Mélyen a zsebükbe nyúlnak a szülők tanévkezdéskor
Indul a roham a tanszerekért, a legnagyobb kiadásra az első osztályt kezdő gyermekek szülei számíthatnak. Iskolatáska vásárláskor azonban nem érdemes kompromisszumot kötni, célszerű több évig használható, ergonomikus darabot választani. A REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint az alsósokra heti 10 óra, a felsősökre 14 és fél óra tanulás vár otthon, ami mellett az általános iskolások kétharmada heti 1-4 alkalommal edzésre is fog járni, legtöbben úszni, táncolni és focizni.
Az általánosiskolás-korú gyermeket nevelő szülők már jócskán készülődnek a tanévkezdésre: a családok fele augusztusban, egynegyede júliusban szerzi be az iskolai felszereléseket a REGIO JÁTÉK friss kutatása szerint.
„A legnagyobb forgalom a fizetések megérkezése után, augusztus 10-e körül van, illetve az augusztus 20-ai hosszú hétvége után is érezhető egy kiugrás. Ebben az időszakban az átlagos kosárértékünk online körülbelül 15.000 Ft, áruházi vásárlás esetén pedig meghaladja a 8.500 Ft-ot. Számottevő kereslet szeptemberben már csak a tanév első napjaiban van, ilyenkor a hiányzó eszközöket pótolják leginkább” – mondta el Gyaraki Dávid ügyvezető-helyettes.
Pörögnek a tízezrek tanévkezdéskor
A felmérés vizsgálta az iskolakezdés költségeit is: az eredmények alapján a leendő első osztályosokra költenek a legtöbbet, hiszen – hacsak nincs idősebb gyerek a családban – mindenből újat kell venni, így összességében a szülők jellemzően 50-75.000 Ft-os kiadással számolnak. Alapvető iskolaszerekre, mint a füzetre, tolltartóra, írószerekre és rajzfelszerelésre többségében 20-30 ezer Ft (46%) és 30-40 ezer Ft között (22%) költenek a családok, az alsó évfolyamok esetében az erre szánt összeg 40 ezer Ft felett (15%) is lehet.
Az iskolakezdésnek az alapvető felszerelés mellett vannak egyéb költségei is, mint a tornafelszerelés, benti- és sportcipő, tankönyvek, ezekre a válaszadók fele még további 20-30 ezer Ft közötti összeget költ el. A legnagyobb egyösszegű kiadás pedig egyértelműen az iskolatáska, amiből tízből 4 család nem fog idén újat vásárolni. Legtöbben a 25 ezer Ft (33%) alatti darabokat részesítik előnyben, de a válaszadók negyede a 25-40 ezer Ft közötti kategóriában is nézeget.
„A tanévkezdéshez kapcsolódó felszerelések beszerzésére érdemes több időt szánni és a gyerekekkel együtt menni, hiszen akár több évre is tervezhetünk például az iskolatáskával. Ennek kapcsán fontos olyat választani, aminek a vállpántjai vastagabbak, külső borítása vízlepergető, hátrésze pedig puha, jól szellőző anyagból készül. Praktikus, ha belül több kisebb zseb és jól elkülöníthető részek is megtalálhatók” – ismertette az iskolatáska-választás legfontosabb szempontjait Gyaraki Dávid.
Az úszás a legnépszerűbb sport az általános iskolásoknál
A REGIO JÁTÉK felméréséből kiderült, hogy az általános iskolások 64 százaléka sportol, a legnépszerűbb sportágak az úszás, a tánc és a foci, melyeket a harcművészetek, illetve a kézi- és kosárlabda követi. A fiatalok jellemzően (77%) hobbiszinten sportolnak, a legtöbb versenyszintű atlétát Pest megye, valamint a nyugat-dunántúli és a dél-alföldi régió adják. Élen járnak az egyesületek, ahol tízből 5 gyerek tag, 3 iskolai keretek között, 2 pedig önállóan sportol túlnyomórészt heti 1-2 alkalommal, ami egyesületben már heti 1-4 alkalmat jelent.
Alsóban a matek, felsőben az idegen nyelv a kedvenc
A kutatás kitért arra is, hogy mely tantárgyakat szeretik a legjobban a diákok. Az alsósok kedvencei sorrendben a matematika, a testnevelés és a magyar nyelv és irodalom, míg a felsősöké az idegen nyelv, a testnevelés és az informatika lettek. Év közben az általános iskolában a legtöbbet matekból és magyarból kell tanulni, ehhez jön még alsóban a választott idegen nyelv, míg felsőben a történelem. Hetente egy alsós gyerek átlagosan 10 órát, egy felsős tanuló pedig 14 és fél órát tölt otthon tanulással, amiben kortól függetlenül csaknem 6 órát segítenek a szülők is.
A kutatás háttere:
A sajtóközleményben szereplő adatok a piacvezető REGIO JÁTÉK saját értékesítési adatain, valamint a 2024. július 25-29. között elvégzett online kutatásán alapulnak, melyben 1577 általánosiskolás-korú gyermeket nevelő szülő vett részt. A kutatás nem reprezentatív a teljes magyar lakosságra nézve, ugyanakkor alkalmas a magyar szülők véleményének feltérképezésére.
https://miazablogger.hu/parizs-2024
Tudtad?
- A Mi az a blogger pont hu, az Egyszer már láttam autót pont hu, a Teszt a lelke mindennek pont hu, a GaszTROLL pont hu és a Trollverda pont hu honlapok, valamint a Begurulva – autó és kütyümustra és a podCARs pont hu podcast csatornák a Médiabirodalom lapcsoporthoz tartoznak!