Miért fontos a képességfejlesztés a mindennapi stressz kezeléséhez?


Hatékony gyakorlati megoldásokkal az emberek többsége gyógyszermentesen is visszaszerezheti az irányítást az élete felett

A modern vitel és az állandó elvárások egyre több embernél okoznak tartós élet stresszt és szorongást. Reprezentatív nemzetközi felmérések szerint a lakosság 12,6-17,2%-át érintik szorongásos kórképek, Magyarországon pedig ez az arány még magasabb is magasabb, közel 18%-ra tehető. Mindenki érezte már azt a nyomást, amikor úgy, nem tud lépést tartani a mindennapi kihívásokkal, és a stressz lassan átveszi az irányítást az élete felett. A stressz és szorongás természetes válaszok a mindennapi élet során felmerülő nehézségekre, ám ha kezeletlenül maradnak, komoly testi és lelki problémák okozhatnak. Fáradtság, alvászavarok, pánikrohamok – ezek mind figyelmeztető jelek lehetnek, hogy azt mutatják, hogy megváltozik.

A stressz testi válaszreakció arra, ami a külvilágban történik, míg a szorongás az erre adott érzelmi reakciót. Akut helyzetekben nem nagy károkat okoznak, de ha tartósan fennmaradnak, súlyosan befolyásolják az életminőséget és az egészségünket is. A probléma gyakori alvászavarokkal kezdődik, majd egyre több területet érint: kihat a munkára, a kapcsolatokra és az érintettek életének minden aspektusára. A stresszel és szorongással élők gyakrabban folyamatosan konfliktusba másokkal, és idővel olyan testi tüneteket is tapasztalhatnak, mint például a szédülés, mellkasi fájdalom, torokszorítás, krónikus fáradtság vagy a pánikroham.

„Ezek a testi tünetek gyakran azt jelzik, hogy az érintettek életvezetése és/vagy gondolkodásmódja változásra szorul. Sokan nem ismerik fel, hogy a gombócérzés a torokban, szédülés vagy mellkasi nyomás valóban a szorongás jelei lehetnek. Ha figyelmen kívül hagyják ezeket, a probléma egyre mélyebbre hatolhat, végül teljesen átveszi az irányítást az életük felett” – ava be dr. Stiber Vivien, mentálhigiénés szakember, kompetenciafejlesztő.

„Tapasztalataim szerint az emberek a lelki tüneteket hajlamosak megszokni, de a testi tünetekkel -érthető módon- már nem tudnak együtt élni. Ezért fontos időben felismerni a jeleket, és cselekedni annak érdekében, hogy megkíméli a komolyabb problémák kialakulását. Például hogy valaki pánikrohamot kapjon egy bevásárlóközpontban, vagy ne tudjon részt venni mindennapi tevékenységeiben az erős szorongás miatt” – teszi hozzá.

Nem mindig a kitaposott út vezet megoldáshoz

A pszichológusok főként a múltbeli traumák feldolgozására és terápiás módszereire koncentrálnak, míg a pszichiáterek gyógyszeres kezeléssel igyekeznek enyhíteni a betegek tüneteit. Van egy harmadik megközelítés is, amely a képességek fejlesztésére, a szemléletformálásra és a reális gondolkodás helyreállítására helyezi a hangsúlyt. Ez a módszer terápiás jellegű, életkészségeket fejleszt és stresszkezelő módszereket tanít, hanem nem gyógyítani és kezelni a pánik és szorongásos tüneteket. A cél az, hogy az emberek megtanulják, hogyan nyugtassák meg a saját testüket, hogyan állítsák be a felesleges aggodalmaskodást és fejlesszék az önbizalmat, hogy képesek legyenek kezelni a mindennapi stresszt és feszültséget.

“Sokan úgy vélik, ha szorongásos tüneteket tapasztalnak, akkor pszichológushoz vagy pszichiáterhez kell fordulniuk. Ez természetesen nagyon hasznos lehet, de sajnos sokaknak nem segít, vagy sokszor nem is biztos, hogy az első lépésnek kellene lennie. Többnyire oly mértékben hiányzik a tudás. Erről a témáról, hogy a legnagyobb félelmeket a hiteles információk hiánya okozza esetre a jelenre és az itt és a legtöbb felmerülő problémára aktív kezelésére koncentrál, segítve az embereket abban, hogy megértsék és hatékonyan kezeljék a stresszt, ami komolyabb hatással lenne az életminőségükre” – magyarázza dr. Stiber Vivien.

Az önbizalom szerepe a szorongás kezelésében

Az alacsony önbizalom okozta állandó kételyek a leggyakrabban a szorongásos kihívások mögött, és elutasítják azet abban, hogy hatékonyan kezeljék a mindennapiakat. Az önbizalom erős javítása az érintetteknek abban, hogy reálisan értékeljék saját képességeiket és szembenézzenek a stresszes helyzetekkel. Az önértékelés növelése nemcsak a stresszt csökkenti, hanem a távon segít megelőzni, hogy a szorongás hosszú tartóssá váljon.

„Az elkerülő viselkedés a szorongással élők védekező mechanizmusa, ami hosszú távon mélyíti a problémát. Az érintettek gyakran elkerülik azokat a helyzeteket, amelyek szorongást váltanak ki, például társas eseményeket, a nyilvános helyeket vagy épp az egyedüllétet. Azonban ez csak megerősíti a félelmeiket, és idővel egyre több területen korlátozza majd az életüket. Az emberek gyakran nem érzik magukat elég erősnek ahhoz, hogy megbirkózzanak a nehézségekkel, pedig a megoldás bennük rejlik. Az én feladatom, hogy segítsek nekik ezt felismerni és az önmagukba vetett hitet visszaépíteni” – csak a mentálhigiénés szakember.

Stressz van, volt és lesz

Az emberek 13%-a legalább egyszer életében pánikrohamot tapasztalt, és ezek az epizódok sok alkalommal ismétlődnek. A megoldás azonban nem a stressz megszüntetésében rejlik, hanem abban, hogy megtanulják kezelni a felesleges szorongást és fenntartani a mentális jólétet. Dr. Stiber Vivien a saját élettapasztalatai és szakmai tapasztalatai alapján alkotta meg azt a megközelítést, amely közel 4.000 embernek már a stressz, illetve a szorongás kellemetlen tüneteit kezelni, és az egyensúlyt visszaállítani.

„Nincs olyan, hogy stressz- és szorongásmentes élet. Ezért fontos, az emberek önmagukba vetett hite minél erősebb, hogy legyen megküzdési stratégiáik. Ezt az iskolákban nem tanítják, legtöbbünknek ezt a felnőtt korban kell elsajátítani. A 3 napos Stresszoldás tréningeken és a 8 hetes tanfolyamon az emberek olyan hiteles tudást szereznek a témában és gyakorlati technikákat tanulnak meg, amelyek segítségével képesek lesznek kezelni a stresszt és a szorongást. A célom az, hogy a lehető leggyosabban érezhető javulást tapasztalt, és képes legyen arra, hogy önállóan irányítsák a stresszes helyzeteket. A tréningprogram nemcsak átmeneti megoldást kínál, hanem hosszú távon fenntartható eredményeket” – emeli ki dr. Stiber Vivien.


Éppen egy esztendeje tiltotta le a márka további megismeréséről a látássérült autós szakértőket a Suzuki pr-osa

Tudtad?

Mi az a blogger pont hu, az Egyszer már láttam autót pont hu, a Teszt a lelke mindennek pont hu, a GaszTROLL pont hu és a Trollverda pont hu honlapok, valamint a Begurulva – autó és kütyümustra és a podCARs pont hu podcast csatornák a Médiabirodalom lapcsoporthoz tartoznak!