Magvető 70 – egy kiadós történet

A hetvenéves Magvető beszélgetéssorozata
Hogyan jött létre 1955-ben a Magvető Kiadó? Mi történt a szerkesztőséggel a rendszerváltáskor? Mi mondható el a Kardos-korszakról? Mitől aktuális még mindig a közel hetvenéves Rozsdatemető? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Magvető új beszélgetéssorozata.
1955-ben az Írószövetség kiadójaként indult a Magvető, amely az első híradások szerint elsősorban élő íróink műveinek kiadásával foglalkozott. Ma már a kortárs és klasszikus magyar szerzők könyvei mellett világirodalmi remekműveket is megjelentet. Az ünnepi évben a könyvkiadás mellett időt és figyelmet szentel annak, hogy cikkek és visszaemlékezések, a rendelkezésre álló kiadói dokumentumok, kiadványok segítségével minél többet feltárjon, megértsen az elmúlt hetven év történetéből.
Ez a kíváncsiság és törekvés hívta életre a Magvető 70 – egy kiadós történet című beszélgetéssorozatot, amelynek házigazdája Szegő János.
Az első, A Magvető az irodalmi mezőn című beszélgetés március 18-án László Ferenc történész és Szabó Tibor Benjámin könyvkiadói szakember részvételével arra keresi majd a választ, mi jellemezte az ötvenes évek kiadói rendszerét, miképpen működött ez a szisztéma a rendszerváltásig, és hogyan változott meg utána.
Kardos György 1961-től 1985-ben bekövetkezett haláláig vezette a Magvető Kiadót. Az ő portréját és a nevével fémjelzett kiadói korszakot próbálja megrajzolni április 9-én a második, Kardos György árnyéka című beszélgetés két résztvevője, Fábri Anna irodalomtörténész és Murányi Gábor újságíró.
1962-es megjelenése óta a magyar irodalom egyik legfontosabb regénye Fejes Endre remekműve, a Rozsdatemető. A korabeli sikerről és a mű aktualitásáról, Hábetlerekről egykor és ma. A Rozsdatemető titkairól beszélget Spiró György író és a regényből néhány éve darabot rendező Máté Gábor május 13-án.
A Magvető 70 – egy kiadós történet mindhárom beszélgetése 17 órakor kezdődik a Magvető Caféban. A beszélgetések a későbbiekben meghallgathatók a kiadó podcast csatornáján.