EurópaAI

Az „EurópaAI? – Az emberi jogok védelme a mesterséges intelligencia korában” címmel megrendezésre kerülő panelbeszélgetésen a téma elismert és fiatalabb szakértői egyaránt felszólalnak majd, és bevezetnek minket a korunk egyik legnagyobb kihívását és lehetőségét is jelentő mesterséges intelligencia (AI) világába.
Dr. Ződi Zsolt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem elismert kutatója röviden felvázolja, milyen kérdések és dilemmák merülnek fel egy jogalkotó előtt az AI szabályozása kapcsán, és hogy e kihívásokat hogyan lehet áthidalni, és miért érdemes kereteket szabni a technológia fejlődésének.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hivatal (NAIH) főosztályvezetője, dr. Vass Norbert bevezet minket az Európai Unió digitális átalakulását segítő, gyorsan bővülő szabályozások világába, és bemutatja, hogyan tesz kísérletet Európa az alapvető emberi jogaink védelmére a mesterséges intelligencia korában.
Lakatos Dániel feltörekvő szakértőként bemutatja, milyen problémák merülhetnek fel a 2024-ben elfogadott AI Act merev logikája nyomán, és felkínál egy lehetséges reformot, amellyel biztosítani lehetne Európa versenyképességét és a technológia biztonságát, kihasználva a magas kockázatú AI rendszerek által nyújtott társadalmi előnyöket is.
Végül Katona Illés, az ELTE jogász hallgatója, az AI globális szabályozásáért küzdő Stop Killer Robots koalíció aktivistája felteszi a kérdést: hogyan, milyen jogi és politikai eszközökkel lehet biztosítani az emberi kontrollt a technológia felett? Sikeresnek tekinthető-e Európa, és milyen lépéseket kell még tennünk, hogy az emberek kezében maradhasson a felelősség és a gépek feletti ellenőrzés a 21. században?
A rövid, 10 perces expozékat egy panelbeszélgetés követi majd, ahol az előadók reflektálhatnak egymásra, és a moderátort követően a közönség is csatlakozhat az AI és az európai társadalmak jövőjét érintő diskurzushoz.
Az Európa Pont helyet adott az „Embertelen tervezés” című kiállításnak, amely a digitális dehumanizáció problémájáról szól.
Sokkal többek vagyunk, mint csupán 0 és 1 alapú számsorok. Mégis, a gépek így látnak minket. Kategóriákba helyeznek, megcímkéznek, és emberi mivoltunkat kétjegyű kódok közé szorítják.
Ennek az ún. „digitális dehumanizációnak” azonban veszélyes, akár halálos következményei is lehetnek – különösen azokra nézve, akik történelmileg kiszolgáltatott vagy marginalizált rétegekhez tartoznak. Senkinek sem szabadna úgy éreznie, hogy eltagadják tőle emberi mivoltát – különösen nem a gépek által.
Ebben a kiállításban azt mutatjuk be, milyen hatással lehetnek az automatizált döntések a mi életünkre.
Ez nem egy elképzelt jövő. Ez ma is történik. De képesek lehetünk változtatni rajta.
A kiállítást megnyitja: Kováts Adél színművész, a Radnóti Miklós Színház igazgatója.
Minden érdeklődőt és a sajtó képviselőit is szeretettel várjuk február 7-én, pénteken 16 órától az Európa Pontban.


