Fókuszban a lézeres látásjavító műtétek

  • TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben_sajtó close-up-eye-scanning
  • TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben_sajtó egeszseg_uzlet_borito_2024
  • TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben_sajtó LengyelLivia-2
  • TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben_sajtó nurse-doctor-team-ready-work-day
  • TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben_sajtó pexels-kseniachernaya-5752263
  • TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben_sajtó pexels-kseniachernaya-5752274
  • TOP30_grafikak_2024_2-1
  • TOP30_grafikak_2024_4-1

A kiadvány bemutatója:
2024. november 8., péntek, 9 óra
Nagy Magánpraxisnap – Magyar Tudományos Akadémia

Idén is érkezik a TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben című kiadvány, benne azon személyek – kórházigazgatók, orvosok, szakértők, egészségpolitikusok – listájával, akik a legnagyobb hatással bírnak a szektorra. A 30 fős lista publikálása mellett a kiadvány idén is megvizsgálja a szektor legégetőbb kérdéseit: hogyan képesek a páciensek megfizetni a magánellátást; hogyan kezeli a magánegészségügy a krónikus munkaerőhiányt. A Top30 kiadvány idei kiemelt témája a lézeres látásjavító műtétek helyzete.

A TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben kiadvány idei vezető anyaga a lézeres látásjavító műtétek. A korábbi két Top30 szám a magánegészségügy két lukratív területét – az ortopédiai műtéteket és a magánszüléseket – dolgozta fel, idén az ezekhez esetszámban hasonló szemészeti lézeres beavatkozások piaci helyzetét vizsgálták meg.

A szemészeti elváltozások, fénytörési hibák élete során szinte mindenkit érintenek. A rövidlátás elsősorban fiatalabb korban jellemző, a kor előrehaladtával csökken az előfordulása, átlagosan a felnőtt lakosság 30%-át érinti. A távollátás ezzel ellentétben inkább idősebb korban jellemző, az aránya 65 év fölött az 50%-ot is meghaladja, a felnőtt korosztályban minden 4. ember olvasószemüveggel segíti látását. A lézeres látásjavítás biztonságos, elektív műtéti eljárás a rövid- és távollátás korrekciójára, évente mintegy 8000 ilyen beavatkozást végeznek.

Lengyel Lívia egészségügyi közgazdász, a Top30 kiadvány főszerkesztője rávilágított:

Míg a korábbi kiemelt témák esetén az állami ellátás helyzete, a hálapénz kivezetése, a várólisták eredményezték a magánellátás forgalmának növekedését, a szemészetek esetében nincs állami pólus. A lézeres látásjavító beavatkozások kizárólag magánfinanszírozásban érhetőek el. Magyarországon a rendszerváltás után, a kilencvenes években, a magánegészségügyben viszonylag korán megjelent a lézeres látásjavítás és az első, erre specializálódott magánintézmény. Budapesten 5-6 nagy márka versenyez a páciensekért, bár a piaci koncentráció már évekkel ezelőtt előrehaladott, összesen négy nagy szolgáltatóhoz mennek éleslátásért a betegek.”

A magánegészségügy egyéb áraihoz viszonyítva a látásunkat jutányos áron javíthatjuk a hazai klinikákon, az egy szemre elérhető legkedvezőbb árú lézeres műtét 159 ezer forintba kerül. A felső áraknál nagyobb a szórás, több piaci szereplő nem megy 375 ezer forint fölé, a jelenlegi legmagasabb ár 487 ezer forint, egy szemre számítva. Az árbevételi adatok alapján négy fővárosi vállalkozás uralja a hazai piacot.

A kiadvány szerkesztőinek nyári kutatásai alapján kiderült, hogy hazánkban is főként a látás javítása, a szemüveg, illetve kontaktlencse elhagyása a vezető ok a páciensek műtéti döntésében. A nemzetközi kutatásokhoz hasonlóan jelentős motiváció a jobb életminőségre való törekvés (70%), a könnyebb munkavégzés, az egyszerűbb sport és szabadidős aktivitások iránti vágy. A páciensek keresési trendjei, valamint az online tér kommunikációs versenye alapján a lézeres szemészeti beavatkozások hazai piaca kompetitív, a fővárosban különösen érzékelhető a verseny. A kérdőíves felmérésből kiderült, hogy már a műtéti helyszín felkeresése előtt, az online beszerzett információk alapján döntenek a páciensek, erre utal, hogy a válaszadók 82%-a mindössze egy szemészeti magánklinikát keresett fel, ahol a műtét is történt. A műtéti helyszín kiválasztásánál a két döntő tényező a páciens által beszerzett információ (73%), valamint a klinika híre (55%). Minden negyedik válaszadó számára fontos a biztonság, az ár és a klinika által alkalmazott innovatív technológia. A műtéttel kapcsolatos információk elsődleges forrása maga a klinika tájékoztatása (64%), amit a Facebook-csoportokban és az ismerősöktől szerzett információk követnek (36-36%).

A Top30 kiadványban a vezető lézeres szemészeti klinikák vezetői beszámolnak arról is, hogyan látták az elmúlt időszakot, mennyire viselte meg ezt a szakterületüket a válság, illetve, hogy milyen innovatív technológiákkal igyekeznek pácienseket szerezni.

A TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben kiadvány célja, hogy átfogóan bemutassa a nagyközönségnek és a szakmának a magyar magánegészségügyet, rálátást adjon az aktuális trendekre, a változások hátterére és azokra a döntéshozó emberekre, akik a folyamatokat irányítják.

A TOP30 Legbefolyásosabb szereplő a magánegészségügyben kiadvány bemutatója 2024. november 8-án, pénteken, 9 órától lesz a Magyar Tudományos Akadémián, a Nagy Magánpraxisnapon.

Fotók: Erdős Juci