Mi lesz veled Lölőke?! Vége lenne a stróman-világnak?

Kitilthat a saját bankom? Erre figyelj, hogy ne legyen baj!


Egyre nagyobb probléma, hogy a bankok sorra mondják fel a számlaszerződést a cégvezető a pénzmosási törvényre hivatkozva. De kik számítanak kockázatos ügyfélnek és mi lehet a megoldás?

A Pénzmosás és Terrorizmus Finanszírozása Megelőzéséről szóló törvény célja, hogy listára kerüljenek a megbízhatatlan minősítésű cégvezetők, különösen akkor, ha a tényleges tulajdonosi adatok nem egyeznek meg a cégjegyzékben szereplő adatokkal. Ezzel a lépéssel a felelősség a szolgáltatókra, így a bankokra is áthárul. Dr. Tóth Judit Lenke, adatvédelmi és pénzmosás elleni szakjogász elmondta, az új szabály komoly hatással van a hazai vállalkozásokra, egyre nagyobb figyelmet fordítanak a cégvezetőknek az átláthatóságra.

„ A szabályozás miatt aggályos, hogy a bankok megkezdték a cégek szelektálását, mivel nekik is fel kell állítani egy kockázati listát. A nagyon kockázatos kockázatot be kell jelenteni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak. Ez azonban egy hosszadalmas és macerás folyamat, a procedúrának az elkerülése érdekében, ezért inkább felmondják a számlaszerződéseket a kockázatosnak ítélt ügyfeleikkel. Ezek a cégvezetők aztán nem tudják megnyitni a számlákat más bankoknál sem, mivel egy központi rendszerben nyilvántartott listára fel az adatait ” – árulta el Dr. Tóth Judit Lenke, adatvédelmi és pénzmosás szakjogász.

A bankoknak kockázatértékelési szabályok alapján kell bekategorizálni az összes ügyfelet. A következő szempontokat veszi figyelembe:

Foglalkozás: Ha valaki olyan területen dolgozik, amelyet általában kockázatosnak tartanak, mint például ingatlanügynök, könyvelő vagy pénzintézeti munkatárs, akkor nagyobb eséllyel kerülhet a kockázatok kategóriájába.

Pénzmozgás: A számlamozgás is fontos tényező. Túlzottan aktív számlatevékenység vagy a gyanús tranzakciók, a nagy készpénz-forgalom nem kedvez a cégvezető megítélésének.

Külföldi kapcsolatok: Ha a céged külföldi relevanciával rendelkezik, például külföldön van bejegyezve vagy van külföldi társtulajdonos, akkor is nagyobb a valószínűsége, hogy a kockázatok közé kerülsz.

Székhelyszolgáltatók: A székhelyszolgáltatók használata is kockázatosnak megfelelő.

Szankciós lista: Ha a cégvezető vagy a cég maga szerepel a szankciós listákon, ez is nagy kockázatot jelent.

Mit tehet a felelős vállalkozó?

Az új szabályozási környezetben a cégvezetőknek proaktívan kell cselekedniük, hogy megfeleljenek az előírásoknak és minimalizálják a kockázatokat. A gyors cég reakció és a szakértői segítség igénybevétele, amely a stabil működésének és hosszú távú sikerének biztosításához nyújt segítséget.

„ Ha a tevékenységed kockázatosnak minősül a Pmt. szerint, akkor meghatározott követelményeknek kell megfelelni. Ezek közé tartozik egy vezető kinevezése, valamint a cég bejelentése a hatóságok felé. ha szükséges, egy olyan gyakorlatot, amely meghatározza, hogy ki kell dolgozni kockázatos kezelésnek a tevékenységi területeden belül. Az ügyféladatbázist rendszeresen frissíteni kell. Szintén fontos fordítani a készpénzmozgásra, és lehetőség szerint minimalizálni az átláthatatlan tevékenységeket ” – árulta el a szakember. Hozzátette, a rendszer dinamikája lévén, minél később kezdünk bele a helyzetbe, annál nagyobb hátránnyal indulhatunk a versenytársainkkal szemben. egy új, egységes európai uniós rendelet van születőben, még szigorúbb felügyeleti rendszerrel.