Csütörtöktől mozikban a QUEER

Luca Guadagnino (Challengers, Szólíts a neveden) az amerikai popkultúra ikonja, William S. Burroughs egyik fülledt kisregényét filmesítette meg. A Velencei Filmfesztiválon debütál Queer -ben Daniel Craig személyesíti meg Burroughs alteregóját, a Financial Times szerint “élete legjobb alakítását nyújtva”. Az egykori James Bondot a szerepért többek között Golden Globe-díjra jelölték.
A Queer főszereplője, William Lee (Daniel Craig) az amerikai Mexikóvárosban fiatal férfiak és drogok társaságában igyekszik kitölteni az őt kínzó hatalmas űrt. Tekintete megakad a városba érdeklődő Eugene-on, aki teljesen megbabonázza a férfit. Az elérhetetlen, kimért és rejtélyes fiú felforgatja Lee unalmas életét. A Queer utazás a magány és szexualitás összefonódó világában, tétje a valódi emberi kapcsolódás és önmagunk megismerése.













A film premier előtti vetítése után László Panna beszélgetett Hodász András laicizált római katolikus pappal, influenszerrel és Szécsi Krisztián újságíróval . Szécsi Krisztián a filmmel elmondta, hogy a Queer olyan érzéseket és témákat mutat be Lee karakterén keresztül, amihez sok, az LMBTQ közösségbe tartozó ember kapcsolódni tud. Előfordulnak az öndefiniálással, önelfogadással járó problémák, de nem ritka például az önelfogadás hiányából származó függőség, túlzott szerhasználat sem. Hodász András szerint sokfajta elfojtásra tanítja meg a társadalom a gyermekeit. Példának hozza a „fiúk nem sírnak” attitűdöt is, amivel arra tanítjuk a kisfiúkat, hogy ne fejezzék ki, ne mondják el, és ne próbálják megérteni a bennük zajló érzelmi folyamatokat. Ez nem csak egyénenként káros, de hosszú távon a felnőtté cseperedő társadalomra is rossz hatással van. Hodász kiemelte, a Queer egyik erénye, hogy a kitaszítottságot több rétegben jeleníti meg Daniel Craig karakterén keresztül. Amerikaiként Mexikóban, meleg férfiként egy heteronormatív társadalomban, középkorúként egy fiatalságot imádó közegben él. A beszélgetés itt hallgatható meg.