Luxuslakások a Belvárosban
Ahol a kereslet mindig nagyobb, mint a kínálat
Az elmúlt évek ingatlanpiaci változásai több területen is látványosan megjelentek. Az egyik legnagyobb ugrást érdekes módon a luxuslakások piaca hozta, itt emelkedtek leghamarabb az árak és itt mutatják a legnagyobb stabilitást.
Mikor mondhatjuk egy lakásra, hogy luxuslakás?
„Azt mondhatjuk, hogy általánosságban az exkluzív ingatlanok alakulásának mérése nehéz, ugyanis folyamatosan változik, hogy mi számít exkluzívnak – mondja Ben-Ezra Orran, a belvárosi ingatlanspecialista Central Home szakértője. – „Az utóbbi 5 évben például a magyar piacon is alapfeltétellé vált az egyedi dizájnbútorok beépítése, így egyre több befektető/építtető használja az egyedi bútortervezést, ami magasabb értéket képvisel. A felújításhoz alkalmazott technológiában is változást hoz az idő, így okoslakások és önellátó rendszerek előállításában is kijönnek a különbségek. Ezeket egyre több vásárló igényli és hajlandó is megfizetni.”
A befektetők tehát ily módon kénytelenek alkalmazkodni a folyamatosan emelkedő vevői igényekhez. Az eredmény így az, hogy az általános ingatlanár-emelkedés mellett az előállítási költségek alakulása is befolyásolja a piaci árak alakulását.
Minimum megduplázódott az elmúlt 5 évben az exkluzív ingatlanok négyzetméter ára
2015-ben az exkluzív ingatlanok átlagos négyzetméterára 800.000., illetve 1.000.000. forint között mozgott, míg a magas minőségű újépítésű lakásoké 1.000.000. és 1.500.000. Ft között.
2020-ra az exkluzív ingatlanok átlagos négyzetméterára 1.500.000., illetve 2.000.000. forint között fog mozogni, míg a magas minőségű újépítésű lakásoké 2.500.000. és 3.500.000. Ft között.
„Hétköznapi lakások felújítása esetén a felújítás teljes költsége és a bútorozás átlagosan a lakás árának 25%-át teszi ki. Amikor luxus ingatlanokról beszélünk, ez az arány lényegesen nagyobb” – elemzi Ben-Ezra Orran. – „A belső tervezés, az egyéni designer bútorok, gépesítések és ezért maga a felújítás is prémium ráfizetést igényel, így mindez az ingatlan árának átlagosan 50%-át teszi ki. A mi területeink közül, tehát a Belvárosban a Dunához közeli részeken, tereken, parkoknál, például a Szervita téren, értelemszerűen az Andrássy úton illetve egyéb kiemelt utcákban, például a Sas utcában keresettek az ilyen lakások, amelyeket a magyar felsőkategóriás vásárlók, valamint a külföldi befektetők keresnek előszeretettel. Ebben a lakáskategóriában a kínálat hagyományosan alacsonyabb, mint a kereslet.”
Biztonságosabb befektetés a luxuslakás
Amikor a piaci tendenciák növekednek a luxusingatlanok árai gyorsan emelkednek; amikor a piaci tendenciák csökkennek, lassul a piac, csökken az átlagos ingatlanok ára, akkor a luxusingatlanok piacán csak lassan mutatkoznak meg a csökkenés jelei, mert ezek a típusú lakások stabil befektetői bázissal rendelkeznek. Bár az exkluzív ingatlanok esetén az áremelkedés mellett a ráfordítási költség magasabb százalékkal növekszik, ennek eredményeként a nyereség ugyan kisebb, mégis a vevőcsoport sajátossága miatt hamarabb emelkedik az ingatlanok ára és csak később csökken, így a luxus ingatlan mindenképpen biztonságosabb befektetési forma a Central Home szakértője szerint.