Magyar pilot program az Európai Uniós diploma infrastruktúra kialakítására

Magyarország is részt vesz abban a European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) pilot projektben, amelynek célja egy blokklánc alapú „Európai Uniós diploma” infrastruktúra kialakítása. Ez gyakorlatilag egy digitális rendszert jelent, amely biztonságosan tárolja, az esetleges változásokat lekövetve kezeli az Unió felősoktatási intézményeiben megszerzett diplomákat. A technológia megkönnyíti majd mind az egyetemek, mind a hallgatók számára a hiteles dokumentumokhoz való hozzáférést, hiszen azok maximális biztonság mellett bármikor, bárhonnan és bármilyen eszközről elérhetővé válnak.
A magyar pilot projekt három résztvevője a napokban írta alá az együttműködési szerződést: a piacvezető elektronikus felsőoktatási tanulmányi rendszert, a Neptunt fejlesztő Campus Codeworks Zrt., a nemzetközi tapasztalattal rendelkező, blokklánc technológiában jártas Galaxis, és a projekthez a felsőoktatással kapcsolatos módszertani hátteret biztosító Gábor Dénes Egyetem.
A pilot projekt túlmutat a konkrét, „Európai Uniós diploma” infrastruktúra megoldáson, hiszen jó alkalom arra, hogy Magyarország nemzetközi szinten is megmutassa, komoly tudással rendelkezik és élen jár e dinamikusan fejlődő technológiai ágazatban.
Az Európai Unióban 4 ezer felsőoktatási intézmény működik, és 17 millióra tehető a felsőoktatásban tanuló hallgatók száma. Jelenleg nincs az EU-n belül olyan digitális, dinamikus adatbázis, amely a felsőoktatásban szerzett diplomákat biztonságosan tudná tárolni és kezelni. Az European Blockchain Services Infrastructure (EBSI) projekt célja, hogy olyan struktúrát hozzon létre, amely megteremti ennek a technológiai hátterét. Fontos, hogy a projekt nem a diplomakibocsátási folyamatot egységesíti, hiszen az országonként, akár intézményenként különböző, hanem magát a diploma hitelességét és annak információ tartalmát kívánja a blokklánc technológiával digitálisan is elérhetővé és ellenőrizhetővé tenni.
A Digital Europe Program által meghirdetett projekt keretében 18 ország 30 résztvevőjével zajlik a munka, amelyben minden ország a helyi, saját felsőoktatási rendszeréhez igazodva végzi a fejlesztést. Magyarországon a Galaxis és a Campus Codeworks Zrt. a Gábor Dénes Egyetem támogatásával alakítja ki a hazai oktatási intézményekhez kapcsolódó infrastruktúrát.
„Szerencsés helyzetből indulunk, hiszen nálunk a kiindulási pontot a Neptun Egységes Tanulmányi Rendszer adja, amely a hazai felsőoktatási intézményeknek Európában egyedülálló módon biztosít közös platformot. Feladatunk egy interfész megalkotása, amely kapcsolatot teremt a központi EBSI Vector Blockchain és az intézményi Neptun rendszerek között. A megoldás támogatja a diplomák hiteles, digitális kezelését, kiadását, érvénytelenítését és frissítését, valamint egyszerűsíti az egyetemek közötti adatáramlást – akár határokon átívelve is”
– mondta Varga József Zoltán, a Campus Codeworks Zrt. vezérigazgatója, majd hozzátette:
„Az innováció, a digitális fejlődés és a felsőoktatás modernizációjának támogatása kiemelt vállalati értékeink között vannak, így természetes volt számunkra, hogy magyar vonatkozásban részt veszünk a nemzetközi pilot programban.”
A pilot program keretében született technológiai megoldás lehetővé teszi, hogy Magyarországon akár már jövő évtől elérhető legyen a digitális diploma adatbázis, amely nemcsak a friss, hanem idővel a korábban kibocsátott diplomákat is kezelni tudja. Kiemelt cél, hogy az EU-ban is felkarolják a magyar megoldást, és az EU-ra kiterjesztett infrastruktúra a magyar fejlesztésű technológiát kövesse.
„Cégünk sok éves nemzetközi tapasztalattal rendelkezik blokklánc és okos szerződés programozásban, melynek egyik fontos iránya a tanúsítványok blokkláncon való tárolása. Aktívan dolgozunk a technológia széleskörű elterjesztésében, amely mára az élet minden területén kínál hatékony megoldást. Nagy megtiszteltetés csatlakozni az EBSI projekthez, hiszen a diplomák blokkláncra kerülése biztonságos és transzparens hitelesítést jelent, amelyet később könnyen tovább lehet fejleszteni egyéb oktatási témákban, így az EU-ban is egyre népszerűbb mikrotanúsítványok esetében”
– mutatta be a lehetőségeket Fábián Gergely, a Galaxis AG vezérigazgatója.
A Gábor Dénes Egyetem mindig is az oktatási innováció élvonalába tartozott, és támogat minden olyan programot, amely a jövőt szolgálja, különösen akkor, ha az a technológia segítségével nyújt hatékony megoldást.
„Az EBSI egy jelentős mérföldkő a felsőoktatás és az élethosszig tartó tanulás területén, hiszen a blokklánc technológia alkalmazásával minden diploma, sőt akár a mikrotanúsítvány vagy egyéb képzést igazoló oklevél is könnyen és hitelesen elérhető lesz bárhonnan és bármikor online módon. Megtisztelő számunkra, hogy a felsőoktatásban szerzett több mint 30 éves tapasztalatunkkal segíthetjük ezt hazai pilot programot, amely reményeink szerint nemcsak itthon, hanem egész Európában sikeres lesz”
– mondta el Dr. Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke.
A pilot projekt hazai fejlesztése előreláthatóan nyár elejére készül el, és a résztvevők visszajelzései alapján további intelligens, blokklánc technológiára épülő fejlődési lehetőségeket nyit meg az oktatás területén.