5 darab táblagépet sorsol ki.

 

Régió Kérdezők

száma

Mintába bevont

települések száma

Közép-Magyarország

84

58

Észak-Magyarország

29

42

Észak-Alföld

35

42

Dél-Alföld

38

47

Dél-Dunántúl

29

41

Közép-Dunántúl

29

48

Nyugat-Dunántúl

28

45