Méltó kezekben az Arany Daru szobor

Átadták A magyar természetfotó nagydíját és megnyílt a Varázslatos Magyarország kiállítása
Rendhagyó helyszínen ünnepelt az ország egyik legnagyobb természetfotós szervezete és a természetfotózás és természetvédelem hazai képviselőinek színe-java. 2025. február 27-én este került megrendezésre a Varázslatos Magyarország 16. díjátadó ünnepsége és természetfotó kiállításának megnyitója a Fővárosi Állat- és Növénykert Biodómjában. A magyar természetfotó nagydíját idén Potyó Imre vehette át.
Ismét izgalmas este elé nézhettek a hazai természetfotózás és természetvédelem képviselői, akik immáron 16. éve gyűltek össze azért, hogy a természetet ünnepeljék. A Varázslatos Magyarország minden évben hagyományosan megrendezi kiemelt ünnepségét, ahol az elmúlt természetfotó pályázati évadjának eredményei alapján kihirdeti, hogy kik léphetnek A magyar természetfotó nagydíjának dobogóira, kik lettek a pályázati kategóriák győztesei, valamint bemutatja a pályázati évad legszebb képeiből készült nagy volumenű kiállítását.
A VM versenyének különlegessége, hogy szinte egy teljes éven át zajlik, havonta meghirdetett változatos pályázati kategóriákkal, így a fotósoknak egész évben kint kell lenniük és alkotniuk kell a természetben, hogy minden hónapban színes portfóliót mutathassanak be a szakmai zsűrinek. A havi pályázatok mellett a fotósok év végén elnyerhetik az Agrárminisztérium ajánlásával megalapított elismerést, A magyar természetfotó nagydíját és az ezzel járó Arany Daru szobrot.
A 2024-es pályázati évadban elképesztő erős mezőny alakult ki, és végül az éves pontszámok alapjánaz évad legsikeresebb fotósa, A magyar természetfotó nagydíjának viselője és az azt megtestesítő Arany Daru szobor tulajdonosa Potyó Imre lett, a 2. helyen Daróczi Csaba, a 3. helyen pedig Kaszás Norbert végzett.
Az est házigazdája a VM nevével lassan összefonódó népszerű tévés műsorvezető, Gundel Takács Gábor volt, aki már a tőle megszokott professzionalistással és humorral kalauzolta végig a közönséget a gazdag, film- és képvetítésekkel tarkított programokon. Az eseményt Dr. Sós Endre, a Fővárosi Állat- és Növénykert természetvédelmi és állategészségügyi igazgatója nyitotta meg, majd Balczó Bertalan természetvédelemért felelős helyettes államtitkár köszöntötte a jelenlévőket. Ezután Gaál Péter, a Varázslatos Magyarország alapítója és tulajdonosa mondott köszönetet mindazoknak, akik munkájukkal segítik a VM tevékenységeit, személyesen köszöntve a színpadon munkatársait, Kövesi Eszter ügyvezetőt, Jáky Eszter projekt menedzsert és Farády Anna kommunikációs koordinátort. A szakmai zsűri jelenlévő tagjai is felvonultak a színpadra: Máté Bence, Litauszki Tibor és Suhayda László természetfotósok, Szilágyi Attila természetvédelmi szakember és természetfotós, Tóth Zsolt Marcell természetfilmes, a közvetítést otthonról nézte ifj. Vitray Tamás, a National Geographic Magyarország Magazin főszerkesztője, valamint Londonból bejelentkezett Britta Jaschinski világhírű fotóriporter is.
Ezután egy rendkívül izgalmas vizuális utazásban vehettek részt a jelenlévők, Horvath Esther „Expedíció az Arktiszon” című vetítettképes lebilincselő előadása alkalmával. A Németországban élő magyar származású fotós rendhagyó életútjáról, és az Alfred Wegener Intézet Helmholtz Sark- és Tengeri Kutatóközpontjának fotósaként izgalmas sarkköri expedícióiról mesélt a nagyközönségnek. Esther képei „National Geographic Explorer”-ként és Nikon Nagykövetként bejárták már az egész világot, ezek készítésének történetébe és kulisszatitkaiba tekinthettek bele az estet személyesen vagy online követők.
Az esemény második felében került sor a várva várt díjátadóra. A kategóriahelyezetteknek járó elismeréseket Gaál Péter alapító és Dr. Sós Endre igazgató adta át, a Mozgásban a természet videópályázat díjait Tóth Zsolt Marcell természetfilmes adta át, aki a VM videópályázatának alapító zsűritagjaként beszélt a jó természetfilm készítésének módjáról.
Szakmai és támogató partnereink különdíját az Agrárminisztérium színeiben Balczó Bertalan természetvédelemért felelős helyettes államtitkár, a Fotoplus különdíját Erdősi Zoltán ügyvezető – tulajdonos, a CEWE különdíját pedig Zoboki Zoltán ügyvezető igazgató adta át.A Nimród Fotóklub különdíját és portfóliódíját Barbalics Nándor, a Nimród Fotóklub elnöke, a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetségének különdíját pedig a szövetségi tag, Máté Bence adta át.
A ranglista 50-4. helyezettjeinek fotóiból készített csodálatos képvetítés után, az est legizgalmasabb részéhez érkezve megtudhattuk, kik lettek A magyar természetfotó nagydíjának dobogósai. A nyertesek díjait az est kiemelt vendége, Horvath Esther, valamint Gaál Péter, a VM alapítója és Kövesi Eszter, a VM ügyvezetőjeadták át.
A 3. helyen Kaszás Norbert végzett, aki az Arany Daru szobor bronz változatát kapta meg, a 2. helyezett, Daróczi Csaba egy ezüst szobrot vett át, a nagydíjat megtestesítő Arany Daru szobrot pedig Potyó Imre érdemelte ki, aki a pályázati évadot immár ötödik ízben nyerte meg.
A program zárásaként a látogatók a Biodóm letisztult tereiben gyönyörködhettek a 67 alkotó 222 képét bemutató térbeli installáción bemutatott kiállításban. A tárlaton kiemelt helyet kapott A magyar természetfotó nagydíja első három helyezettjének portfóliója, de a különböző pályázati kategóriák győzteseinek képeivel is találkozhattak a résztvevők. A kiállításon egy reprezentatív válogatás mutatja be országunk tíz nemzeti parkjának varázslatos természeti világát. Az este és a helyszín különlegessége, hogy a VM támogató partnere, a CEWE által vászonképekre készített önálló tárlata is bemutatásra került, amely a nagydíjas fotósok, valamint a CEWE különdíjas fotósának összesen 31 képét mutatja be.
A VM tárlata idén hét helyszínen, a CEWE a nagydíjasok képeit bemutató kísérő kiállítása pedig öt helyszínen tekinthető meg az országban.
A Biodómban március 30-ig megtekinthetőek a kiállítások, valamint a nagydíjasok tárlatvezetést tartanak az alábbiak szerint:
Kaszás Norbert tárlatvezetése: 2025. március 16. 11:00 óra
Daróczi Csaba tárlatvezetése: 2025. március 8. 11:00 óra
Potyó Imre tárlatvezetése: 2025. március 30. 11:00 óra
Jegyek: www.zoobudapest.com
VM kiállítás A magyar természetfotó nagydíjának munkáiból:
Biodóm – Fővárosi Állat- és Növénykert
2025. február 28. – március 30.
Magyar Mezőgazdasági Múzeum
2025. április 1. – május 1.
Magyar Nemzeti Múzeum
2025. június 3. – augusztus 3.
Kölcsey Központ, Debrecen – Virágkarnevál – Botanica Fesztivál
2025. augusztus 5. – szeptember 14.
Magyar Természettudományi Múzeum
2025. szeptember 15. – november 16.
Flesch Központ – a Szigetköz Agórája, Mosonmagyaróvár
2025. november 17. – december 14.
evosoft Hugary Kft., Infopark
2025. december 15. – február 14.
CEWE kiállítás a nagydíjasok portfóliójából:
Biodóm – Fővárosi Állat- és Növénykert
2025. február 28. – március 30.
Magyar Természettudományi Múzeum
2025. április 1. – május 15.
Magyar Mezőgazdasági Múzeum – Magyar Nemzeti Parkok Hete
2025. május 16. – június 16.
Shopmark bevásárlóközpont
2025. június 17. – július 13.
Kuny Domokos Múzeum, Tata
2025. november
A magyar természetfotó nagydíja Díjazottak
A magyar természetfotó nagydíja – 1. hely
Potyó Imre
1982-ben született, már kora gyermekkorában kialakult a természet iránti rajongása. Környezettudományi szakon, természetvédelmi szakirányon végzett, korábban kutatóként dolgozott az MTA intézeteiben, ahol elsősorban dunai halbiológiai felmérésekben, kutatásokban vett részt. Jelenleg a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa, a királyréti Hiúz Házban környezeti nevelőként tevékenykedik. Természetfotózással 2007-ben kezdett el foglalkozni, autodidakta módon képezte magát. Kedvenc helyszínei a börzsönyi patakvölgyek, csúcsok és a gödi ártér. Kezdetben szinte minden téma érdekelte, az utóbbi években viszont főleg azokat a témákat keresi megszállottan, amelyek kevésbé ismertek még a természetfotósok előtt is. Legtöbbször maga fedezi fel a természetet, gyakran álmodozik, kísérletezik, és sokat kalandozik az éjszakában. Szereti a széleslátószöggel készített közelképeket, a merész perspektívákat, kompozíciókat és a makrófotózást. Egy-egy izgalmasabb fotóstéma kidolgozásán gyakran hosszú heteken át dolgozik. Fotóival az életünket körülvevő, de sokszor mégis „láthatatlan” csodákat szeretné láttatni. Az utóbbi években sikeresen szerepelt a hazai és nemzetközi természetfotós pályázatokon, többek között a világ legrangosabb pályázatán, a Wildlife Photographer of the Year-en is. Két alkalommal volt az Év Természetfotósa. Imre csaknem a kezdetek óta a VM elkötelezett pályázója, de ült már a zsűri tagjai között is. Hat alakommal ért el dobogós helyezést a Varázslatos Magyarország pályázatán, ebből ötször nyerte el a fődíjat, A magyar természetfotó nagydíjáért járó Arany Daru szobrot pedig másodjára vette át.









A magyar természetfotó nagydíja – 2. hely
Daróczi Csaba
1969-ben született Debrecenben, majd Püspökladányban nőtt fel. Jelenleg Soltvadkerten él családjával, és a helyi általános iskolában dolgozik pedagógusként. A természetfotózással főiskolás évei alatt Szegeden ismerkedett meg egy véletlennek köszönhetően. Egy barátja invitálására egy természetfotó kiállításra tért be, amelynek annyira a hatása alá került, hogy ott eldöntötte: ő is ezzel szeretne foglalkozni. A fényképezést autodidakta módon sajátította el tapasztalt természetfotósoktól, fotóklubokban és közös fotózások alkalmával. Már a kezdetekkor is minden természeti téma érdekelte, és ez a mai napig megmaradt. A fotózásai alkalmával elsősorban az élményeket és kihívásokat szereti. Mindig próbál új, eredeti ötleteket megvalósítani, és ehhez sokszor a legegyszerűbb technikákat alkalmazza, máskor pedig akár saját tervezésű és készítésű eszközöket is bevet. Egy-egy fotós projektjét akár több hónapon keresztül is végzi mindaddig, amíg nem érzi azt, hogy jobbat már nem tud kihozni a témából. Világszerte nyert már számtalan díjat, az Év Természetfotósa cím nyolc alkalommal lett már az övé. A Varázslatos Magyarország fődíját eddig szintén nyolc alkalommal sikerült elhódítania, ebből három ízben ő nyerte el A magyar természetfotó nagydíjáért járó Arany Daru szobrot. Pályázati évei alatt a 2024-es évadban elért eredményeivel most állt tizenkettedik alkalommal a VM dobogójára.






A magyar természetfotó nagydíja – 3. hely
Kaszás Norbert
Gyermekkorát Pilismaróton töltötte, a festői szépségű Dunakanyarban. A házuk közel volt egy patakhoz, így mondhatni, a patakparton nőtt fel. Akkor jött rá, milyen szépségeket is rejt magában a növények és állatok világa, s ezért tűzte ki célul, hogy megörökítse a csodálatos színeket, fényeket, hangulatokat, és a változatosságot, mely körülvesz bennünket. Absztrakt művészi formába öntött, jellegzetes makroképeivel törekszik az egyediségre, szeretné megmutatni az embereknek azt a világot, amelyet ő lát a kameráján keresztül. A kísérletezés művészetének egyik alapeleme, rengeteget kísérletezik a különböző kompozíciókkal, beállításokkal és világítással. Sokszor előre megtervezi a képek kompozícióját, s makrofotóival parányi, titokzatos világot tár a nézők elé.
Célja, hogy megállító erejű, gondolatokat, érzéseket kiváltó felvételeket készítsen, s hogy ráébresszen minket arra, hogy egy csodálatos világban élünk. Számára akkor jó egy természetfotó, ha az egyedi, újszerű, megismételhetetlen, és még technikailag is pontos kivitelezésű. Első képét 2004-ben készítette, azóta pedig óriási utat tett meg, számos nemzetközi természetfotós pályázaton ért el kategóriagyőzelmet, három évvel ezelőtt pedig AFIAP-művész lett. A Varázslatos Magyarország fotópályázatára 2017-ben regisztrált, azóta számtalan havi díjat nyert, A magyar természetfotó nagydíjának dobogójára pedig második alkalommal állt fel.






Kategóriahelyezettek
Állandó kategóriák
Természeti szépségek
- Fürdős Gergő
- Boronkai Miklós
- Józsa Eszter
Madarak világa
- Szomju László
- Vas István Ferencz
- Borbély Krisztián
Egyéb állatok
- Kocsis Ferenc
- Kaszás Norbert
- Pászthy Dávid
Kompakt és mobil
- ifj. Németh Lajos
- Oláh Attila
- Szabó Tünde
Kategóriahelyezettek
Tematikus és időszaki kategóriák
Az ember hatása a természetre
- Vida István Tamás
- Utasi Gabriella
- Gazsi Máté
Tudást adunk – add tovább! – National Geographic
- Hati Tamás
- Terebesi Dénes
- Barta Andrea
Képek a nagyvilágból
- Horesnyík Ervin
- Leiter Tibor
- Hati Tamás
Vizes élőhelyeink – UNESCO MNB
- Angyal Péter
- Palcsek István
- Szűcs Boldizsár
Mozgásban a természet (videópályázat)
- Szűcs Boldizsár
- Kocsis Ferenc
- Godina Rózsa
Különdíjak
Agrárminisztérium különdíj: Kocsis Ferenc: Maradj veszteg

Fotoplus különdíj: Kronavetter Tamás: A nádirigó kottája
CEWE különdíj : Egerészölyv érkezik
Nimród Fotóklub különdíj: Horesnyík Ervin: Mennyország kapuja

Nimród Fotóklub portfóliódíj: Szűcs Boldizsár: Ablak a világra

naturArt különdíj: Szabó Csaba: Elkaptad

Közönségszavazat: Pászthy Dávid
A kiállítás képanyagából készült fotóalbum megvásárolható online: vm-shop.hu
A kiállításon szereplő képek alkotói:
- Ambrus Tímea
- Angyal Péter
- Babarczai Nikolett
- Balogh Ferenc
- Baranyi Réka
- Barta Andrea
- Bicsérdi Bence
- Bíró Veronika
- Bóni Imola
- Borbély Krisztián
- Boronkai Miklós
- Botos Éva
- Ceglédi Ádám
- Darányiné Bakos Éva
- Daróczi Csaba
- Deák Máté
- Dr. Barsi Ernő
- Dr. Jantyik Tibor
- Ekler László
- Fáth Ádám
- Fazekas István
- Földi László
- Fürdős Gergő
- Gazsi Máté
- Haszonits Zoltán
- Hati Tamás
- Horesnyík Ervin
- ifj. Németh Lajos
- Józsa Eszter
- Kálovics Enikő
- Kárpáti Tamás
- Kaszás Norbert
- Kékedi Viktor
- Király Anna
- Klein Marianna
- Kocsis Ferenc
- Kovács András
- Kőszegi Dániel
- Kreiner Roland
- Kronavetter Tamás
- Leiter Tibor
- Mátraházi Tibor
- Mucsányi Nikoletta
- Nagy János
- Násfay Béla
- Násfay Krisztina
- Németh Bálint
- Oláh Attila
- Palcsek István
- Pászthy Dávid
- Potyó Imre
- Prisznyák Tibor
- Sipos Bálint
- Szabó Csaba
- Szabó Tünde
- Szalai Benedek
- Szeifert Gábor
- Szomju László
- Szűcs Boldizsár
- Terebesi Dénes
- Tóth György
- Tóth László
- Utasi Gabriella
- Varga József
- Varró Brigitta Barbara
- Vas István Ferencz
- Vida István Tamás

















