Egyetlen magyarként a világ száz legjobb egyeteme közt a MATE a THE fenntarthatósági rangsorában
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ száz legjobbja közé került a Times Higher Education Impact Rankings rangsor ENSZ által deklarált éhezés elleni küzdelmet meghatározó Zero Hunger kategóriájában. Ezzel olyan kiemelkedő egyetemekkel került egy kategóriába, mint a 65. helyezett Wageningen Egyetem vagy a 72. helyezett Tokiói Agrártudományi Egyetem, amelyek az agrárszektorban a világ vezető intézményei közé tartoznak.
A június 1-jén közzétett Impact Rankings rangsor legfőbb különlegessége az, hogy a világon egyedülálló módon az ENSZ tizenhét fenntartható fejlődési célja alapján értékeli az egyetemeket. Ily módon az oktatási-kutatási kiválóság mellett rendkívül fontos az is, hogy az intézmény milyen erőfeszítésekkel támogatja a globális kihívások elleni küzdelmet, és miként fordítja innovatív fejlesztési eredményeit a társadalom és a környezet javára. A rangsorra idén 112 ország 1.591 felsőoktatási intézménye került fel, melyek közül a MATE összesítésben a 401-600. helyezést érte el.
„Korunk legnagyobb kihívásai sok esetben szorosan kapcsolódnak az agráriumhoz, így rendkívüli fontosságú a klímaváltozás hatásaihoz alkalmazkodó növények nemesítése és termesztése, a tápanyagokban gazdag élelmiszerek termelése, az élelmezésbiztonság, a fenntartható vízgazdálkodás és a biodiverzitás megőrzése is. Egyetemünk világszinten kiemelkedő munkát végez ezeken a területeken, így került a 97. helyre, azaz a világ legjobb 15 százalékába az éhezés elleni küzdelmet reprezentáló Zero Hunger fenntartható fejlődési cél vonatkozásában” – mutatott rá Dr. Gyuricza Csaba rektor.
A magyar egyetemek közül a Debreceni Egyetem a 301-400., a Szegedi Tudományegyetem és az ELTE a 401-600. helyen végzett az összesített rangsorban.
A MATE más rangsorok tekintetében is kiválóan szerepelt az elmúlt időszakban. Többek között újabb 50 helyet javított és ezzel a 151-200. helyet érte el a világ egyik legelismertebb felsőoktatási rangsorán, a QS 2023-as agrártudományi ranglistáján. Ezzel az eredménnyel a valaha volt legjobb pozíciót érte el az egyetem és a világ legjobb 12 százalékába került a számára legfontosabb tudományterületen.