Válságkezelés határon túl, határon innen
Amerika vs Magyarország
Hosszú évtizedek tapasztalata, hogy nincsenek nagy különbségek a világban végbemenő folyamatokban, legyen szó éppen egy gazdasági fellendülésről, vagy éppen inflációs válságról. Jelenleg ugyebár az utóbbival állunk szemben és megállapítható, hogy ezzel most sem vagyunk egyedül a világban. Az ingatlanpiac máshol is felbolydult és rendkívüli időket él meg. Nézzük, miként történik a válságkezelés tőlünk nyugatra, például az amerikai ingatlanpiacon!
„Az Egyesült Államokban is erősen érezhető az egész világon végiggyűrűző jelenlegi ingatlanválság. A hitelfelvételek száma például drasztikusan visszaesett a kedvezőtlen kamatok miatt” – kezdi az elemzést Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. – „A tranzakciószám ennek következményeként a hitelfelvételek számánál is nagyobb mértékben csökkent és ezáltal ott már az értékcsökkenés is megindult teljes piaci viszonylatban. Mindez azzal magyarázható, hogy az értékcsökkenés ott jóval hamarabb megtörténik, mint a hazai piacon, mivel a teljes piaci struktúra fejlettsége miatt a szereplők nem várják meg, hogy szorult helyzetbe kerülve nagy nyomás alatt kelljen nehéz döntést hozni, hanem előre készülve a várható piaci helyzetre meglépik a szükséges lépéseket a megfelelő időben.”
A szakértő úgy véli, hogy ahogy általában a magyar piac pár lépés késéssel követi a nyugati példát, az várható, hogy nagyjából tavasz körül lesz érzékelhető a komolyabb értékcsökkenés a hazai ingatlanpiacon is. A belvárosi ingatlanok specialistája azt prognosztizálja, hogy előreláthatólag addigra nő olyan mértékűre a nyomás a cégeken és a hiteltörlesztőkön, hogy kénytelenek legyenek lépni.
„Az amerikai piacon pillanatnyilag zuhanórepülésben vannak a bérleti díjak” – folytatja Ben-Ezra Orran. – „Ez egyértelműen azt tükrözi vissza, hogy az átlagemberek reáljövedelme jelentősen csökkent, így egyszerűen nem lennének képesek a korábbi piaci árnak megfelelő bérleti díjakat tovább fizetni. A főbérlők erre reagáltak árcsökkenéssel, hiszen nekik érdekük, hogy ingatlanjaik ne álljanak üresen, és még ha alacsonyabb is lesz a profit, de legalább a saját rezsijüket kitermeljék.”
A szakértő a magyar piac ismeretében azt gondolja, hogy a magyarországi bérbeadók az utolsó pillanatig megpróbálnak kivárni és elkerülni az bérleti díjak csökkentését. Mivel így minden bizonnyal nem készülnek fel időben a változásra, sokak számára komoly veszteséget hozhat ez a halogatás, ami nem veszi figyelembe a körülmények drasztikus megváltozását.
„Általános tapasztalat, hogy eddig minden válsághelyzetben, legyen szó kisebbről, vagy nagyobbról, sokan nem hozzák meg időben a megfelelő változtatásokat, nem terveznek előre, hogy miként fogják átvészelni a nehéz időszakokat” – mondja Ben-Ezra Orran. – „Ennek eredménye, hogy mi a Central Home-nál nagyon sok úgynevezett „beszorult” előadóval találkozunk, aki akkor fordul hozzánk, az utolsó pillanatban, amikor már nagyon sürgősen kell neki a pénz. Ilyenkor azonban szinte lehetetlen veszteség nélkül kikerülni egy így keletkezett szituációból.”
Ben-Ezra Orran úgy gondolja, hogy a jövőben fontos lenne a piaci szereplőket abban az irányban edukálni, hogy kellőképpen tájékozottak legyenek a megfelelő válságkezelési lépésekkel kapcsolatban. Így minimalizálni lehetne azokat a helyzeteket, amikor komoly veszteség keletkezik a felesleges időhúzás miatt.