Csütörtöktől mozikban a Minden, ami fénynek tűnik

Payal Kapadia rendezőnő csodálatos alkotása, a Minden, ami fénynek tűnik harminc éve az első indiai film, amely a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában debütált. Elnyerte a fesztivál Nagydíját, majd később két Golden Globe-díjra jelölték. A film február 6-tól látható mozikban, forgalmazója a Mozinet.
A Minden, ami fénynek tűnik lírai gyengédséggel mesél női sorsokról az örök nyüzsgő és színes Indiában. A harmincas éveiben járó Prabha nővérként dolgozik Mumbaiban. Bár évek óta nem beszélt a Németországban dolgozó férjével, a kételyek gúzsba kötik, és nem engedik továbblépni. Lakótársa a nála fiatalabb Anu, aki hiába próbálja szerelmével megélni a szabadságot, hitbéli különbségeik megnehezítik kapcsolatuk kiteljesedését. A nagyvárost és a mindennapi élet forgatagát hátrahagyva, harmadik nőtársukkal, az özvegy Parvaty-val elutaznak egy szigetre, hogy szembenézzenek legnagyobb félelmeikkel: a gyásszal, elengedéssel és az elfogadással.
A Mozinet Nagylátószög adásában Veiszer Alinda ezúttal az Indiából származó Dhanya Seshan üzleti oktatóval, a Budapesti Nemzetközi Iskola (IBS) volt igazgatóhelyettesével beszélgetett többek között arról, milyen nőnek lenni az indiai társadalomban. Dhanya Seshan elmondja, hogy az az India, amit a film bemutat, számára nagyon ismerős és valóságos, felismeri benne saját otthonát, és azt a kultúrákon és nyelveken átívelő összetartást, ami jellemzi az indiai társadalmat. Úgy gondolja, ez a fajta hitelesség, ami a való életet mutatja be, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a film ekkora sikereket ért el világszerte. Dhanya Seshan elmondja, az indiai társadalom bizonyos szokásait tekintve a nők és a férfiak ma sem egyenrangúak.
„Az indiai társadalom még mindig patriarchális. Például van egy olyan szokás, hogy a férfi eszik először, és csak utána ehet a nő. Ezek konvenciók, és mindenki ezeket követi, mondván, hogy ez így szokott lenni.”
Az üzleti oktató úgy véli, ezek a szokások nem a nők elnyomását szolgálják, pusztán konvenciók, amikhez hozzászoktak az emberek. Az adás itt tekinthető meg.