Robottechnológiával és számítógép-vezérelt eljárásokkal a világ élvonalában

Magyarországon 3 éve elsőként alkalmazott sebészeti beavatkozáshoz robotasszisztenciát dr. Domán István dr. ortopéd sebész

Sikereket ér el az ortopéd sebészetben alkalmazott úttörő módszereiveldr. Domán István Ph.D., ortopédsebész főorvos. A speciális technikának a robottechnológiának és a pontosabb és személyre szabott műtétekre nyílt lehetőség.

A robottechnológia és a számítógép-vezérelt eljárások a páciensek szemszögéből gyorsabb felépülést, kevesebb fájdalmat, természetesebb érzetet és az implantátumok hosszabb élettartamát biztosíthatják, de lehet elérni azt is, hogy a betegek minél hamarabb visszatérjenek a mindennapi tevékenységeikhez, és teljes életet élhessenek. Itthon elsőként – még a lágyrész-sebészetben világszerte elterjedt Da Vinci robotok 2022-es magyarországi bevezetése előtt – dr. Domán István Ph.D., ortopédsebész főorvos alkalmazott először robotsebészeti beavatkozást térdprotézis műtéteknél. A csúcstechnológiát képviselő műtéti megoldások híre messzire jutott, így folyamatosan érkeznek páciensek más országaiból is, illetve Európa egyre több külföldi kolléga látogat hazánkba, hogy megismerjék és elsajátítsák ezeket az innovatív technológiákat.
Az amerikai OMNIBotics robottechnológiával végzett műtétek azóta a mindennapok része, csak az elmúlt évben több mint 150, összességében az eddig eltelt 3 évben közel négyszáz sikeres térdprotézis-beültetés történt a robottal.

Nagyobb precizitás, kíméletesebb műtéti technika

A robottechnológia már évtizedek óta jelen van az ortopédsebészetben is, de robbanásszerű fejlődésük és terjedésük csupán pár éve tapasztalható. Jelenlegi 4-5, amerikai fejlesztésű robotrendszer uralja a piacot, amelyek mindegyikére jellemző, hogy a hagyományos műtétekhez nagyobb precizitást, kíméletesebb műtéti technikát tesznek lehetővé, és alkalmazásukkal csökken bizonyos műtéti szövődmények előfordulásának kockázata. Az Európában 4. országként hazánkban bevezetett OMNIBotics robotsebészeti eljárás azonban többre képes, mint a többi robotrendszer.


„Az általunk alkalmazott OMNIBotics robottechnológia a világon egyedülálló módon lehetővé teszi a térd körüli lágyrészek feszességének objektív mérését a műtét során, amelynek segítségével személyre implantátumpozíció valósítható meg. lehetővé teszi a hagyományos beavatkozások mintegy 20%-ánál előforduló, legtöbb esetben nem megfelelő feszesség biztosítása miatt visszamaradt panaszok kiküszöbölését. meghosszabbítja meg a műtét másodikát.., csípő- és térdprotézis specialista.

A kimagasló funkcionális eredmények és az elképesztően magas – nemzetközi közlemények alapján 96-97%-os – betegelégedettség hátterében Domán doktor a lágyrészbalansz normál térdhez hasonló helyreállításának képességét látja, mely a hagyományos műtétek során köztudottan nem mindig sikerül maradéktalanul. „A robottal végzett műtéteknél már előre tudjuk, hogy a térd deformitása megszűnik, és a mozgásterjedelem és a szalagegyensúly a lehető legjobb lesz”, magyarázza a térdprotézis specialista, aki szerint a robot alkalmazása a sebész számára is előnyös, hiszen az objektív mérési adatokra támaszkodó döntéshozatal stresszmentessé teszi a műtétet.

Személyre szabott csípőprotézis műtét



A digitalizációe a csípőézis műtétek területén is jelentős átjáró megoldásokat fejlõdött az elmúlt években, amelyek Domán doktor révén szintén elérhetõk Magyarországon. Az OPS (Optimized Positionning System) mozgásanalízis alapú műtéti tervező eljárás és a kapcsolódó Naviswiss sebészi navigáció jelenleg csúcstechnológiának számít a csípőprotézis műtétek területén. Az eljárások nagyobb precizitást, bizonyos szövődmények elkerülését, az implantátumok élettartamának növelését és a magasabb elégedettségét segítik elő.



„Az implantátumok legújabb generációi már akár 3 évtizedes élettartamot is biztosítanak a kopófelszínek anyaghasználatában a legújabb fejlesztések eredményeként, de csak akkor, ha a műtét során a beteg fekvő helyzete mellett beültetett implantátum komponensei majd a későbbiekben minden teszthelyzetben (állás, ülés, különféle aktivitások, sportolás) stb.) is tökéletesen érintkeznek és működnek. Ugyanis a mozgásaink során az ágyéki a hozzá kapcsolódó medencecsont előre-hátra billegő mozgását segíti, mely miatt a protézis kopó felszínei mindig másként érintkeznek. Ez a mozgás egyénre jellemző mértékű, ill. irányú, és gerinc különféle elváltozásai által befolyásolt. Az OPS mozgásanalízis éppen abban segít, hogy a beteg egy olyan személyre szabott tervet kapjon, mely a művi ízület tökéletes működését biztosítja, és elkerülhetővé váljon számos olyan szövődmény, mely panaszt okozna, vagy az implantátum idő előtti használatához vezetne” , magyarázta dr.
 Domán István, aki az eljárást Magyarországon öt évete be, és az eddig elvégzett közel 600 műtéttel az egyik legtöbb ilyen eljárást végző sebész Európában.

Tűpontos pozicionálás miniatürizált sebészi navigációval



„Az OPS analízis által meghatározott műtéti terv nagy pontosságú megvalósítását kezdetben 3D nyomtatással készülő betegspecifikus sablonok segítségével végeztük. Két éve sikerült beszerezni a svájci Naviswiss legújabb fejlesztésű, miniatürizált sebészeti navigációját, mellyel a protézis komponenseinek nagy pontosságú pozicionálása mellett egyéb biomechanikai paraméterek, mint pl. a végtaghossz rendkívül pontos beállítás is biztosítható, mely utóbbi a betegelégedettség egyik fontos eleme”,
 mutat rá az innovatív eljárás előnyeire a navigációval több száz sikeres beavatkozást végzett specialista, aki a két technológia együttes alkalmazását az elsők között kezdte meg Európában. Az eljárás további előnye, hogy az általa egy évtizede alkalmazott minimálisan invazív (izomátvágás nélküli) műtéti feltárás mellett is könnyen alkalmazható.