Élénkülnek Szaúd-Arábia és Magyarország gazdasági kapcsolatai

A Magyar-Szaúd-Arábiai Digitalizációs Klaszter tagjainak részvételével lezajlott Rijádban a magyar és szaúd-arábiai digitalizációval foglalkozó vállalkozások közötti üzleti kapcsolatok erősítését célzó üzleti fórum.
Az eseményt a Szaúdi-Magyar Üzleti Tanácsnak, Magyarország Szaúd-Arábiai Nagykövetségének és a Szaúdi Kereskedelmi Kamarák Szövetségének (Federation of Saudi Chambers) közös szervezésében tartották meg. A fórum lehetőséget biztosított a magyar vállalkozások és a kamarai delegáció tagjai számára, hogy feltérképezzék a szaúd-arábiai piaci lehetőségeket, valamint átfogó információkat szerezzenek a helyi vállalati környezetről, jogi és logisztikai feltételekről. Az eseményen számos vezető üzleti szereplő, kormányzati képviselő és iparági szakértő vett részt, akik megvitatták a gazdasági együttműködés előtt álló kihívásokat és lehetőségeket a digitalizáció adta lehetőségek fényében.
A magyar Országgyűlés alelnöke, Jakab István úr által vezetett delegáció tagjai számos magas rangú szaúd-arábiai vezetővel tárgyaltak, többek között a Súra tanács alelnökével, Dr. Mishad Mohammad Alsulami úrral, valamint Abdulrahman Abdulmohsen AlFadley környezetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági miniszterrel, emellett a DCO Digital Cooperation Organization világszervezet képviselőivel.
„Magyarország és Szaúd- Arábia agrárgazdasági kapcsolataiban a tudástranszfer szerepe felértékelődik, a hazai tapasztalatokat örömmel bocsátjuk a szaúdi fél rendelkezésére, és természetesen a szektor fejlődése inspirációul szolgálhat számunkra is”
– fogalmazott Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke.
„A mai gazdasági környezetben a partnerségek és az innováció kulcsszerepet játszanak a növekedésben. Az országaink közötti együttműködés nemcsak a gazdasági fejlődést ösztönzi, hanem erősíti a nemzetközi kapcsolatokat is, miközben új lehetőségeket teremt a fenntartható és hosszú távú fejlődés számára”
– emelte ki a fórumon tartott beszédében Selmeci Balázs, Magyarország szaúd-arábiai nagykövete, hangsúlyozva a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok erősítésének fontosságát.
„Mi vagyunk az elsők és jelenleg egyetlenek, akik ezen az ígéretes piacon ilyen szervezettséggel fellépve, saját erőből igyekszünk támogatást nyújtani a magyar vállalkozások számára: a delegáció kiemelt célkitűzése, hogy a magyar know-how megtalálja a helyét a szaúd-arábiai piacon, valamint, hogy a Magyar-Szaúd-Arábiai Digitalizációs Klaszter tagjai számára lehetőséget biztosítsunk szolgáltatásaik bemutatására és elérhetővé tételére a Magyarországra érkező szaúd-arábiai vállalatok számára”
– mondta Sárdi Attila, a Magyar-Szaúd-Arábiai Digitalizációs Klaszter titkára és társalapítója.
A fórum során több kétoldalú egyeztetés is zajlott a magyar és szaúd-arábiai vállalatok között, amelyek célja a konkrét együttműködési lehetőségek feltérképezése és a digitális innováció területén való közös projektek előmozdítása volt. A résztvevők hangsúlyozták, hogy a modern technológiai megoldások és a fenntartható fejlesztések kulcsszerepet játszanak a két ország közötti üzleti kapcsolatok megerősítésében.
„Szaúd-Arábia kiváló példa arra, hogy az innovatív technológiák segítségével, hogyan lehet felvenni a versenyt a klímaváltozás negatív következményeivel. A mezőgazdaság jövője a fenntarthatóság és a nemzetközi együttműködés sikeres ötvözésében rejlik. A fórum kiváló lehetőség arra, hogy kialakítsuk vagy megerősítsük partnerségeinket, és közös megoldásokat találjunk a kihívásokra”
– hangsúlyozta Dr. Cseh Tibor András, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) külkapcsolatokért felelős alelnöke, a magyar delegáció tagja, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára.
A látogatás sikeres lebonyolítása megerősítette a magyar és szaúd-arábiai felek közötti együttműködési szándékot, és további lehetőségeket teremtett a jövőbeni közös projektek számára.
Honlap: http://hsdcluster.com/