Súlyos balesetben menthet életet a katasztrófavédők új eszköze

Kisebb, jobb a teljesítménye, gyorsabb és könnyebb is az új gép

Extrém körülmények közül is jó eséllyel menekülhet meg az a bajbajutott, aki a HUNOR minősített mentőcsapata és a legújabbplazmavágó gép segítő “keze alá” kerül. Új életmentő eszközöket szerzett be ugyanis az állomány, elsősorban a romosodott, vagy teljesen összedőlt épületekben rekedt személyek mentésére használható majd.

Hatalmas segítség lehet veszélyes helyzetben a nemrégiben beszerzett SYRIUS PLASMA 120 DL plazmavágó gép, melyet az eltökélt tűzoltókból álló HUNOR mentőszervezet vásárolt.

„Nagy szükség volt már erre a plazmavágógépre, mert nagyban használtheti a HUNOR mentőszervezet teljesítményét a mentésben. Olyan esetekben, ahol extrém nehéz hozzáférni a bajbajutotthoz, vagy sérülthöz. Mivel terepi körülmények között használjuk, ezért fontos a védelem, mint a szállításnál, mint a használatnál, hiszen egy külföldön történt földrengés során, ha egy eszköz tönkre megy, nem tudjuk pótolni és a mentési tevékenységet megszakadni, lelassulhat. Ez az egyedi hosszabbító lehető teszi, hogy a legközelebb legyen a felszerelés a beavatkozáshoz, ezzel kapacitást tudunk nyerni.” – részletezte az eszközt miben létét Moldován András, okleveles tűzoltó százados, a HUNOR parancsnokhelyettese. A plazmavágó hosszabbítót, plazmavágó pisztolyt mondott és az alumínium koffert a nagy múltú SYRIUS gyártotta le a csapat egyedi igényei szerint. Fontos volt a mentőcsapat számára, hogy a gyártó kiváló minőséget tudott bíztosítani, nyomon követte a vásárlási folyamatot és nagy szakértelemmel ellenőrzése azt.

„A gép kialakításáról: az épületekben használt vasbeton és az acélszerkezetű épületekben előforduló anyagvastagságokhoz méreteztük, azt is alapul veszi, hogy a lehető leggyorsabb vágást érjük el. A HUNOR mentőszervezet számára ezek nagyon fontos tényezők. Az oktatásra való felkészülésem során a kézi plazmavágással kapcsolatos részletes anyagot állítottam össze. Ez az eszköz extrém helyszíneken és módon lesz felhasználva, ezért nekem is végig kellett gondolnom, hogy milyen eszközökkel egészítsük ki ezt az új rendszert. Létfontosságú a védőfelszerelés és a friss levegős pajzs is, mivel füstben is dolgozhatnak és egészségügyi okokból a pajzs is óvja őket használat közben.” – fűzte hozzá a SYRIUS részéről Novák Ádám, hegesztési szaktanácsadó. Az egyedi igények alapján elkészített géphez egyébként, egy új tervezésű tartó dobozt (koffert) is a csapat, melyben gyakorlati a szállítást A SYRIUS egyébiránt oktató is szervez, mely során a gép kezelője elsajátíthatja a gép biztonságos használatát is közösi a mentést.

Szakszerű segítség egy minősített mentőcsapattól

A legtöbb olvasó talán nem is sejti, de Magyarországon is heti rendszerességgel vannak kisebb földrengések (forrás: seismology.hu ), melyeket nem is érzékelünk. Nem így a külföldi katasztrófákat, földrengéseket, melyek hatalmas erővel döntenek maguk alá akár városokat is. A HUNOR tagjai számos hazai gyakorlaton és európai uniós misszióban bizonyítottak már: tanulmányokban természetesen Magyarországon, de Japánban, Macedóniában, és veszélyes árvíznél is helytálltak például Szerbiában. Tavaly februárban a törökországi földrengés során összesen 17 embert mentettek ki élve a romok alól.

„A HUNOR Magyarország hivatalos mentőcsapata, amelyet hivatásos tűzoltók alkotnak. A katasztrófák esetén bevethető nehéz városi kutató- és mentőcsapat legfőbb képessége a romok alatt rekedt áldozatok felkutatása, kimentése, és a sérült elsősegélynyújtásban részesítése. Tagjai nagy tapasztalattal, kiváló mentési rutinnal és speciális szakképzettséggel rendelkeznek. Vezetői külföldi küldetésekben jártas, idegen nyelven beszélő szakemberek. A mentőcsapat Budapesten 3 órán belül, vidéken 8 órán belül, külföldön pedig 48 órán belül képes megkezdeni az életmentést. A most már plazmavágóval kibővült eszközállománnyal pedig, még több emberéleten tudnak majd segíteni a kollégáknak!” – összegezte végül a tűzoltó százados.