Miért lenne szüksége mindenkinek több gigabites switchekre?

A Zyxel Networks összefoglalta, miért elengedhetetlenek a multigigabites switchek a modern hálózatokhoz, különösen a WiFi 6 és WiFi 7 technológiákra való átállás során

Manapság minden, a hálózati switchekről szóló beszélgetésben előbb-utóbb előkerül a „multigig” kifejezés. Ez nem más, mint a “multigigabit” szó rövidített változata, amely azt jelenti, hogy a switch nagyobb sebességet érhet el, mint egy gigabit a szabványos hozzáférési portokon a végpontok összekapcsolásakor.

Miért van szüksége olyan switchre, amely támogatja a nagyobb sebességet?

A switchek korábban is “többsebességesek” voltak. Még az egyszerűbb, 100 Mbps-os modellek is több uplink porttal rendelkeztek (például 1 Gbps sebességgel), hogy nagyobb sebességgel csatlakozhassanak központi switchekhez vagy adattárolókhoz.

A különböző sebességekre az eltérő hálózati forgalom miatt van szükség. Egyrészt viszonylag alacsony a forgalom a kliens eszközök és a switch között. Másrészt a switchportokon keresztül ezekre a klienseszközökre érkező és onnan induló összes forgalomnak a felfelé irányuló kapcsolaton keresztül kell haladnia. Tehát nagyobb sávszélességre van szüksége az uplinkben. Ez azt jelenti, hogy a hálózatok kifinomultabb tervezést és a megfelelő switchek megfelelő helyre történő elhelyezését igénylik a hálózatban.

Ma már látunk gigabites switcheket multigigabites uplinkekkel, és a következő megállíthatatlan lépés azok a teljesen multigigabites switchek lesznek egy vagy több 10 Gbps-os felfelé irányuló kapcsolattal.

A hálózati kapcsolók jelentősége a WiFi 6-ra és WiFi 7-re való átállásban

Ne felejtse el frissíteni hálózati switcheit, ha WiFi 7-re szeretne váltani. Míg a WiFi 6 technológiák akár 2,5 Gbps kumulatív sebességet is támogatnak, a WiFi 7 eszközök akár 10 Gbps sebességet is támogathatnak. Természetesen ezek a sebességek akár három, 2,4, 5 és 6 GHz-es frekvencián sugárzó rádiótól halmozódnak, így az egyes WiFi7 hozzáférési pontok uplink sebessége megállíthatatlanul közel kerül a több gigabites vagy akár a 10 Gbps sebességhez.

Tehát ha maximálisan szeretné használni a vezeték nélküli technológiát, akkor szüksége van egy olyan switch, amely képes kezelni ezt a fajta átviteli sebességet. Ha pedig hozzáférési pontját Etherneten (PoE) keresztül kívánja táplálni, akkor meg kell győződnie arról, hogy a switch eszköze elegendő energiával rendelkezik, és a hálózat sávszélessége szintén elég. Nincs értelme új és gyors technológiákat telepíteni a hálózat szélén, ha nincs Ethernet átviteli kapacitása ezekről a szélekről, vagy akár elegendő felfelé irányuló kapcsolati kapacitása a hálózati gerinchez.

A hálózati sebességnövelés másik fontos szempontja, hogy a jelenleg használt CAT 5e és CAT6 kábelezés továbbra is elegendő 2,5 Gbps és 5 Gbps sebességre 100 méterig, beleértve a PoE++ tápellátást is, ami jelentős sebesség esetén nem szükséges a meglévő kábelek cseréjéhez. Ehelyett frissítés szükséges.

Tökéletes megoldás a XMG1915 multigigabites switch sorozat

A switchek több gigabites kialakítása pontosan ehhez járul hozzá. Ez az oka annak, hogy a Zyxel Networks ajánlatában található switchek gyakorlatilag mindegyike támogatja a különböző sebességeket a klienseszközök portjain, és akár a 10 Gbps sebességet a felfelé irányuló portokon. Példa erre a gyártó idén januárban piacra dobott XMG1915 sorozatú multigigabites switch eszközei, amelyek támogatják az előbb említett sebességeket. Emellett a Zyxel hamarosan további olyan eszközöket is piacra dob, amelyek elegendő sávszélesség-kapacitást biztosítanak a WiFi 6 és WiFi 7 hozzáférési pontokhoz az egész hálózaton.

https://miazablogger.hu/parizs-2024

Tudtad?