Jót tesz a gyerekek fejlődésének, ha velük együtt változik az otthonuk
Van, aki kezdetektől a külön szobát részesíti előnyben, míg mások szeretik éjjel maguk mellett hallani a babájuk szuszogását. Idővel azonban minden gyereknek szüksége lesz saját térre. Fuller Bianka pszichológus szerint természetes, hogy a gyermekek igényei dinamikusan változnak a fejlődésük során, amihez gyakran az otthoni környezetnek is alkalmazkodnia kell. Amikor felmerül az igény egy saját szobára, jó megoldás lehet például a tetőtér beépítése – ez esetben akár már a tervezési folyamatba is bevonhatjuk csemetéinket. A pszichológiai szempontok figyelembevétele segít megérteni, hogy mikor és hogyan alakítsuk a lakótereket a gyermekek optimális fejlődése és jóléte érdekében.
A csecsemők szülei gyakran választják a közös szobában alvást, ami megkönnyíti a baba éjszakai ellátását, és erősíti a szülő-gyermek kötődést is. Később azonban fontos, hogy a gyerekeknek saját kis birodalmuk legyen, ahová elvonulhatnak: Patricia H. Hawley1, a Texas Tech University professzora a kétezres évek elején arra a következtetésre jutott, hogy a külön szobában alvás összefüggésben lehet a gyerekek szociális kompetenciájának növekedésével, míg dr. Margot Sunderland2 pszichológus kiemeli, hogy a gyermek önállósága szempontjából is fontos, hogy idővel saját teret kapjon.
Mikor jön el a külön szobában alvás ideje?
Arra, hogy mikor jön el a külön szobába költözés ideje, nincs kőbe vésett szabály, Fuller Bianka pszichológus szerint mindig a gyerek és a család egyedi szükségleteit kell figyelembe venni. Egyéni mérlegelést igényel az is, hogy a testvéreknek szüksége van-e külön térre. A közös szoba például segíti az olyan kompetenciák fejlődését, mint az önérvényesítés, kompromisszumkészség és konfliktusmenedzsment, ám egy szorongásra hajlamos, visszahúzódó kamasznak biztonságot adhat, ha van olyan tér, amit csak a magáénak tudhat.Fuller Bianka szerint ugyanakkor – habár idővel fontos a külön szobába költözés – „az otthoni környezet változása jelentős hatást gyakorolhat a gyermekek érzelmi állapotára és viselkedésére. A váratlan változások szorongást és ellenállást válthatnak ki, ezért a gyerekeket érdemes előre felkészíteni ezekre.”
Kevésbé borul fel a család élete, viszont mindenkinek lesz saját birodalma, ha költözés helyett a már meglévő otthonunkban alakítunk ki plusz életteret. “Még mindig nagyon soka kihasználatlan tetőtér, pedig akár már egy kisebb átalakítással iskényelmes és gazdaságos teret lehet létrehozni: például gyerekszobát, saját irodát, vagy hálószobát. Ráadásul innen gyakran a kilátás is gyönyörű. Az elmúlt néhány évben rengeteget fejlődtek az építészeti megoldások, a modern szigetelési technikáknak, tetőtéri ablakoknak és hővédő megoldásoknak köszönhetően a tetőtéri szobák ma már télen-nyáron a lakás legszerethetőbb részei lehetnek” – mondja Ritea Noémi, a VELUX Cégcsoport magyar és román piacért felelős igazgatója. Érdemes a külön szobával kapcsolatos döntésekbe már az első lépésektől bevonni a gyerekeket is, hiszen ez segítheti az elfogadást, a biztonságérzetet és az érzelmek kezelését, ráadásul az autonómiájukat is növelheti.
A magyarok többsége a tetőtér beépítését választja, amikor bővül a család
Az élettér bővítése a VELUX Cégcsoport 2023-as reprezentatív kutatása3 szerint népszerű megoldás a magyar családok körében, amikor plusz négyzetméterekre van szükségük: a megkérdezettek 47%-a választaná a tetőtér beépítését a költözés helyett. Ezzel a megoldással értékes extra lakóterület alakítható ki, ami otthonos és kellemes élettere lehet például egy kiskamasznak. Ezt valószínűleg a magyarok is így látják, mivel a megkérdezettek 40%-a gondolta úgy, hogy a tetőtér kiváló gyerekszoba lehet, ami így a harmadik legnépszerűbb választásnak bizonyult a hálószoba és a vendégszoba után.
„A külön gyerekszoba, a testvérek közös vagy külön lakótere, a játék- és tanulószoba kialakítása mind az egyensúly megtalálásáról és az egyéni szükségletek figyelembevételéről szól, és ebben sokszor szükséges a kreativitásunkat használni” – teszi hozzá Fuller Bianka.
1 Hawley, P.H. (1999). The ontogenesis of social dominance: A strategy-based evolutionary perspective. Developmental Review, 19, 97-132
2 Sunderland, M. (2006). What Every Parent Needs to Know: The incredible effects of love, nurture and play on your child’s development. Dorling Kindersley Ltd
Papalia, D. E., Olds, S. W., & Feldman, R. D. (2012). Human development (12th ed.). McGraw-Hill Education.
3 A VELUX Cégcsoport megrendelésére az Opinio által 2023 júliusában, 1392 elemszámú mintán végzett „VELUX Tetőtér” elnevezésű reprezentatív kutatás