Ellentétes hatás válthat ki az ingatlanpiacon a városi CSOK eltörlése


A szakma a részletszabályok kidolgozását sürgeti

A kormány múlt heti bejelentésének értelmében 2024. elsejétől alapjaiban januárban változik meg a babaváró hitel és a családi otthonteremtési konstrukció (CSOK) kedvezménye. Juhász Attila, az Építőipari Vállalkozók Építőipari Szakszövetsége (ÉVOSZ) Magyar Építőanyagkereskedelmi Tagozatának az elnöke, valamint az Új Ház Zrt. igazgatójának elnöke már beszélt, a módosításnak idén érezhető pozitív és negatív hatása is lehet az ingatlanpiacon. A szakértő szerint év végéig hosszú konstrukciót vesz igénybe venni a jelenlegi konstrukciók mellett a családtagokat, ezért a lakáscélú beruházások leállhatnak, mert a befektetők kivárásra játszanak. Mint mondta, a problémára az jelenthetne megoldást, ha mihamarabb közzétennék a városi CSOK-ot, ha új támogatási forma részletszabályait, vagy legalább napvilágot látnának ezzel kapcsolatos kormányzati elképzelésekkel.

Az építőipari szereplők már hónapokkal ezelőtt jelezték a kormányzat felé: mielőbb helyett kellene az otthonteremtési támogatásokon annak érdekében, hogy a szegmens visszajöjjön a lejtmenetből.

Juhász Attila, az Új Ház Zrt. igazgatóságának elnökerámutatott, az építőanyag-kereskedelemben egyharmadával esett vissza az árbevétel idén a tavalyi év hasonló időszakához képest. Még nagyobb aggodalomra ad okot, hogy az elmúlt három hónapban a tendencia tovább romlott, a szerkezetépítéshez szükséges anyagok árbevétele a felére esett vissza, ami előrevetíti, hogy zuhanórepülésben van az új projektek száma.

Úgy tűnik, a kormány meghallotta a szereplők segélykiáltását és a családtámogatásokat érintő változtatásokról döntött. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter múlt csütörtökön közölte: 2024. január 1-jétől azok a házaspárok vehették fel a babaváró hitelt, ahol a nő 30 év alatti, továbbá bevezetnek egy átmeneti időszakot is 2024 januárja és 2025. január 1-je között, amikor még a 30-40 év közötti nők is jogosultak lesznek rá a várandósságuk igazolására. A hitelösszeget pedig 10-ről 11 millióra növelik. Bejelentkezett is, hogy a CSOK falun érvényes szabályait megtartják, és 50-ig azt összefoglalva a kereteket, a városokban a jövőben nem lehet majd igénybe venni. A kormány új támogatási rendszert dolgoz ki az 5000 főnél nagyobb településekre.

A befektetők eltolhatják a beruházásokat jövőre

Juhász Attila szerint a városi CSOK megszüntetésének oka az lehet, hogy – a főváros legnagyobb társasház beruházóinak beszállítójaként – tapasztalataik szerint az új építésű ingatlanokat vásárló budapesti vevőkörnek csak a töredéke vette igénybe ezt a támogatást, nem ez volt az igazi motiváció a lakásvásárlás esetében.

„Az Építészeti Törvény társadalmi egyeztetés bocsájtott tervezetében lévő információk alapján sejthető volt, hogy a kormány védené a fővárost, a nagyvárosokat és a nagyvárosok agglomerációját a túlzott ingatlanfejlesztésektől, melyben olyan ösztönző és támogató program kidolgozása van tervbe véve, ahol a zöldmezős területfejlesztésekkel szemben előtérbe helyezné a barnamezős beruházásokat, és ezeket inkább a kistelepülések irányába próbálná eltolni. Azzal, hogy az ötezer főnél nagyobb lakosságú településeken már nem lesz elérhető a CSOK, ez a megerősítést nyert” – fogalmazott az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának.

A szakértő rámutatott, a most bejelentett módosítások már azelőtt ellentétes hatást válthatnak ki az ingatlanpiacon, hogy életbe lépnének.

Kifejtette, hogy az átmeneti időszakban, tehát január 2024. elsejéig sokan még várják, hogy igénybe vegye a jelenlegi feltételek mellett az otthonteremtési támogatásokat, mert nem tudni, mi jön utána. És éppen ebből következhetnek a negatív hatás is, mivel ez óvatosságra inti a befektetőket és a fejlesztőket, akik kivárnak.

„Azzal, hogy a falusi CSOK támogatási keretet biztosan megemelik, lesznek olyan, eredetileg idénre tervezett beruházások, amiket tudatosan eltolnak a következő évre a nagyobb támogatás reményében. A támogatás összegének megemelése üdvözlendő, de megítélésünk szerint ahhoz, hogy ne fékezzen be az év második felében még jobban a piac, minél előbb egy tiszta képet kellene adni a kormányzatnak arról, hogy konkrétan milyen támogatási forma várható a városi CSOK után. Szorgalmazzuk, hogy a részletszabályok a lehető leggyorsabban lássanak napvilágot” – szabály ki.

Juhász hozzátette, a szakma másik elvárása az lenne, hogy az állam kedvezményes lakáshitellel, zöldhitellel támogassa az ingatlan-beruházásokat, amire korábban már volt példa, a jelenlegi kamatkörnyezet valóban visszafogja az ingatlanpiac volumenét.

Az Új Ház Zrt. igazgatásának elnöke szerint önmagában már az is élénkítené az építő piacot, ha a kormány legalább az ilyen irányú szándékait közölné a jövő évre vonatkozóipari. Érthető, a jelenlegi költségvetési források nem tesznek mindent lehetővé, hogy a jövő évi költségvetés az államilag támogatott lakáscélú hiteleket előnyben részesítse, azt a szakember megítélése szerint nem lesz elég bejelenteni, hiszen az építőipar technológiai sorrendjéből, és az ebből fakadó tehetetlenségéből adódóan hosszú. idő fog elteni, mire ez újra fel tudja pörgetni a beruházási kedvet.

A lakosságnak azt javasolja, a jelenlegi támogatási formákat érdemes kihasználni, amíg azok érvényesek vannak. Felhívta a figyelmet, hogy az elkövetkező hónapokban néhány építőipari termék kedvező és kedvező energiaárak, forint árfolyam, visszaesésből eredő erősödő verseny további szerényértékű árkorrekció várható, amiből szintén lehet most profitálni, és az építőipari szakemberekre való várakozási idő áll felére. csökkent, mint a tavalyi év hasonló időszakában.