Csütörtöktől mozikban Török Zoltán új filmje, a Változó vadon – Az én Északom

Török Zoltán három éven át forgatta az eddigi leglátványosabb, szívet melengető filmjét. A november 14-től mozikban látható Változó vadon – Az én Északom amellett, hogy bemutatja a skandináv ország élővilágát a fókáktól a jávorszarvasokig, felhívja a gyerekek és a szülők figyelmét a természet szeretetére és védelmére.

Török Zoltán, a nagy sikerű Vadlovak – Hortobágyi mese és a Vad Magyarország alkotója évek óta Svédországban él párjával, két lányával és kutyájával. Rendszeres túráik során felfedezik az átalakulóban lévő vadon színes állatvilágát, és legizgalmasabb kirándulásaikhoz most a nézőket is útitársul hívják. Az utazás közben lenyűgöző tájakra barangolunk, a tengertől a gleccserekig, a messzi észak vadállatainak társaságában.

Török Zoltán párjával tizenöt évvel ezelőtt úgy döntöttek, praktikus szempontból az ingázás helyett kiköltöznek az északi országba, de ennek ellenére sok szálon kapcsolódnak Magyarországhoz. A rendezőnek továbbra is vannak magyar vonatkozású filmtémái, mint amilyen a 2021-ben bemutatott, a hazai mozikban nagy sikerrel vetített Vadlovak – Hortobágyi mese. Két tinédzser lányukkal magyarul beszélnek otthon, és évente többször is Magyarországra látogatnak.

„Van egy ellentmondás bennem, mert szerintem Magyarországon a természet jóval gazdagabb és színesebb, viszont Svédországban változatosabbak a tájak, és közel van a tenger. Napokig lehet úgy kirándulni, hogy ne találkozzak össze emberrel. Aki szereti a természetet, és szeret a természetben élni, annak Svédország ideális hely” – fejti ki Török Zoltán.

Amikor 2020-ban felkérték Török Zoltánt, hogy csináljon Svédországról egy filmet, már nem csak a vad élővilágról szeretett volna forgatni, hanem azt is bemutatni, hogyan változik a környezet jó és rossz irányba egyaránt. Számtalan helyen forgattak, és felmerült a kérdés, mi köti majd össze ezeket a különböző felvételeket. A rendező nem akart kaleidoszkópszerű, töredezett alkotást, és ehhez kellett egy jó ötlet. 

„Manapság nem nehéz észrevenni, hogy a dokumentumfilmek elkezdtek megütni egy jóval személyesebb hangnemet, ami közelebb áll a közönséghez. Ez egy vékony mezsgye, aminek könnyen át lehet esni a túloldalára. Amúgy is a családdal túrázunk, kajakozunk, és felmerült bennem, miért ne lehetne ez a felvételeket összefűző szál? Mi is csak elemei vagyunk a tájnak” – fejti ki a rendező a döntését. 

A költségvetést négy ország – Németország, Ausztria, Svédország és Magyarország – adta. Részben ez az összefogás eredményezi, hogy a Változó vadon – Az én Északom különösen magyar viszonylatban kimondottan magas költségvetésből készülhetett el. Az utómunka Magyarországon folyt, a vágó Hargittai László, akivel a rendező szinte az összes korábbi filmjében együtt dolgozott. 

A filmet már számos jelentős nemzetközi természetfilm versenyprogramjába beválogatták, köztük Európa legnagyobb természetfilm fesztiváljára, a németországi Green Screen-re, a holland Wildlife Film Festival Rotterdam-ra, az olaszországi Sondrio Festivalra, az észtországi Matsalu Nature Film Festivalra és a belga Namur Nature Film Festivalra,

Változó vadon – Az én Északom 2024. november 14-től látható a mozikban a Mozinet forgalmazásában.