Lassul a mobil adatforgalom növekedése, de 2030-ig így is megtriplázódik
Lassul a mobil adatforgalom növekedése, de 2030-ig így is megtriplázódik: jelenleg a globális adatforgalom havi 157 exobájt, az okostelefonok esetében készülékenként 19 gigabájt – derül ki az Ericsson Mobility Report 2024 novemberi kiadásából.
Az MTI-nek küldött keddi közlemény szerint a trendek alapján a mobil adatforgalom növekedési üteme a legutóbbi negyedévben 21 százalékot tett ki az előző év azonos időszakához képest, miközben öt éve ez 80 százalék fölött volt.
Az adatforgalom növekedése a virtuális és kiterjesztett valóság (VR/AR) terjedésének eredménye, ugyanakkor a növekményben nincs benne a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazások hatása
– írták. A videóalapú generatív AI (GenAI) interakciók növelhetik az adatfelhasználást a jelentés szerint. Valószínű, hogy a felhasználók egyre több időt töltenek majd a mesterséges intelligencia által „hiper-személyre szabott” tartalmakkal, kifejezetten nekik készült oktatási vagy szórakoztató anyagokkal. Elterjedhet továbbá a kamera-alapú környezetértékelés, amelynek során az AI modellek útmutatást nyújthatnak például egy autómotor javításához.
Az Ericsson jelentése szerint az 5G előfizetések száma 160 millióval növekedett 2024 harmadik negyedévében, és globális szinten elérte az 2,1 milliárdot. Világszerte 320 mobilszolgáltató indított már el kereskedelmi 5G szolgáltatást – közölték.
A jelentés szerint 2030-ig várhatóan 6,3 milliárd 5G előfizetés lesz, 2030-ban már a 6G hálózati technológia is megjelenik majd. Az 5G kiépítési ütemében továbbra is jelentősek a regionális különbségek.
Elérte az 55 százalékot az 5G globális lefedettsége, de Európa lemaradásban van. Indiában és Kínában például már 95 százalékos, Észak-Amerikában 90 százalékos az 5G lakossági lefedettsége, és ez már teljes egészében 5G középsávon valósul meg, ami a lefedettség és sebesség szempontjából ideális egyensúlyt és felhasználói élményt kínál.
Európában eközben a teljes lakossági 5G lefedettség 80, a középsávú pedig csak 40 százalékos – közölték.
A jelentés szerint három év pangás után újra fellendült az okostelefonok piaca.
Az előző években a felhasználók egyre lassabban cserélték le készülékeiket, részben a gazdasági nehézségek miatt, részben a fenntarthatóságot szem előtt tartva. Most ez változott, és ismét több új telefon talál gazdára.
Ez főleg a MI képességekkel felvértezett felső kategóriás készülékeknek köszönhető, amelyekkel a felhasználók offline, hardveresen is elérhetnek generatív AI funkciókat. Kínában pedig már megjelentek a háromszorosan összehajtható készülékek is.
Takács Zoltán, az Ericsson dél-és közép-európai régióját vezető alelnöke, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója a közleményben kifejtette: a felhő alapú megoldásokkal és más új technológiákkal a nagy teljesítményű hálózatok olyan szolgáltatások kialakítását teszik lehetővé a mobilszolgáltatók számára, amelyekkel a magasabb hozzáadott értéknek köszönhetően nagyobb bevételt realizálhatnak, mintha pusztán a forgalmazott adatmennyiség alapján számláznának – mindez jól mutatja, miért lehet érdemes befektetni a dedikált 5G hálózatok kiépítésébe.