Új Satöbbi-lemez, koncert a Muzikumban
A fővárosi Muzikumban lép fel október 21-én a Satöbbi együttes, amelynek a napokban jelent meg Nem ezen van az a dal című albuma. A 40 éve működő zenekar lemezén régi és új dalok vegyesen szerepelnek.
„Régi álmunk volt, hogy azokat az évtizedekkel ezelőtt született dalainkat, amelyeket élőben rendszeresen előadunk, de lemezen még nem szerepeltek, végre rögzítsük stúdióban és megjelentessük. Tipikus példa erre a Helsinki, amely csak az 1995-ös koncertkazettán volt rajta, vagy a Zsiráf, amelyikkel annak idején ismertek lettünk” – mondta Seres Péter, a Satöbbi vezetője, gitárosa, dalszerzője, szövegírója az MTI-nek.
A vicces-őrült, könnyed stílusú, önironikus, ugyanakkor finom közérzeti mondanivalóval bíró popzenét játszó Satöbbi 1982-ben alakult, egy évvel később a Ki mit tud?-on tűnt fel a Zsiráf című dallal, két évvel később a Depeche Mode előzenekara volt a Volán-pályán. 1995-ben egy koncertfelvétel jelent meg tőlük kazettán, majd 1996-ban A világ legszebb dalai című stúdióalbum. A klubkoncerteken nagyon népszerű csapat több mint húsz év szünet után 2017-ben készítette el következő lemezét, a Vissza a pénzt! címűt, ezt viszonylag gyorsan, öt év után követi most a Nem ezen van az a dal.
A Satöbbiben Seres Péter mellett Giret Fruzsina (ének), a L’art pour l’art Társulatból is ismert Pethő Zsolt (ének, zeneszerzés), Németh Márton (billentyűs hangszerek), Szabó Márton (basszusgitár), Giret Gábor (gitár, vokál) és Sólyom Attila (dob) szerepel.
Seres Péter elmondta: az utolsó pillanatban adták be a pályázatot az NKA-hoz a mostani lemez elkészítésére, és szerencsére nyertek. A Nem ezen van az a dal producere és hangszerelője Giret Gábor volt, aki évtizedek óta dolgozik a Satöbbi körül, immár teljes jogú zenekari tagként – az Emberek a kertben című dalt ő maga énekli.
Giret Fruzsina az MTI-nek elmondta, hogy a Senki nem parancsol című dalt húsz évvel ezelőtt írta neki Seres Péter, de valahogy félretették, és azóta sem vették elő, koncerteken sem, egészen mostanáig. „Két új sor került bele, ami jól igazodik mai életünkhöz: Magamra kenlek, mint egy krémet/Könnyek közt váltok személyiséget. Szintén régi-új az Isteni kupleráj vagy a Könnyűbúvár fehér halon, utóbbi eléneklésére hívtak a Satöbbibe 1989-ben”.
„A Satöbbi mindig is arról szólt, hogy lehet szórakozni a felszínen, miközben a dalok jelentős részében megbújik mindaz, amilyen a minket körülvevő világ. Szerintem a művésznek feladata a kritizálás, de nem direktben, hanem a jelenségekre kell felhívni a figyelmet. Ezért írtam meg például az új dalok közé tartozó Legyél strucc szövegét” – tette hozzá Seres Péter.
Kitért arra, hogy ahogy régen, ma is Pethő Zsolttal írják a dalokat, és miközben a technikai lehetőségek sokat fejlődtek az évtizedek alatt, a kémia ugyanúgy működik közöttük.
Giret Fruzsina elmondta: bár a zenekar csupán hobbi minden tagnak szinte a kezdetektől, egy Satöbbi-koncert a hétköznapokban felgyűlő feszültséget vezeti le bennük, akárcsak a közönségben. Seres Péter hozzátette: különleges a kapcsolatuk a közönségükkel, amely évtizedek óta kitart mellettük, ezért a zenekarnak minden fellépés ugyanolyan fontos.
Nem ezen van az a dal című lemezét a Satöbbi nem egy kiemelt koncerten mutatja be. A koncepció az, hogy minden következő fellépésen két-két új dalt játszanak az anyagról. A digitális formátumban megjelent új anyag limitált példányszámban CD-n is elérhető lesz.