Jól kerestek a viktorközeli vállalatok! Meghaladta az 1300 milliárd forintot a közbeszerzések értéke az első fél évben

     Összesen 1346 milliárd forint értékben 3746 közbeszerzési eljárást folytattak le Magyarországon 2020 első hat hónapjában, azonban jól látható a koronavírus járvány gazdasági aktivitásra kifejtett negatív hatása, hiszen a közbeszerzések száma körülbelül a negyedével, az értéke mintegy az ötödével elmarad a 2019 első fél évitől – közölte a Közbeszerzési Hatóság pénteken az MTI-vel.

    A hatóság gyorsjelentése szerint a közbeszerzési eljárások tárgy szerinti megoszlását vizsgálva megállapítható, hogy a legnagyobb arányban, 37,5 százalékban építési beruházások valósultak meg, összesen 756,6 milliárd forint értékben. Ezeket követték az árubeszerzések 35,2 százalékos arányban és 281,4 milliárd forint értékben. A legkisebb arányban, 27,3 százalékban  szolgáltatás-megrendelések valósultak meg, értékük 308,4 milliárd forintot tett ki.


    Évről-évre erősödik a magyar kis- és középvállalkozások (kkv) szerepvállalása a közbeszerzéseknél: az első fél évben az eljárások 85 százalékában kkv-k nyertek, míg az értéket tekintve minden közbeszerzésben elnyert 100 forintból 68 forint került kis- és közepes magyar cégekhez.  


    Évek óta csökkenő tendenciát mutat az úgynevezett hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások aránya az összes közbeszerzésen belül. Az elemzés szerint ez azt jelzi, hogy az ajánlatkérők még nagyobb arányban versenyeztetnek a piaci szereplők között. Magyarországon 6 százalékos a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások aránya az uniós eljárásrendben, ezzel az Európai Unió tagállamai között az élvonalban van.


    Mindezek mellett egészséges verseny jellemzi a közbeszerzési piacot, hiszen minden egyes eljárásban átlagosan hat cég versenyez a közbeszerzési megbízásokért. Ez a szám szintén nőtt a tavalyi azonos időszakhoz képest, hiszen akkor átlagosan 5,1 ajánlatot adtak be a cégek egy-egy közbeszerzési eljárás során.


    A közleményben kitértek arra, hogy az első fél évben 226 jogorvoslati eljárást folytatott le a Közbeszerzési Döntőbizottság, és 351,1 millió forint bírságot szabott ki. A tavalyi év azonos időszakában a jogorvoslati eljárások száma 355 volt. Ez azt is jelenti, hogy kevesebb jogsértés történt, illetve, hogy teret nyernek a jogkövető közbeszerzési magatartások.


    Az egy jogsértésre vetített átlagos bírság értéke 2018 és 2019 első fél évéhez képest nőtt, tehát egyre szigorúbb – azonban a jogsértés súlyával arányos – büntetésre és bírságra számíthatnak a jogsértést elkövetők – fűzte hozzá a Közbeszerzési Hatóság.

https://miazablogger.hu/2020/08/07/nem-cilus-asszony-hanem-maga-a-nagy-vezir-mondta-a-tutit-kohogve-es-lazasan-senki-ne-menjen-emberek-koze/