ELŐHÍVÁS – #V4filmfeszt
Uránia Nemzeti Filmszínház
2018. február 14-17.
A Visegrádi Csoport országainak alkotásaiból rendez filmfesztivált az Uránia Nemzeti Filmszínház 2018. február 14. és 17. között a KKM–Balassi Intézet megbízásából. A négynapos rendezvény a cseh, a lengyel, a szlovák és a magyar filmes hagyomány kapcsolódási pontjaira koncentrál. A műsor a retró mesefilmektől a kultikus vígjátékokon át a történelmi tabukat feszegető filmekig ível, és olyan klasszikusokat hoz vissza a mozivászonra, mint a Tűz van, babám! és az Eszkimó asszony fázik.
Az Előhívás – #V4filmfeszt célja, hogy bemutassa, hogyan őrzi és hogyan idézi meg az egymáshoz sok szállal kötődő cseh, lengyel, szlovák és magyar filmes hagyomány a közép-európai lét közös tapasztalatait. A műsorra kerülő, ritkán látható, nem egyszer tabutörő filmek gyakori kötőanyaga a humor, de a műveket az is rokonítja, hogy sokuk a négy ország alkotóinak közreműködésével, némelyik nemzetközi együttműködésben készült. A Külgazdasági és Külügyminisztérium – Balassi Intézet megbízásából, a Magyar Turisztikai Ügynökség támogatásával, valamint a budapesti Lengyel Intézet, Szlovák Intézet és Cseh Centrum közreműködésével megvalósuló filmfesztiválon a vetítéseket beszélgetések, koncert és kiállítás kíséri.
Fesztivál-beharangozó előzetes: https://www.youtube.com/watch?v=JCUdqYNan6E
Február 14-én két legendás magyar filmmel indul a műsor. A 18 órai nyitó előadáson Böszörményi Géza 1981-es filmje, a Szívzűr kerül vászonra. Az ellenállhatatlan humorú, néha zavarba ejtő falutörténet nemcsak szeretetteljes emberábrázolásával idézi meg a cseh új hullám filmjeit. A rendező a galambokkal repülni vágyó ácsmester szerepét Jiří Menzelre, Hrabal legkiválóbb tanítványára osztotta, aki néhány nap múlva, február 23-án ünnepli a 80. születésnapját. A film előtt egy alkalmi lengyel-magyar formáció, Krzysztof Ścierański, Birta Miklós és Frankie Látó ad koncertet. Az este folyamán – Valentin-nap alkalmából – levetítik még Xantus János kultikus underground szerelmes filmjét, az Eszkimó asszony fázikot, amely nemcsak a szív titkairól, de szabadságvágyunkról is beszél: valami vadságról a Valami Amerikák előtti időkből. A film egyik főszerepét Bogusław Linda alakítja – a program ezzel lengyel színészek egész generációja előtt tiszteleg, akik a hetvenes-nyolcvanas évektől beírták magukat a magyar filmtörténetbe.
Február 15-én a történelmi témák kerülnek előtérbe. A „prágai tavasz” és eltiprásának 50. évfordulója alkalmából műsorra kerül Jan Němec 1968-as Oratórium Prágáért című, ritkán látható esszéfilmje, amelynek forgatókönyvét a történelem írta. Ezt követően 35mm-es filmszalagról láthatjuk Mészáros Márta magyar-szlovák-lengyel koprodukcióban készül Nagy Imre-filmjét, A Temetetlen halottat, amelynek vetítésére a rendező is ellátogat. A napot Martin Šulík „szlovák Dekameron”-ként is emlegetett tablója, a Tájkép zárja, amely tíz rövid történetben, a falusi és kisvárosi élet perspektíváján keresztül meséli el országa 20. századi történelmét.
A február 16-i, pénteki programot a humor alakváltozatainak szentelik a szervezők. A filmek többsége sajátos perspektívából, a kiszolgáltatott kisember nézőpontjából mutatja a világ folyását. Közép-Európa hőse a maga módján, humorral áll ellen a világát fenyegető világmegváltó eszméknek. A kassai Kerekes Péter katonai szakácsokat megszólaltató Gulyáságyúja (2009) a gasztronómia oldaláról közelít a huszadik század véres összecsapásaihoz. Jan Hřebejk 1999-es filmje, a Csehországban a közönség kedvencének számító Kuckók egy kétemeletes prágai villa lakóinak történetén és röhejesen kínos helyzetek egész során keresztül beszéli el 1968 vészterhes eseményeit. A nap zárásaként a Szexmissziót is jegyző Juliusz Machulski Kingszájz című fantasy vígjátéka pereg, amely egy parányi diktatúrába viszi el nézőjét, ahol törpe méretű emberek – kizárólag férfiak – dolgoznak pici kiváltságokért. Csak a legengedelmesebb alattvalóknak sikerülhet a kitörés: ők egy szer segítségével elérhetik az embernagyságot, és elhagyhatják „a fiókok országát”.
A szombati, február 17-i program hét vetítése közül kettő a V4-es országok méltán híres animációs kultúrájából ad ízelítőt. 10 órától A világ kicsiben című animációs meseprogram várja a családokat, amelyben a felnőttek gyerekkori kedvencei – többek között a Kisvakond, Füles mackó, Bob és Bobek, Lolka és Bolka és Pampalini vágnak neki a nagyvilágnak. A 17:30-kor kezdődő VAF New Talents című szerzői animációs összeállításban fiatal alkotók elmúlt egy-két évben komoly fesztiválsikereket elért munkáit vetítik, köztük két magyar alkotást: Wunder Judit Kötelék, valamint Szederkényi Bella A vaddisznó című rövidfilmjét. A nap öt nagyjátékfilmet is tartogat: A lengyel Waldemar Krzystek 80 milliója (2011) egy lenyűgöző akción keresztül jeleníti meg a Szolidaritás szakszervezeti mozgalom történetét. A cseh Petr Zelenka 2015-ös szatírája, az Elveszve Münchenben egy 90 éves papagájt tesz meg a történelem krónikásává. A szintén abszurd humorú Out (2017), Kristóf György Cannes-ban debütált koprodukciós filmje egy munkát kereső férfi kelet-európai Odüsszeiája. Műsoron szerepel a cseh újhullám záró darabja és klasszikusa, Miloš Forman egykor betiltott Tűz van, babám!-ja is, amely egy tűzoltóbál felejthetetlen történetével tart görbe tükröt a szocializmus paternalista diktatúrájának. A filmprogramot a rendszerváltás-kori Menekülés a Szabadság moziból, Wojciech Marczewski Woody Allent idéző filmje zárja.
A négynapos rendezvényhez szakmai kerekasztal kapcsolódik. A február 14-én, szerdán 14 órakor kezdődő, regisztrációval látogatható programon magyar, cseh, lengyel és szlovák filmtörténészek és filmesztéták elevenítik fel a V4-es országok közötti filmtörténeti kapcsolatokat, különös tekintettel a nemzetközi koprodukciókra illetve alkotói vendégszereplésekre.
A filmeket eredeti nyelven, felirattal vetítik. A kedvezményes jegyár egységesen 800 forint. További részletek az Uránia weboldalán: www.urania-nf.hu
Esemény a Facebookon: https://www.facebook.com/events/170901886858588/