Kis lakások, magas árak
Az infláció ellenére éledezik a belvárosi ingatlanpiac
A 2023-as év minden bizonnyal legtöbbet emlegetett szava kétségkívül az infláció. Mindennapjainkban is jelen van, bekúszott az életünkbe, a bőrünkön érezzük. És nincs olyan terület, ahová ne gyűrűznének be a hatásai, a napi bevásárlástól a komolyabb tervek megvalósításáig.
„Természetesen az ingatlanpiacot sem hagyja hidegen az, ami a világban és főleg, ami a magyar gazdasági életben történik” – kezdi Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. – „Hónapok óta monitorozzuk a piacot és próbáljuk kitalálni, hogy miként fognak reagálni a piac szereplői az elszálló árakra. Pontos tervet természetesen így nehéz készíteni.”
A magas infláció megfékezésének az egyik fontos eszköze az alapkamat növelése, amely viszont magától értetődő módon drasztikusan csökkenti a hiteligénylők számát. És bár az elmúlt években egyértelműen az újépítésű ingatlanok számítottak a leginkább kelendőnek, a hitelfeltételek romlása következtében érezhető lett a vevőszám csökkenése. Ez azon a statisztikai adaton is lemérhető, hogy az újépítésű ingatlanokhoz szükséges engedélyek igénylésének száma is jelentősen lecsökkent.
„A mi területünkön, Budapest belvárosában az látszik igazából, hogy megnőtt azoknak a potenciális vevőknek a száma, akik kifejezetten a jó vételekre vadásznak” – folytatja a szakértő. – „Most nem okvetlenül egy-egy konkrét ingatlantípusra keresnek rá, még azt sem mondanám, hogy a korábbihoz hasonlóan egy-egy kiemelt lokáció lenne a leggyakoribb célpont. Pillanatnyilag, ami leginkább kapósnak számít, azok a felújítandó lakások, amelyek némi átépítés után AirBnB tevékenység folytatására, azaz rövidtávú bérlésre alkalmasak lehetnek.”
A belvárosi ingatlanok specialistája szerint most a kisebb alapterületű, másfél szobás lakásokra van nagyobb érdeklődés, illetve a nagyobb alapterületű, 2-3 hálószobás belvárosi lakások azok, amelyeket exkluzív lakás kialakítása céljából, kifejezetten továbbértékesítési céllal vásárolnának a befektetők.
Általában elmondható, hogy a nappali + 1 hálószobás lakásokat kereső vevővcsoport nagyjából 50 millió Ft körüli ingatlanokat keres. A Belváros külsőbb részeinél akár 65-70 négyzetméteres lakást is találhatnak ennyiért. A kiemelt területeken, illetve a központi csomópontok környékén viszont 1 millió forintos négyzetméterár alatt nem található még felújítandó lakás sem.
„Az elmúlt 2-3 évben annyira megugrott a felújítási költségek ára, elsősorban a szakemberhiány, no meg a dráguló alapanyagok miatt, hogy sokan ezért mondtak le a felújításra vásárlásról és a továbbértékesítésről” – összegez Ben-Ezra Orran. –„Viszont mivel ebben a piaci szegmensben éppen ezek miatt a kihagyott munkák, időszakok miatt akadt némi rés, így hiány van igényesen, modernül felújított lakásokból, ezért most ismét megnőtt az érdeklődés a befektetők részéről. Most ismét üzletet látnak abban, hogy olcsón vegyenek, felújítsanak és jó áron eladjanak.
Természetesen senki sem lát még előre, hogy mit hoz még az idei év, hogyan alakulnak a belvárosban az erőviszonyok. Mindenesetre, akinek hasonló ingatlanja van, most érdemes a piacra dobni, mert az inflációs helyzet ellenére viszonylag gyors eladásban lehet bizakodni, így véli a szakértő.