Van, aki lemondana bérének egy részéről, ha cserébe otthon dolgozhat

A Covid-járvány berobbanásakor, ahol volt lehetőség rá, ott a munkáltatók igyekeztek félig, vagy akár teljes egészében átállni az otthoni munkavégzésre. A veszély azóta elmúlt, azonban az igény sok helyen még megmaradt a munkavállalók részéről. A munkáltatók azonban inkább visszatérnének az irodába. Az autopro.hu által készített kérdőívre összesen 462 beérkezett válasz alapján próbáltunk eligazodni a home office hazai megítéléséről.

A home office mondhatni már mumussá vált, ugyanis megosztó téma tud lenni. A Covid idején mindenki küzdött az otthoni munkavégzésre történő átállással, azonban ahogy telt az idő, szépen lassan úgy kezdte mindenki felfedezni annak szépségeit, és mára fontos szempontként érdemes kezelniük a munkáltatóknak a kérdést.

Azt talán kijelenthetjük, hogy a home office abban tényleg megosztó, hogy nem való mindenkinek, hiszen valakinek szüksége van arra, hogy emberek között legyen, esetleg jobban motivált a munkájában az irodai környezetben. De mi van azokkal, akik szeretik az otthoni munkavégzést? Ön lemondana valamiről cserébe azért, hogy ne kelljen bejárnia a munkahelyére?

Budapest, IT, home office

A home office-szal kapcsolatos kérdőívünkre főként Budapestről (41 százalék) és Pest vármegyéből (24 százalék) érkeztek nagyobb arányban a válaszok, ezen belül többségében pedig férfiak (55 százalék) voltak a kitöltők között.

Munkaterületi megosztottságban a válaszadásnál legnagyobb arányban az IT-szektorból (29 százalék) érkeztek válaszok, ezt követte az egyéb kategória (21 százalék: kereskedelem, média, oktatás, logisztika, gyártás), majd a pénzügyi szektor (17 százalék), végül a járműipar (13 százalék) területén dolgozók. Az IT-nál megfigyelhető arány talán annyira nem meglepő, hiszen ők azok, akik tényleg otthonról is teljes mértékben el tudják látni a feladataikat.

A válaszadók munkáltatójának jelentős része (88 százalék) biztosítja a home office lehetőségét a munkavállalóik számára. Ezen belül legnagyobb arányban (24 százalék) pedig maga a munkavállaló döntheti el, hány napot szeretne otthonról dolgozni. Ezt követően főleg két (23 százalék), illetve három nap (18 százalék), amennyit a munkáltató engedélyez számukra.

A többség be se menne az irodába

Érdekes eredmény született annak a kérdésnek kapcsán, ahol arra voltunk kíváncsiak, hogy a munkavállalók hány napot dolgoznának otthonról, ha minden esetben ők dönthetnének róla. A válaszadók 32 százaléka heti öt napot választott, vagyis be se mennének az irodába, ha ők dönthetnék el. Ezt követte a három (23 százalék), illetve négy nap (18 százalék).

A válaszadók abban a tekintetben nagyon is egybehangzó véleményt nyilvánítottak, miszerint hasznos a home office, hiszen 92 százalékuk jelölte meg ezt válaszként.

Sok idő megy el a munkába járással

Arra is kíváncsiak voltunk, milyen előnyöket társítanak az otthoni munkavégzéshez, itt több opciót is megjelölhettek. A válaszok többsége arra vonatkozott, hogy sok időt és költséget spórolnak meg így, hogy nem kell a munkába járással számolniuk (87 százalék). Ezt követve a legtöbb válasz a nyugodtabb munkakörnyezetet (74 százalék), illetve a munka közbeni otthoni teendők elvégzését (58 százalék) is pozitívumként értékelte. A válaszadók felének pedig az is fontos, hogy időszakosan egyedül dolgozhasson.

Talán nem is meglepő, legmagasabb százalékban a munkába járás megspórolását emelték ki, hiszen a válaszadók 33 százalékának egy napjából (oda-vissza utazás) majdnem két órát, 24 százaléknak pedig másfél órát vesz el az idejéből az, hogy be kell menniük az irodába.

Azért annyira mégsem lényegi kikötés?

Habár a válaszok alapján a munkáltatók többségben biztosítanak lehetőséget otthoni munkavégzésre, valamint a munkavállalók is pozitívan állnak hozzá az ezzel járó előnyök miatt, arra a kérdésre, miszerint váltana-e munkahelyet annak fényében, ha másik munkahelyen több napot dolgozhatna otthonról, elég szoros eredmény alakult ki. A válaszadók kicsivel több mint fele (52 százalék) váltana munkahelyet, ha több napot biztosítanának számára az otthoni munkavégzéshez. Ebből is az látható, hogy a home office milyen jelentős mértékben játszhat már szerepet egy álláskereső számára.

Azonban az is látszik, hogy a pénz még mindig az egyik legfontosabb húzóerő, hiszen arra a kérdésünkre, miszerint a bérük hány százalékáról lennének hajlandóak lemondani a teljes vagy részleges otthoni munkavégzésért cserébe, a többség (64 százalék) azt választotta, hogy semekkora összegről nem mondanának le. Azért akadtak olyanok is mérhető értékben, akik viszont hajlandóak lennének akár 1-5 százalék körüli összegről lemondani (16 százalék), valamint olyanok is, akik a fizetésük akár 6-10 százalékáról (12 százalék), vagy akár 11-20 százalékáról is letennének (7 százalék) cserébe az otthoni munkavégzésért.


Éppen egy esztendeje tiltotta le a márka további megismeréséről a látássérült autós szakértőket a Suzuki pr-osa

Tudtad?

Mi az a blogger pont hu, az Egyszer már láttam autót pont hu, a Teszt a lelke mindennek pont hu, a GaszTROLL pont hu és a Trollverda pont hu honlapok, valamint a Begurulva – autó és kütyümustra és a podCARs pont hu podcast csatornák a Médiabirodalom lapcsoporthoz tartoznak!