Körforgásban – Tradíció és modernitás a Hagyományok Háza új, formabontó divatszínházi előadásában
Habár a hagyományos és a modern kultúra látszólag két, egymástól távoli univerzumot takar, valójában ezeknek a világoknak a találkozása sokféle módon inspirálja a legkülönbözőbb művészeti ágakat. Nincs ez másképp a divattal sem. A Hagyományok Háza Körforgásban című új, összművészeti produkciója egy nem mindennapi divatbemutató formájában eleveníti fel a témát átjáró örök kérdéseket: miként helyezheti új kontextusba a kortárs művészet a múltat, a hagyomány miként tud jelen lenni és alapot szolgáltatni a művészeti fejlődésnek. Az előadást október 2-án és 5-én láthatják az érdeklődők a Hagyományok Háza Színháztermében.
A kulturális örökség dinamikus megőrzésének egyik legjobb módja a hagyomány és a kortárs művészet közötti párbeszéd elősegítése. Ennek biztosít teret a Hagyományok Háza Körforgásban című divatszínházi előadása, amelyben a Magyar Állami Népi Együttes táncosai és zenészei színpadi produkció keretében mutatják be a Szűcs Edit öltözéktervező által, erre az alkalomra megálmodott ruhadarabokat, de a térben a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum műtárgyai is láthatóak lesznek. „Ruhatörténetek táncjelenetekben bemutatva” – így is összefoglalhatnánk a Dr. Czingel Szilvia, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetőjének ötlete alapján létrejött előadást, amelyet október 2-án és 5-én láthatnak az érdeklődők a Hagyományok Háza Színháztermében.
„A divat és az öltözködéskultúra egy nagyon izgalmas kommunikációs kód arra, hogy a múltat és a jelent összekössük, illetve a népi kultúrát 21. századivá tegyük. Az olyan kísérleti műfajok, mint akár egy divatszínház, remek eszközei lehetnek ennek a missziónak” – fogalmazott Dr. Czingel Szilvia, aki azt is elmondta, kevés olyan előadás létezik, ahol egy múzeum az ötletadó és azt egy színház vagy egy táncegyüttes valósítja meg.
A produkcióban látható ruhákat teljes mértékben a népi kultúra motívumai ihlették, akár egy bizonyos hajfonás vagy egy adott tájegység speciális mintakincsei. Szűcs Edit jelmez- és divattervező szerint sokféle út létezik a tradíció és a modernitás egyidejű megjelenítésére az öltözékekben, ráadásul, mint mondja, „ez egy valódi slágertéma” a tervezők körében – nem véletlenül. A Körforgásban című produkció általa tervezett darabjait elsősorban a színpadi látványosság szempontjai ihlették, de munkái között olyan alkotások is megtalálhatóak, amelyek egy kis egyszerűsítéssel akár hordhatóvá is tehetők.
„A divattervezők gyakran úgy dolgoznak, hogy a bemutatón látványosabb, játékosabb öltözékeket vonultatnak fel, majd azoknak a letisztultabb verzióit dobják piacra” – mesélte, hozzátéve, hogy a Körforgásban előadás célja elsősorban egy olyan szemléletváltásra való figyelemfelhívás, amely a hagyomány és a modernitás közötti hidat igyekszik még inkább láttatni.
Az előadásban a képzőművészethez hasonlóan a mozdulatoknak a híd szerep jut, hiszen erősítik a hagyomány és a modernitás két pólusának kapcsolódását. Darabos Péter, az előadás rendező-koreográfusa úgy véli, a kortárs művészet kihívások elé állítja a megszokott normákat azzal, hogy a múltat új kontextusba helyezi és kritikai szemmel vizsgálja azt. Így képes arra is, hogy új perspektívákat tárjon fel az alkotók számára.
Bővebb információ: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/korforgasban-divatszinhaz
2024. október 2-i előadás: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/korforgasban-divatszinhaz/20241002-1900
2024. október 5-i előadás: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/program/korforgasban-divatszinhaz/20241005-1800