Egyre többen szenvednek allergiától – nem csak tavasszal

A világ lakosságának közel fele szenved valamilyen allergiában, miközben a klímaváltozás hatására egyre hosszabbá válik a pollenszezon. Az allergiákat nem érdemes alábecsülni, mivel tünetei az enyhe kellemetlenségektől az életveszélyes állapotokig terjedhetnek. Az A-lab átfogó képet nyújt az allergia helyzetről.
Az allergia akkor keletkezik, amikor a szervezet olyan anyagokra is reagál, amelyek a legtöbb ember számára ártalmatlanok. Az immunrendszer védő fehérjéket, antitesteket termel, amelyek egy adott allergént károsnak jelölnek meg. Az allergénnel való érintkezés olyan immunreakciót vált ki, amely gyulladást okozhat a bőrön, az orrmelléküregekben, a légutakban vagy az emésztőrendszerben. Világszerte a lakosság 40%-ánál mutatható ki érzékenység a környezetben található idegen fehérjékre és a populáció 10-30%-a szenved allergiás rhinitisben. Minden 10. másodpercben egy allergiás beteg kerül sürgősségi ellátásra ételallergia miatt. Az Egyesült Államokban több mint 33 millió ember él súlyos vagy életveszélyes ételallergiával, és rendszeresen kerülnek sürgősségi ellátásra miattuk. A World Allergy Organization Journal 2023-as nem reprezentatív felmérése szerint, amelyben 106 páciens vett részt, 63,2%-uknál diagnosztizáltak valamilyen túlérzékenységet. A leggyakoribb allergének a pollen mintegy 25,5%-át teszik ki az eseteknek, a kontaktallergének 22,6%-ot, az élelmiszerek 21,7%-ot, a rovarcsípés 19,8%-ot. Az allergia világszerte egyre gyakoribb, és Magyarországon is hasonló a tendencia. Az Eurostat 2023-as adatai szerint lakosságunk 19,3%-a számol be valamilyen allergiáról.
…és ez csak rosszabb lesz?
A túlzottan steril környezet is hozzájárulhat ahhoz, hogy az allergiák gyakrabban fordulnak elő az iparosodott országokban, mint a fejlődő világban. Ezen kívül, minél hosszabb ideig tartózkodnak bevándorlók a fejlettebb országokban, annál valószínűbb, hogy allergiás tüneteket kezdenek mutatni. Ahogy egy ország gazdagodik és a környezet egyre tisztábbá válik, úgy növekszik az allergiás esetek száma a lakosság körében. A genetikai hajlam illetve a már említett külső környezet is nagyban befolyásolhatja, de például a stressz, kevés alvás által gyengébbé vált immunrendszer is szerepet játszhat az allergiák kialakulásában. De mit mutatnak az előrejelzések?
A kutatások egyértelműen azt mutatják, hogy az allergiás megbetegedések előfordulása várhatóan tovább növekszik a jövőben. A Global Asthma Network 2018-as tanulmánya szerinti, világszerte körülbelül 350 millió ember szenvedhet asztmától. Az ételallergiák tekintetében a Food Allergy Research & Education (FARE) adatai alapján az allergiás reakciók előfordulása az elmúlt évtizedekben 50%-kal nőtt a fejlett országokban. A The Lancet folyóiratban megjelent 2022-es tanulmány szerint a klímaváltozás következtében a pollenszezonok hosszabbodhatnak a mérsékelt égövi területeken, ami a pollenallergiák előfordulásának és súlyosságának növekedését eredményezheti. A Science Advances folyóiratban 2022-ben megjelent kutatás kiemeli a mikrobiom egyensúlyának szerepét az allergiák kialakulásában – a túlzott higiénia és az antibiotikumok használata megzavarhatja ezt az egyensúlyt, növelve az allergiás reakciók kockázatát.
Folynak a kutatások
Az allergiás reakciók kezelésében a kutatások folyamatosan új lehetőségeket kínál, amelyek segíthetnek az allergiások életminőségének javításában. Az elmúlt években a kutatók számos ígéretes terápiát dolgoztak ki, amelyek nemcsak a tünetek enyhítésére, hanem az allergiás reakciók kockázatának csökkentésére is képesek. Az allergén-specifikus immunterápia (AIT), beleértve a szubkután (SCIT) és a szublingvális (SLIT) módszereket, hosszú távú enyhülést nyújthat az allergiás rhinitisben szenvedőknek. A SLIT különösen ígéretes, mivel az allergiák gyökerét célozza meg, nem csupán a tüneteket enyhíti, és hosszú távú megoldást kínálhat. A kutatások új felismeréseket hoztak a bél mikrobiom és az allergiák kapcsolatáról, illetve a higiénia hipotézis korábbi felfogását is árnyalták. A hagyományos orvoslás antihisztaminokat és orrspray-ket alkalmaz tünetcsökkentésre, míg az allergénspecifikus immunterápia hosszú távú megoldást kínálhat. Az alternatív módszerek, mint az akupunktúra és gyógynövények használata is népszerű, de hatékonyságukat még nem minden esetben támasztják alá tudományos kutatások. Hazánkban az mRNS-technológia, amely a COVID-19 elleni vakcinák kifejlesztésében is kulcsszerepet játszott, új lehetőségeket kínál az allergiák kezelésében is. A kutatók az mRNS-alapú vakcinák alkalmazását vizsgálják az allergiás reakciók megelőzésében és kezelésében, ami új reményeket kelt az allergiás betegek számára.
Az orvosi vizsgálatok segíthetnek az allergének pontos azonosításában, és biztosíthatják a mefgfelelő kezelési módot. Egy gyors és precíz kivizsgálás segíthet megelőzni a komolyabb szövődményeket, és hosszú távon is hozzájárulhat a tünetek hatékonyabb kezeléséhez. “A kezeletlen vagy lappangó allergia számos szövődményhez vezethet, ezért fontos a korai diagnózis és a megfelelő terápia. A legfontosabb az allergén anyag ismerete és kerülése, valamint a szakorvos által javasolt kezelési stratégia követése” – mondja Dr. Várnai Péter, az A-Lab Medical orvos-szakértője.
A piacon a legtöbb allergia panel már viszonylag olcsón, néhány ezer forinttól elérhető, de vannak kiterjesztett panelek is, amelyek akár 295 paramétert is vizsgálnak. Ez az újgenerációs, nanotechnológiai alapú eljárás az A-Labnál is elérhető ALEX multiplex allergiateszt, egy vérvétellel 295 paramétert vizsgál, meghatározva, hogy pollenallergia, ételallergia, keresztallergia vagy rovarméreg-allergia okozza-e a panaszokat.