Elfogultság miatt meg kell ismételni az elsőfokú eljárást a a Hableány balesete ügyében
A bíró elfogultsága miatt új elsőfokú büntetőper lefolytatására utasított a Hableány kishajó dunai katasztrófája ügyében a másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék – tudatta a bíróság sajtóosztálya közleményben szerdán.
A másodfokon eljárt Fővárosi Törvényszék hatályon kívül helyezte a Pesti Központi Kerületi Bíróság elsőfokú ítéletét és új eljárásra utasította az elsőfokú bíróságot a dunai hajókatasztrófa miatt indult büntetőeljárásban.
A vádlott bűnügyi felügyeletét a törvényszék továbbra is fenntartotta a megismételt eljárásra utasított bíróság megismételt eljárásban a tárgyalás előkészítése során hozott határozatáig, vagy – fellebbezés esetén – az ítélőtáblának a bűnügyi felügyelet tárgyában hozott döntéséig.
A bűnügyi felügyelet magatartási szabályait továbbra is a vádlott mozgását nyomon követő technikai eszközzel kell ellenőrizni.
A törvényszék indokolása szerint a kerületi bíróság feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabályszegést követett el azzal, hogy az ítélet meghozatalában a törvény szerint kizárt bíró vett részt.
A büntetőeljárási törvény rögzíti, hogy egy ügyben bíróként nem járhat el például olyan személy, akitől az adott ügy elfogulatlan megítélése nem várható.
Egy ügy tárgyilagos megítélését garantáló magatartás hiánya – köznyelven: elfogultság – „egyrészt megmutatkozhat a bizonyítási eljárás során az eljárási cselekményekben, a bizonyítás mikéntjéhez és a tények alapjául szolgáló bizonyítékok bírói mérlegeléséhez kapcsolódóan, másrészt megjelenhet az ügyben született ítélet indokolásában, érvelésében is” – áll a törvényszék közleményében.
Az ügyben indult különböző eljárások eddigi adatai szerint a Viking Sigyn szállodahajó több mint félévtizede, 2019. május 29-én a Margit híd közelében nekiütközött a Hableány sétahajónak, és elsüllyesztette.
A Hableányon 35-en utaztak: 33 dél-koreai turista és a kéttagú magyar személyzet. Hét turistát sikerült kimenteni, 27 áldozat holttestét megtalálták, egy dél-koreai utast eltűntként tartanak nyilván.
A baleset miatt az ügyészség a szállodahajó ukrán kapitányát vádolta meg 2019 novemberében vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget okozó gondatlan veszélyeztetésének vétsége és segítségnyújtás elmulasztásának bűntette miatt.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság 2023 őszén kihirdetett elsőfokú ítéltében vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget okozó gondatlan veszélyeztetése miatt mondta ki bűnösnek a vádlottat és 5 év 6 hónap fogházra ítélte.
A büntetőper fellebbezések folytán került másodfokon a törvényszékre, ahol új eljárásra utasították a kerületi bíróságot.
A baleset kapcsán indult másik, polgári perben tavaly februárban összesen csaknem 2 milliárd forint sérelemdíjat ítélt meg nem jogerősen a Fővárosi Törvényszék az áldozatok hozzátartozóinak.
A legalacsonyabb összeg 3 millió, a legmagasabb 80 millió forint volt felperesenként. A bíróság abban az eljárásban két hajótársaságot kötelezett a sérelemdíj megfizetésére.