Szép kincsem, boldog a szerelem

Bevezető

Az AZVLM csapata tavaly ősztől kezdett ellátogatni a Bagázs Egyesület dányi telephelyére, hogy a Digitális Művészetek az Oktatásban projekt keretei között létrehozzanak egy zenei albumot a romatelepen élő gyerekek részvételével. Az alapkoncepció egy informális tanuláson alapuló, digitális zene készítésről szóló edukációs foglalkozássorozat levezetése volt, melyből megalakult a Pacekos Banda csapata. A tavasszal debütált, Égi Dalunk című teaser után, megjelent a Szép kincsem, boldog a szerelem című album, mely dányi tinédzser lányok és hivatásos zenészek együttműködéséből született. Az album a Bagázs BandCamp oldalán elérhető és mindenki számára meghallgatható szeptember 29. délutántól. Link a szöveg alján.

Előzmények

A különböző kulturális projektek életre hívásával foglalkozó AZVLM kreatív kollektíva az első koronavírus hullámot követő időszakban álmodta meg a Digitális Művészetek az Oktatásban projektet, melynek megvalósítására közösségi finanszírozást kezdeményeztek. Az így összegyűjtött pénzből fedezték a Digitális Táncház szoftver demó verziójának elkészítését, illetve az önkéntes tevékenységeken alapuló dányi felvételek feldolgozását és a Pacekos Banda album megjelenésével járó költségeket.

A csapat motivációját a modern technológiák és a zene ötvözése által nyújtott lehetőségek adták, ami motiválja a gyerekeket kreativitásuk kiélésére és az önkifejezésre. A közös alkotás eredménye saját munkájuk gyümölcse, ami egyrészt megalapoz egy alapvető büszkeség érzést a gyerekekben, másrészt azt az érzést kelti, hogy képesek alkotni, hogyha pedig nem sajnálják az energiát, annak kézzelfogható eredménye lesz, tehát van értelme a tenni akarásnak és a cselekvésnek. Az AZVLM csapata a hátrányos helyzetű gyerekek esetében kifejezetten szükségesnek vélte a megálmodott fejlesztő tevékenységeket, ezért keresték fel a Bagázs csapatát, akik megfelelő szakmai hátteret és kereteket adtak a zenei foglalkozásoknak.

Pacekos Banda: Szép kincsem, boldog a szerelem

A romatelep speciális kihívásaiban, a foglalkozások hatékony lebonyolításában és az album kiadását megelőző jogi folyamatokban a Bagázs Egyesület nyújtott segítséget. Az AZVLM és a Bagázs közös ötleteléseinek eredménye, hogy a csoport kiválasztása végül a tinédzserkorú lányokra esett. A digitális technológiák, mint például az Ableton zenekészítő szoftver bemutatása és játékos megismerése ugyanannyira cél volt, mint a zenekészítés örömeinek és az ebből adódó sikerélménynek a közös megtapasztalása.

A teljes album 5 számát 12 foglalkozás során, a dányi lányok és az AZVLM csapata közösen készítette. Makay Anna, Mohácsi Luca és Jezerszky Viktória, az AZVLM alapítói, olykor Lukácsi Liza fotós-videóssal kiegészülve heti szinten járt le a dányi romatelepre, amikor csak a vírus körülmények megengedték. Sajnos a korlátozások miatt az album megjelenésre több, mint fél évet várni kellett az eredetileg tervezetthez képest.

“A szövegírás volt az első állomás, segítettük őket a gondolkodásban, de szabad kezet kaptak, szerettük volna, hogyha a dalok szövege a lehető legjobban tükrözi a belső világukat. A dalok sokszor fájdalmasan őszinték, játékos, vidám hangvételük mögött a roma tini lányok mindennapi élményeit és gondolatait, gondjaikat és álmaikat mutatják be. A szövegekhez közösen kreáltunk ritmust, felénekeltük és ismerkedtünk a számítógépes szoftver nyújtotta lehetőségekkel. A dalkezdeményeket ezután ismert zenészeknek továbbítottuk, akik hozzátették saját sávjaikat. Nagyon motiváló volt mind a lányok, mind a zenészek lelkesedése, 10-12 fiatal roma lány és 10 zenész vett részt ennek az 5 dalnak a megszületésében. Így utólag visszatekintve a projektre úgy gondoljuk, hogy a bátorságot próbáltunk tanítani a lányoknak, hogy higgyenek önmagukban és legyen egy egészséges önbizalmuk ”

A Pacekos Banda tagjainak anonimitása nagyon fontos volt a Bagázs, és elsősorban a lányok szülei részéről, akik igyekeznek óvni a gyerekeket. Az AZVLM tagjai ugyanakkor szerették volna, ha valamilyen formában megjelennek a lányok, így Mohácsi Luca, a csapat grafikusa egy olyan borítot tervezett a lemeznek, melyen a lányok sziluettjei láthatók. Ők pontosan tudják, melyikőjük kicsoda és így mégjobban a sajátjuknak érezhetik az egészet.

Premier és jövő

A Bagázs október 15-én tartja 10. születésnapi rendezvényét a frissen nyílt Turbina Kulturális Központ egész épületében. A Bagázs által szervezett koncertek (lesz Bohemian Betyars és Romengo) és workshopok mellett, az AZVLM is vezényel két programot, az egyik aSzép kincsem, boldog a szerelem album közös meghallgatásán alapuló interaktív zenei játékokok és viszonylag kötetlen kerekasztal beszélgetés, a másik pedig a Digitális Táncház szoftver tesztelése.

Az albumot a későbbiekben a Bagázs Egyesület rendelkezésére bocsátjuk, akik tetszőlegesen használhatják a számokat adománygyűjtésre vagy egyéb promóciós tevékenységekre.

Az albumon található dalok

Pacekos Banda: Szép kincsem, boldog a szerelem

  1. Égi Dalunk
  2. Gyémánt Galagonya
  3. Életem, Kincsem
  4. Szerelmesek
  5. Utazós Szerelem

Közreműködő zenészek:

Mixing és mastering: Makay András

  1. Égi dalunk

ének: Antonia Vai, Makay Anna, Farkas Krisztina
gitár: Lee Olivér
hegedű: Palágyi Máté
basszusgitár: Fehér Gábor

  1. Gyémánt Galagonya

rap: Palágyi Máté

elektronika: Makay Anna

dob: Szabó Sipos Ágoston

  1. Életem, Kincsem

elektronika: Konsinczky Dávid

rap: Dan

  1. Szerelmesek

elektronika: Makay Anna

kaval: Zahár Fanni

  1. Utazós szerelem

elekronika: Makay Anna