Kylie Minogue lép fel a Nagyszínpadon a Sziget első napján

Free to Be… Special a Nagyszínpadon

Idén is visszatérnek a Nagyszínpadra a special party-k, ezúttal Free to Be… Special néven, hogy az átállások közti szünetben minden nap 10 percben olyan előadásokkal és rövid felszólalásokkal színesítsék a programot, melyek a körülöttünk zajló társadalmi változásokra, valamint az ezzel kapcsolatos kollektív felelősségre igyekeznek felhívni a figyelmet. A kiemelt témák ezúttal is világszerte relevánsak: a környezetvédelem, az emberi jogok, az egyenjogúság és a béke fontosságára reflektálnak. A meghívott nemzetközi vendégek mellett ismét színpadra lép a Superar gyermekkórus, hogy közös éneklésre buzdítsa a közönséget.  

dropYard

A dropYard a Sziget hip-hop és rap színpada, ahol nem titkolt cél, hogy ennek a népszerű műfajnak a lehető legszélesebb nemzetközi merítését tudjuk bemutatni. Nappal break programok, break yoga és BMX-bemutatók után jönnek az élő fellépések, majd éjszaka Dj-szettek várhatók több stílusban, melyek idén kicsit tovább tartanak, mint az elmúlt években. A nappali programok a már megszokott módon, bár egy kicsit kiszínesítve kínálnak délutáni kikapcsolódást.

A késő délelőtti órákban Break YOGA-val indul a nap, melyet tematikus tánc workshop követ. Minden egyes nap más stílusba nyerhetnek betekintést a Szitizenek. A workshopokat követően BMX flatland bemutatókkal folytatódik a program, melyet minden nap Cypher Town battle és táncbemutatók zárnak. Az idei év egyik érdekessége, hogy az ALL STARS battle-en (főverseny) kívül egy újabb tematikus exhibition battle is készül a pénteki napra, amely koncepció megálmodója a francia Dj Kapela . A párbaj az ALL STARS battle-hez hasonlóan 2vs2 kategória lesz, mely párosok közül az egyik break, a másik pedig house táncos, így az esemény elnevezése nem meglepő módon Break down the House X Cypher Town battle.

Idén is számos, nemzetközileg is elismert csapat érkezik a dropYard színpadára, többek között a holland Ghetto Funk Collective, és a kizárólag a Szigetre egyesülő Team Brazil breaktáncosokból álló formációja. A párbajokat nem csupán dj-k kísérik a legjobb hip-hop és break beatekkel, hanem a fesztivál több napján beatboxerek és élőzenés párbajok is lesznek. A táncosok a világ számos pontjáról érkeznek megmutatni a tehetségüket, többek között Franciaországból, Brazíliából, az Amerikai Egyesült Államokból, Hollandiából, Németországból, Görögországból és még sok más országból, beleértve Magyarországot is természetesen.

Beatbox Europe egy nemzetközi szervezet az európai beatbox közösség számára, melyet négy, különböző régióból érkező elhivatott beatboxer és szervező alapított, hogy a közösség egységét és kreativitását összefogják. Idén először mutatkoznak be a Szigeten és három nap azonos időpontban mutatják be több ország beatbox bajnokát, akik között világbajnokok is vannak. Itt lesz velünk D-Low, Solo MOM, Rogue Wave, Kristof, Middle School és Eklips is.

Az esti fellépők közül érdemes kiemelni Zola, vagy L’Entourloop fellépését, akik Franciaországban elég nagy neveknek számítanak, sőt az utóbbinak Azahriah-val is van közös számuk; P Money grime koncertje után csatlakozik hozzá Whiney, és átmennek drum and bass műfajba aBladerunnazalapításának 25. évfordulója tiszteletére. Zseniális új albumával érkezik SongerKojaque pedig Íroszágbóllátogat a Szigetre, és kiadója,a Soft Boy Records égisze alatt még DJ-szettet is vállalt. Rushy remek, feltörekvő angol rapper, Joe Unknown-t a neve ellenére talán már többen ismerik, és ha török rap, akkor Ezhel fellépését sem érdemes kihagyniA hazai szcénát pedig a Wavy képviseli rengeteg vendéggel, Ótvar PestisPogány IndulóSisiBongorLil Frakk, a nagyszínpados Beton.Hofi koncert éjjelén pedig a Citromale Gang égisze alatt Hundred SinsBeatrick & Friends fellépésén bulizhatnak a látogatók. 

ibis × ALL presents The Buzz 

The Buzz lett az Európa Színpad új neve, ami nem véletlen, hiszen a kezdetektől az volt a cél, hogy az itt fellépő kisebb-nagyobb zenekarokra irányuljon a nemzetközi és hazai közönség figyelme, legyen körülöttük egy kis buzz, hiszen ezen a színpadon sok olyan, hazájukban már komolyabb sikereket elért zenekar mutatkozik be, akik nemzetközi szinten még kevésbé ismertek.

A program nem csak feltörekvő zenekarokból áll (bár itt lépnek fel a Sziget nemzetközi tehetségkutató versenyeinek győztesei is), de több olyan, már ismert fellépőt is sikerül minden évben elhívni, akik biztosan megtöltik a helyszínt. A színpad programja stílusfüggetlen, a minőségi zene és a profi produkciók állnak a középpontban, a válogatást a Sziget nemzetközi promoterei és a szervezők kutatómunkája segíti. 

Különleges élményben lesz részük mindazoknak, akik a Hollandiából indult Revelland zenekarainak fellépésére érkeznek. A program alapvető célja a fogyatékkal élők számára is élvezhető koncertek, fesztiválok szervezése. Ennek megvalósítását a tavaly tavasszal elnyert EU-támogatás tette lehetővé, amelyet követően hat fesztivált kértek fel arra, hogy ajánljanak több, ilyen témákban is nyitott zenekart. Az együttesek kiválasztása után kreatív workshopok keretében elhangzott ötletek alapján hoztak létre a zenekarok a maguk koncertjeihez olyan kiegészítéseket, mint például a dalok vizuális megjelenítése, jeltolmácsolás hallássérültek számára, de sok, más érzékszervre – szaglásra, ízlelésre – ható megoldással is készülnek.

A fellépők közül érdemes kiemelni az ausztrál Royel Otis koncertjét, akiket első megjelenésük óta nagy figyelem övez és remek kritikákat kapnak, de említésre méltó a nagyon fiatal koruk ellenére hatalmas sikereket elérő Jeremias, az egyik új, nagy kedvenc, az angol Artemas, de végre sikerült összehozni a norvég szupersztár pop-rap zenekar, a Karpe: Omar Sheriff szigetes koncertjét is. Érkezik továbbá a vidám pop-elektronika stílusban tevékenykedő ClockClock, a God is an Astronaut,a Skaar, a New West és a Dead Poet Society is. Két fontos, fiatal olasz zenekart is hallhatnak majd a látogatók, Venerus és Naska személyében. A hazai fellépők közül Co Lee, Elefánt, Jazzbois, a Freakin’ Disco és IamYank képviselteti magát.A Might Delete Later különleges projektjével érkezik: meg fog osztani egy telefonszámot a látogatókkal, amin üzenetet lehet neki hagyni a Szigetről, és ő ezen üzenetek egy részéből állít össze zenét a fellépésén.

Global Village

A Sziget szívében, különböző kultúrákkal, hangokkal és színekkel körülvéve van egy hely, ahol a sokszínűség egészen más szintre emelkedik: ez a Global Village. Egy sziget a zenei óceánban, ahol a fesztiválozók más kultúrák hangzásvilágát fedezhetik fel a tradicionális zenétől az elektro-world-ig. 

A program már reggel 10:00 órakor kezdődik egy csoportos jógaórával, ahol a ragyogó napsütés közepette a nyújtózás és meditálás kap szerepet, összekapcsolva a testet, a lelket és az elmét egy varázslatos környezetben. Ezt követően jön a Rajasthanból származó Dhoad Gypsies , akik nemcsak játszanak a hangszereiken, hanem magával ragadó zenéjük mellett kalbelia táncosaikkal egy érzéki hullámvasútra invitálják a látogatókat Rajasthan hagyományainak és spiritualitásának bemutatásával.  Ezután jönnek a workshopok, ahol egzotikus hangszereken tanulhatnak meg játszani az érdeklődők, vagy új zenei stílusokat fedezhetnek fel szenvedélyes szakértők vezetésével.
Délután a Global Village Tuareg sátra az intim koncertek színhelyévé válik. Olyan előadók lépnek fel többek között, mint a tibeti díva, Yunchen Lhamo, akinek varázslatos hangja a nyugalom és az elmélkedés állapotába repít.

A tánc is fontos szerepet kap a programban, mint az életöröm univerzális kifejezője, egy közös nyelv, amely mindenkit összeköt, függetlenül attól, hogy ki honnan jön. A szervezők kiemelt célja, hogy az előző évekhez hasonlóan folytassák a magyar népzene és néptánc megismertetését és népszerűsítését a nagyszámú külföldi látogatók körében. Erre ad módot a minden nap más-más tájegységek zenéiből és táncaiból álló táncház sorozat, amely a Magyar Kör Egyesület szervezésében Farkas Zoltán „Batyu” vezetésével történik minden nap.
Végül, amikor leszáll az este, a Global Village fénybe borul, és hangsúlyt kapnak az ikonikus zenekarok előadásai. Zanzibári zenéktől a venezuelai ritmusokig, a mágikus német Bukahara és a brazil énekesnő, Flavia Coelho dallamaitól egészen Sidi Wacho cumbia-hip-hop-orientális keverékéig minden hang rezonál a sokszínűséggel és inkluzivitással. Helyi legendák, mint például a Romano Drom, a Besh o Drom, a Bohemian Betyars vagy a Duckshell visznek hazai színt a világzenei kavalkádba. A koncertek közben és után sem marad a közönség zene nélkül, hiszen a helyszín rezidens belga lemezlovasa, DJ Mukambo szolgáltatja az afro-latin-groove ritmusokat.

Buli Színpad

Az elmúlt években sikerrel működő Tribute színpad folytatásaként debütál ez a helyszín, ami a Nagyszínpad programja utáni felhőtlen szórakozást hivatott szolgálni a legjobb tribute és pop-előadók közreműködésével. A Sziget fontos célkitűzése, hogy az éjszakai idősávban is legyenek élő koncertek, illetve, hogy a táncolni vágyó közönség is élő zenekarok által szolgáltatott minőségi zenére rophasson. A szervezők elképzelése, hogy már nem működő, de ikonikus előadók Tribute zenekarait hívják el, illetve néhány napon, főleg hazai pop előadókat hallhasson a közönség élőben, vagy Dj szettel a lemezeket pörgetve.

Sziget Beach Chill Zone

A látogatók körében népszerű Sziget Beach mind programjában, mind kialakításában megújul idén. Ez az a helyszín, ahova el lehet vonulni a nagy nyüzsgésből, ha valaki egy kis nyugalomra, pihenésre vágyik. De ez az afterpartyk helye is, ahol a látogató a nyugodt ambient és deep house zene mellett zárhatja az éjszakai bulimaratont, a napfelketében gyönyörködve.  

Délelőtt közös Tai Chi program lesz a TaCsu szervezésében, ahol kora délután nemzetközi és hazai, főleg akusztikus énekes-dalszerzőket hallgathat a közönség. A hangulatos Duna-parton a délutáni órákban minden nap a helyszínre adaptált kortárs táncelőadást nézhetnek meg az odalátogatók: Piergiorgio Milano olasz koreográfus Vague című előadását, amelyben a folyó és az ember harmónikus kapcsolatát emelik ki a mozgásszínház eszközeivel. Késő délutántól hajnalig a mélyebb elektronikus chill zenék lesznek hazai és nemzetközi live act és Dj fellépők közvetítésében. A programban olyan nemzetközi nevek kaptak helyet, mint Fakear, Two Lanes és Niklas Paschbourg, akik live act formációval, vagy épp Kora és Sinca, akik 3 órás napfelkete-szettel érkeznek, de a látogatók meghallgathatják a csodálatos Kitty Florentine naplemente koncertjét is. A színpad fenti, árnyékos, erdős részen való tájolása lehetővé teszi, hogy a fellépéseket a Duna-parton chillezők is hallhassák. 

LightStage

Idén is a Sziget árnyas északi csúcsát tölti meg programokkal a LightStage: napközben, 12:30 és 16:30 óra között koncertek, éjjel pedig parázs Dj-szettek várják a Szitizeneket. A Blokk építészműhely által tervezett, fából és LED-fényekből épült butikszínpadon Európa minden szegletéből, műfaji megkötöttség nélkül érkeznek az izgalmasabbnál izgalmasabb fellépők. Itt lesz például Giuse The Lizia, az olasz indie új csillaga, a német soul énekes, Jiska , akit 2022-ben New Music Award-ra jelöltek, és Szakács Erika Voice győztes is. Kihagyhatatlan a svéd pop rajongóinak Klara Keller, az autentikus punk-rock kedvelői pedig négy remek brit banda (köztük a The Meffs) koncertjén is kitombolhatják magukat. A Nagyszínpad után kezdődő éjszakai sávban az alternatív rocktól, a brit popon át, az electro pop-ig ívelő, változatos Dj-szettek szolgáltatják a talpalávalót. 

A CIKKNEK MÉG NINCS VÉGE!

Lapozz a következő oldalra!