Magasabb szintre emelte Net Zero kötelezettségvállalásait a VELUX
…a Novelis-szel, a Hydro-val és a BayWa-val kötött új partnerségeken keresztül
A VELUX Cégcsoport három új partnerségi megállapodással járul hozzá a vállalati értéklánc kibocsátásának csökkentéséhez és saját működésének dekarbonizálásához:
- Az alacsony szén-dioxid-kibocsátású Hydro alumínium használatával a VELUX ablakok, redőnyök és árnyékolók gyártása során felhasznált alumínium kilogrammonkénti szén-dioxid-kibocsátása jelentősen csökken.
- A Novelis-szel, a világ legnagyobb alumínium újrahasznosítójával kötött partnerségnek köszönhetően a VELUX tetőablakok burkolatához használt alumínium mintegy 70%-ban tartalmaz majd újrahasznosított anyagot.
- Annak érdekében, hogy 2024-ig zöld energiával lássa el európai tevékenységét, a VELUX Cégcsoport megbízta a BayWa r.e.-t két napelempark építésével, amelyek a spanyolországi naperőművek első úgynevezett szimbiózisaként integrálja a mezőgazdaságot, a biológiai sokféleséget és a közösséget a megújuló energiatermeléssel.
2022-ben Egyiptomban rendezték meg az ENSZ éghajlatváltozási konferenciáját, a COP27-et, amin a VELUX Cégcsoport is részt vett, és bemutatta, hogy az építőipar hogyan mozdíthatja előre a párizsi megállapodást.
Az ENSZ szerint a tettek évtizedében vagyunk: a tervezés és a termelés újrakalibrálásának korszaka lejárt, most kell változtatnunk, mivel az elkövetkező évek cselekedetei határozzák meg jövőnket a bolygón. A VELUX Cégcsoport már az elmúlt években is aktívan kereste azokat a megoldásokat, amelyekkel fenntarthatóvá teheti teljes láncát és csökkentheti karbonlábnyomát. Az eddigi eredmények azt igazolják, hogy a nagyvállalatoknak is tennie kell annak érdekében, hogy partnereik hozzáállása megváltozzon a fenntarthatósággal kapcsolatban. A VELUX Cégcsoport ezért nemcsak termékei, hanem értékláncának szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése mellett kötelezte el magát, hiszen a vállalat maga csak 6%-ban felelős termékei szénlábnyoma miatt, míg 94%-a beszállítói működéséből származik. A VELUX Cégcsoport hisz abban, hogy a valódi változáshoz a fenntarthatósági terveknek a teljes láncra ki kell terjedniük.
A Novelis és a VELUX Cégcsoport között létrejött többéves partnerségi megállapodás célja, hogy 2024 végére a szállított hengerelt alumínium szén-dioxid-kibocsátása kilogrammonként 4,0 kg alá csökkenjen, ami jóval az Európában felhasznált primer alumínium átlagos szén-dioxid-kibocsátásának fele alatt van. A partnerek ezen felül pedig 2030-ra további csökkentést céloznak meg: az alumínium újrahasznosított tartalma körülbelül 70%-os lesz, ami nagyjából 30%-os növekedést jelent ahhoz az alumíniumhoz képest, amit a Novelis jelenleg a VELUX Cégcsoport részére szállít. Ez azért nagyon fontos, mert az alumínium újrahasznosítása mindössze 5%-os energiafelhasználást igényel, és akár 95%-kal kevesebb szén-dioxid-kibocsátást eredményezhet, mint a primer alumínium előállítása.
A Hydro és a VELUX Cégcsoport közötti partnerségi megállapodás is az alumíniumhoz kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás csökkentését célozza: a – vízből, szélből és napenergiából származó megújuló energiaforrások, valamint a hipertakarékos elektrolízis technológia felhasználásával készülő – Hydro REDUXA® és a – szintén megújuló villamosenergia felhasználásával, legalább 75%-ban újrahasznosított, fogyasztás utáni alumíniumhulladékból készülő – Hydro CIRCAL® termékek használatával a VELUX tetőablakok, lapostetős ablakok és tartozékok (redőnyök és árnyékolók) gyártása során felhasznált alumínium kilogrammonkénti szén-dioxid-kibocsátását 2030-ra kilogrammonként 2,0 kg alá csökkentik majd, ami kevesebb mint egyötöde a 11,3 kg-os európai átlagnak. Ez az ambiciózus cél a teljes alumínium értékláncot magában foglalja, és a Hydro által a VELUX Cégcsoport részére szállított összes eloxált alumíniumalkatrész átlagán alapul. A VELUX Cégcsoport már 2022 végére 15-20 000 tonna kibocsátás-csökkenést vár a partnerségtől.
Ezeken túl a VELUX Cégcsoport két napelempark építésével bízza meg a BayWa r.e.-t, hogy 2024-ig zöld árammal lássa el európai tevékenységét. Amint azt az egyiptomi konferencián bejelentették, ezek a parkok lesznek a COP27 céljaival összhangban az első szimbiózisban működő naperőművek Spanyolországban, amelyek a kölcsönös előnyök érdekében integrálják a megújuló energiatermelést a mezőgazdasággal, a biológiai sokféleséggel és a közösséggel. Az éghajlatváltozás elleni küzdelem az emberiség közös célja, és a VELUX Cégcsoport úgy véli, hogy mindannyiunk érdeke, hogy a megújuló energiaforrások terén a legjobb eredményeket érjük el. Ennek érdekében helyezték el a napelemparkokat Spanyolországban, de az előnyök globálisak lesznek.
A két erőmű 2023-ban, illetve 2024-ben csatlakozik a hálózathoz, és évente 167 GWh megújuló villamos energiát termel majd a VELUX Cégcsoport számára, ami körülbelül 45 000 európai otthon áramfogyasztásának felel meg. Az erőművek által termelt teljes villamos energia 80%-a a VELUX Cégcsoporttal kötött hosszú lejáratú szerződéseknek köszönhetően keletkezik majd, és a megtermelt villamos energia a Cégcsoport európai tevékenységeinek 100%-át, illetve a globális fogyasztás akár 90%-át is fedezi majd. Az új villamosenergia-vásárlási megállapodás körülbelül 40 000 tonnával csökkenti majd a VELUX Cégcsoport európai tevékenységeiből és aktivitásaiból származó szénlábnyomát.
Ezek a partnerségi megállapodások kulcsfontosságúak a VELUX Cégcsoport célkitűzései szempontjából. „Elkötelezettek vagyunk az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, miközben példát mutatunk a fenntartható vezetésről. Az együttműködések segítenek abban, hogy közelebb kerüljünk ahhoz a célunkhoz, hogy csökkenteni tudjuk a működésünkből származó kibocsátásokat. Az értékláncban részt vevő partnereinkkel együtt továbbra is mindent megteszünk, és meg vagyunk győződve arról, hogy 2030-ra együtt elérjük ezt az ambiciózus célt” – mondta Ritea Noemi, a magyarországi, romániai és moldovai VELUX ügyvezető.