Már 100.000 néző látta a Fekete pontot!

Szimler Bálint filmje, a hazai mozikban rendületlenül műsoron lévő Fekete pont az elmúlt évtizedek egyik legsikeresebb magyar független filmje, amely hétfőn újabb mérföldkőhöz érkezett: átlépte a százezer nézőt.

A film alkotói erre az alkalomra meglepetéssel készültek. Mivel vasárnap estig bezárólag a Fekete pontot 99.761 néző látta, Osváth Gábor producer ellátogatott a film hétfőn legkorábban kezdődő vetítésére, délután 14.30-ra a Cinema City Allee-ba. Végül a helyszínen egy rögtönzött kvíz döntötte el, melyik néző kap ajándékba Fekete pont pólót, mint a jelképes százezredik néző.

A mérföldkő alkalmából egy hétre Szimler Bálint rendező veszi át a Mozinet Letterboxd-oldalát, és olyan filmekről ír személyes reflexiókat, amelyek különböző formai megoldások miatt inspirációt nyújtottak a Fekete pont megvalósítása során.

A filmhez kapcsolódó fotópályázat most pénteken zárul, itt Szimler Bálint alkotásához kapcsolódó, tipikusan magyar, fura, vicces, nyugtalanító, cinikus vagy éppen kicsit trashy pályaművekkel lehet nevezni a social@mozinet.hu email címre, bármilyen formátumú digitalizált analóg fotóval. Minden pályázó öt képpel nevezhet, a nyertesekről a film két alkotója, Szimler Bálint rendező és Rév Marcell operatőr dönt. A fődíjas Fekete pont ajándékcsomaggal büszkélkedhet, ráadásul egy hétig az ő fotója lesz a film Facebook oldalának borítóképe. A Budachrome felajánlásának hála három helyezett lesz, mindhárom analóg filmszalagot is nyerhet ingyenes előhívással és scanneléssel.

Fekete pont történetében a Berlinből hazaköltözött tízéves Palkó (Paul Mátis) csodálkozva szemléli egy átlagos magyar iskola mindennapjait. Egyedül Juci néni (Mészöly Anna), a pályakezdő tanárnő érti őt meg igazán, aki szintén elszenvedője a házmester-kultúrában megragadt intézményi rendszernek. 

A film az egyik legrégebben alapított, legnagyobb presztízsű A-kategóriás seregszemlén, a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon az első- és másodfilmes alkotók munkáit versenyeztető szekcióban vetítették először a nyár végén, ahol több díjat nyert: a zsűri az alkotást különdíjjal (Special Mention) jutalmazta, Mészöly Anna elnyerte a legjobb színészi alakításnak járó díjat, valamint Szimler Bálint a független kritikusoktól a legjobb rendezésnek járó Boccalino d’Oro díjat vehette át.

A filmhez több Nagylátószög videó is készült. Az elsőben Kovács Gellért Filmszerész Bernát Bianca művészeti menedzserrel beszélget arról, vajon miért olyan népszerűek a magyar operatőrök a határainkon túl. Ahhoz, hogy külföldön is dolgozhassanak, Bernát Bianca szerint a magyar operatőröknek a tehetségen túl óriási szerencsére van szükségük. Erre jó példa Erdély Mátyás és Rév Marcell, akik évek óta dolgoznak hollywoodi produkciókban. A hazai környezetben viszont gyorsan el lehet érni a lehetőségek végét, ezért alapított Bernát Bianca egy olyan operatőr ügynökséget, amely a kiemelkedően tehetséges hazai szakemberek külföldre közvetítésével foglalkozik.

Egy másik Nagylátószög videóban Gellért Gyenge Zsolt filmteoretikust és kritikust, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatóját kérdezi a Fekete pont kapcsán többek között arról, hogyan mutatja be az egyén és a rendszer viszonyát, és hogy mik a tabuk és valóság ábrázolásának hagyományai a magyar filmben. Gyenge szerint a Fekete pont nem annyira ellenzéki, mint inkább rendszerkritikus film, ami egyfajta „tűrt” kategória. „Azt szokás mondani, hogy míg a diktatúrákban karhatalmi kényszer van, a kapitalizmusban pénzügyi kényszer. Adott esetben nem engedem létrejönni a filmet azáltal, hogy nem adok rá finanszírozást. Aztán ha mégis össze tudod kaparni, akkor ám legyen, de tízszer már nem fogod tudni összekaparni” – állítja Gyenge Zsolt.

A filmhez kapcsolódó legújabb Nagylátószög videóban Veiszer Alinda beszélget Palya Tamással, aki a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban tanított matekot és kémiát, mielőtt elbocsátották volna 2022-ben. A kirúgásának oka az volt, hogy részt vett a pedagógusok jogaiért és a közoktatás minőségéért folytatott tüntetéseken. Palya és társai elbocsátása nagy felháborodást váltott ki mind a tanárok, mind a szülők és diákok körében. „Sosem bántam meg a tiltakozást. Ugyanakkor meg azt látom, hogy megtörtént pénteken a kirúgásunk, és ha utána hétfőn az összes iskola bezár, akkor már rég nem itt tartanánk”  – mondja Palya Tamás.

Fekete pont természetesen továbbra is széles körben látható a magyar mozikban, forgalmazója a Mozinet.