Csillagásztábor a Zselicben
Csillagászat iránt érdeklődő fiatalok táboroztak egy héten keresztül Zselickisfaludon. A fő attrakció az augusztusi csillaghullás volt, de a terület kiváló adottságainak köszönhetően a csillagok között megbúvó halvány, de annál izgalmasabb csillaghalmazokat, ködöket és galaxisokat is megfigyelhették a résztvevők.
Távcsövek erdejére, köztük egy közel fél méteres átmérőjű speciális eszközre csodálkozhattak rá, akik a napokban Zselickisfaludon jártak. A Zselic ugyanis hazánk egyik legideálisabb helyszíne az égbolt megfigyelésére. A minimális fényszennyezésnek köszönhetően a tájvédelmi körzet Nemzetközi Csillagoségbolt-park minősítéssel is rendelkezik. A települések fényei még a horizonton is alig észrevehetőek, így nem rejtik el az izgalmas égitesteket.
Ezért a kis somogyi falu és a közelében fekvő Zselici Csillagpark adott otthont a Vega Csillagászati Egyesület táborának. A 27. éve megrendezett, az ország minden pontjáról érkező érdeklődőknek szóló csillagászati rendezvény klasszikus vándortábor, évről-évre új helyszínnel és régóta töretlen népszerűséggel. Ezúttal több mint hetvenen kutatták az eget az egyhetes program során, köztük 10 horvát résztvevő is volt.
A tábor programjában ismeretterjesztő előadások mellett gyakorlati foglalkozások is szerepeltek. Közös csillagképtanulással és távcsőhasználati oktatással kezdődött a hét, később önállóan és közösen is megfigyelték az égitesteket. A legfőbb attrakció természetesen a Perseidák meteorraj kiváltotta csillaghullás volt, de az Univerzum számos más látnivalót is tartogatott: bolygókat, csillagokat, galaxisokat. Sokan saját távcsöveiket hozták el, de az igazán komoly eszközökről, például egy 46 cm-es átmérőjű csillagászati távcsőről a Vega Csillagászati Egyesület gondoskodott. A programnak része volt a SEFAG Zrt. által működtetett Zselici Csillagpark planetáriumában tett látogatás is, ahol sor került többek között naptávcsöves megfigyelésre is.
A táborban a szép számú érdeklődő fiatal neves amatőrcsillagászokkal valamint hazai és külföldi kutatóintézetekben dolgozó asztrofizikusokkal és kutatókkal is találkozhatott. Megemlítendő például az egyik legismertebb hazai asztrofotós, a Zselici Csillagpark munkatársaként dolgozó Schmall Rafael, valamint Dr. Csizmadia Szilárd exobolygó-kutató, a Német Lég- és Űrkutatási Központ tudományos munkatársa.