Humánus módszerekkel tartják kordában a vadló-populációt
Nyugat-Kanada érintetlen vadonjában, a Nemiah-völgyben évszázadok óta élnek vadlovak, kiknek számát az 1950-es évektől befogással és selejtezéssel ritkították. A 2000-res évekre ez a módszer a homályba veszett, a vadló populáció újból túlnövekedett, az állatok egymással is könyörtelen harcot folytatnak a túlélésért. Vajon milyen módszereket használhatnak ma az egyensúly fenntartására? Gondolnánk, hogy azok, akik ezen dolgoznak, konkrétan a saját bőrüket viszik vásárra? A Viasat Nature legújabb dokumentumsorozata, A vadlovak megmentése november 6. szombat 17:10-től mutatja be a szakmához tartozó mindennapokat.
Vadló-helyzet a világban
A ma élő legtöbb „vadló” java valójában elszökött, elvadult háziló, és a Föld szinte minden kontinensén megtalálhatjuk őket. A valódi vadlovak nagyjából teljesen eltűntek: a kelet-európai sztyeppe tarpánja mára kihalt, a mongóliai Góbi-sivatagban élő Przsevalszkij-lóból már csak nagyjából 250 példány van szabadon. Kanadában viszont kicsit kuszább a helyzet: egyesek szerint a hódító spanyolok által behozott lovak egy része vadult el, mások úgy vélik, már évmilliók óta a kontinensen éltek a jelenlegi állatok felmenői. Abban azonban nincs vita, hogy a szabadon kószáló ménesek a kulturális örökség részét képzik, ugyanakkor populációjuk egész Nyugat-Kanadára nézve gondot jelent.
Sajnos a vadlovak komoly hatással lehetnek a környezetükre: a vegetáció túllegelésével, a földben okozott erózióval és a növényzet letaposásával hatalmas károkat okozhatnak. Ennek orvoslására korábban a befogott állatokat értékesítették, háziasították, külföldre szállították, vagy legvégső soron vágóhídra kerültek. Mára felhagytak az ilyen fajta szelekcióval, ugyanakkor a vadló-helyzet a mai napig probléma, sőt már egymásra is veszélyt jelentenek. A Brit Kolumbia-i Nemiah-völgyben élő ménesek tagjai, az úgynevezett Cayuse-lovak – kisnövésű, de nagyon szép és rendkívül vad állatok – a hirtelen megnövekedett populációra jutó szűkös élelem miatt egymásra támadnak a túlélés érdekében.
Mit tehetnek és tesznek a szakemberek?
A Nemiah-völgyben egy cowboyokból álló csapat, a Xeni Gwet’in őslakosok segítségével próbálja meg fenntartható méretűre csökkenteni az állományt. Ehhez a legegyszerűbb és leghumánusabb módszert választották: befogják a lovakat, majd a legerősebb példányokat visszaengedik a vadonba, a többit pedig háziasítják. Azonban vadlovakat állatbarát módon befogni nem a világ legegyszerűbb munkája – ezek az állatok okosak, erősek és sokszor kiszámíthatatlanok, a terep tele lehet buktatókkal és a könyörtelen időjárás is a lovak malmára hajtja a vizet. Ez a hivatás az egyik legveszélyesebbnek számít a környéken: Ha elfogunk néhány lovat, és közben senki sem sérül meg, az egy jó napnak számít – mondja A vadlovak megmentése című dokusorozat elit cowboycsapatának egyik tagja.