Újdonságokkal is várják idén az utazókat
Aktív kikapcsolódás és egészségturizmus Bács-Kiskun megyében
A sok látnivalónak, programlehetőségnek és a 2020-as fejlesztéseknek köszönhetően Bács-Kiskun megye idén még vonzóbb a turisták számára. A két folyó közét választó utazók Kiskunhalason, Hajóson, Tiszakécskén, Lakitelken és Bugacon is számos újdonsággal találkozhatnak. A borturizmus mellett Bács-Kiskun új „zászlóshajója” az egészségturizmus, amely a kiváló minőségű termálvíz és az aktív kikapcsolódási lehetőségek miatt egyre fontosabb szerepet tölt be a megye életében.
A „Bács-Kiskun boldoggá tesz” szlogen mára ismertté vált és szerencsére egyre többen tapasztalják meg az alföldi kirándulások élményét, hiszen a megye turizmusának növekedése meghaladja az országos átlagot. Bács-Kiskun vonzerejét mások mellett a gyönyörű táj, a feltörő termálvíz, a borturizmus, az épített örökség, a hagyományok és a gasztronómiai kuriózumok adják. A megyei turizmus jövőjének egyik fontos pillére pedig az egészségturizmus erősítése, amelyet több fejlesztés is támogatott az utóbbi időben, így még vonzóbb hellyé vált a két folyó köze a turisták számára.
Cikkünkben a régió különleges egészségturisztikai lehetőségei közül válogattunk, hogy az utazók felkészülten indulhassanak útra Bács-Kiskun felfedezésére idén nyáron.
Aktív családi élmény Bugacpusztán
A bugaci tájat és a csikósok bemutatóját egyszer mindenkinek látnia kell. A Kiskunsági Nemzeti Park területén fekvő Bugacpuszta a legismertebb magyar puszták egyike, a pásztor és betyárvilág emlékeit, valamint védett és fokozottan védett növény- és állatritkaságokat őrzi. Az év hat hónapjában nyitva tartó Bugaci Pusztára látogatók számára csikósbemutatóval elevenítik fel a csikósélet hagyományait. A vendégek megtekinthetik a világhírű pusztaötöst, a ménest, a szürkemarha gulyát. A gyerekek állatokat simogathatnak, lovaskocsizhatnak és a Bugaci Pásztormúzeumban tanulhatnak a nomád pásztoréletről is. A megfáradt utazók a híres Karikás Csárdában frissíthetik fel magukat, vagy akár saját tanyát is bérelhetnek helyben néhány napra.
Az aktív pihenés szerelmesei festői környezetben túrázhatnak Bugacon, akár 30 km-es túrákon is részt vehetnek az új kerékpárutakon. A települést Bugacpusztaházával is összeköti egy kerékpárút, és tekerve eljuthatunk Kiskunmajsára is, ahol termálfürdő és strand található. A Bugac központjában lévő Művelődési Háztól bérelhető kerékpárral vagy gyalogtúrával és lóháton megtehető tematikus túraútvonalak indulnak a környék látnivalóinak elérésére.
Hungarikum Liget 25 hektáron
Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb turisztikai fejlesztése jelenleg Lakitelken zajlik. Huszonöt hektáros területen épül a Lakiteleki Népfőiskola területén található Hungarikum Liget, amelynek már most számos eleme átadásra került és nyitva áll a nagyközönség előtt.
Például elkészült már a Kincsem fogadó, a Kincsem Lovarda, a Borkatedrális, valamint a Gyarmati Dezső Tanuszoda és Termálfürdő. A lovardát a Nimród Szabadidő- és Tájpark veszi körül, ahol többek között egy zenepavilon is épült. A parkban egy olyan tanösvényt is kialakítottak, amely az Alföldre jellemző állat- és növényvilágot mutatja be. A park különlegessége a footgolf-pálya, amely Európában is egyedülálló. Ez a sportág alig tíz esztendős, de bővülő népszerűségnek örvend hazánkban is. A magyar csapat világbajnokságot is nyert.
A Hungarikum Liget tervezésekor arra törekedtek, hogy egymáshoz illeszkedjen minden olyan terület, amelyek a turisztikai kívánságokat, a pihenést és az egészségmegőrzést szolgálják. A feltárt gyógyvízre épül a fedett gyógyfürdő, gyógyászattal és a négycsillagos Hungarikum Szállodával, melynek sajátossága, hogy mindegyik szoba egy-egy hungarikumról lesz elnevezve. A szobában pedig megismerhetik majd a vendégek a névadó hungarikumot is. A szálloda szomszédságában épül majd a Hungarikum Élményház, Kincstár, ahol interaktív kiállítás formájában mutatjuk be a magyar értékeket. Itt helyet kap egy kis Csillagda is. Önfenntartásra törekszenek, ezért helyben találhatóak üvegházak és egy Zöldségfeldolgozó is, az itt termelt növényeket eladják, de ezek kerülnek az éttermek konyháira is.
Négycsillagos, háromcsillagos, kétcsillagos szálloda, jurtatábor és kemping is fogadja majd 2023-tól a vendégeket.
A tó, a fagyi és a bor városa: Soltvadkert
Soltvadkert ékessége, a gyönyörű Vadkerti-tó 2020-ban jelentősen megújult. Júniusban új fogadóépületet adtak át, amelyben baba-mama szobával, orvosi szobával, értékmegőrzővel és vendéglátó egységgel várják a vendégeket. A tó körül új pihenőhelyeket és modern vizesblokkot is elhelyeztek.
A hetvenhektárnyi, fürdésre kiválóan alkalmas tóhoz part menti sekély vize miatt sokan járnak kisgyerekekkel, de az úszók is kedvelik, hiszen nem kell messzire begyalogolniuk, amíg mély vizet találnak. A part egyik oldala nádas: ez a horgászok és a nyugalmat kedvelők világa. A tópart ellátottsága jó: élelmiszerbolt, büfék, sörkertek, ajándék- és játékbolt, valamint étterem várja a vendégeket a szezonban. A fürdőzők és a gyerekek szórakoztatására vízibiciklikölcsönző, strandkézilabdára és futballozásra alkalmas tér, vidámpark, és óriáscsúszda áll rendelkezésre. A legtöbb hétvégére sportprogramokat szerveznek, kerékpárkölcsönzésre is van lehetőség. Közvetlenül a parton helyezkedik el a 2019-ben felújított Fekete Villa Panzió, amelynek minden szobája a Vadkerti-tóra néz.
A tótól igazán nem kell messzire menni, hogy Magyarország egyik legjobb cukrászdájának kínálatával megismerkedhessünk, hiszen Soltvadkerten működik a külföldön is méltán népszerű Szent Korona Cukrászda. A kultikus hely 1971-ben fogadta az első vendégeit, majd 2005-ben megkapta az „Év Cukrászdája” címet. A Szervánszky László cukrászmester nevéhez köthető cukrászdát ma már gyermekei: fia, lánya és családtagjaik vezetik. A Koronában egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészséges életmódra: 2020-ban már több mint tíz halmozottan mentes termék érhető el a kínálatban a fagyiktól a süteményekig. Hétvégente vegán pohárkérmekkel, szénhidrátcsökkentett kenyérből készült szendvicsekkel és gluténmentes pogácsával várják a vendégeket.
Soltvadkert és a Kunsági borvidék legújabb látványpincészete a 2013-ban indult Lantos Borház, ahol birtoklátogatással, pincesétával egybekötött borkóstoló program várja a vendégeket. A pincében ropogós-üde reduktív fehér borok, rozék és gyöngyözőborok mellett tüzes-testes vörösborokat is megkóstolhatunk. A családbarát hely gyermekjátszóval kedveskedik a kisgyermekekkel érkezőknek. Igény szerint a család szőlőbirtokai lovas kocsival, sárkányrepülővel, vagy akár off-road járművekkel is megtekinthetőek.
Magyarkert, ahol egy ugrással átugorható a Tihanyi félsziget
A Bugaci Pusztától alig 15 percre, Jakabszálláson található a térség másik különlegessége, a Magyarországot 1:1000-hez bemutató élő terepasztal, a Magyarkert. A 40 hektáron elterülő aktív pihenőpark országunk kicsinyített víz és domborzati térképe, ahol egy ugrással átugorható a Tihanyi félsziget, ahol ebihalsimogató találsz a Tisza-tónál vagy papírcsónakot tehetsz a Duna tiszta vizére. A Magyarkert állatsimogatójában megismerkedhetünk a háztáji állatokkal, a kilátókból pedig belátható „az egész ország”.
Jakabszálláson korszerűen kiépített magánrepülőtér is található, ahol sportrepülőzhetünk és pilótaképzésre is van lehetőség. A község másik különlegessége, hogy rendszeresen hajtányozók veszik birtokukba a használaton kívüli kisvasút sínparjait.
Biogomba farm Fülöpjakabon
Fülöpjakab legtöbb látogatója kétség kívül Gyöngyösi Sándor biogazdálkodónál fordul meg. A férfi már 1990 óta a gombatermesztés megszállottja, 2003-tól pedig mint ellenőrzött ökogazdálkodó viszi sikerre a gomba és egyéb mezőgazdasági növények termesztését. Elsőként a Ganodermát, magyar nevén pecsétviaszgombát termelte ökogazdálkodóként, mára azonban már négy különböző gyógygombát termeszt biogazdaságában. Fő célja az egészséges táplálkozás népszerűsítése és a gomba jótékony élettani hatásának a propagálása.
A CIKKNEK MÉG NINCS VÉGE!
Lapozz a következő oldalra!