A SPAR őshonos gyümölcsfák ültetésével tesz a karbon-lábnyom csökkentésért
Megrendezte, majd kiértékelte az első, karbontudatosságot előtérbe helyező eseményét a SPAR. A Budapest Borfesztivál partnerrendezvényének szén-dioxid-kibocsátását a vállalat 392 őshonos gyümölcsfa telepítésével kompenzálja.
„A világ, amelyben élünk sérülékeny, ezért mindent meg kell tennünk, hogy a magunk módján megóvjuk azt. A SPAR Magyarország hosszú évek óta tudatosan törekszik arra, hogy mind áruházainak működése, mind a termékek előállítása, forgalmazása, mind pedig a különböző eseményeinek megszervezése ennek mentén történjen. Az idei Budapest Borfesztiválon éppen ezért a SPAR partnerrendezvényét úgy hoztuk létre, hogy a lehető legkisebb karbon-lábnyomot hagyjuk magunk után. A szervezés, az energiafogyasztás, a vendégek utazása és az étkezés által keletkezett kibocsátást őshonos gyümölcsfák telepítésével önkéntesen kompenzáljuk” – foglalta össze Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.
A SPAR partnere, a GreenDependent Intézet pontosan kiszámolta az esemény miatt keletkezett karbon-lábnyomot a résztvevők száma, a rendezvény hossza, az oda-, és visszautazások, az étel, az ital, a felszolgálás, a nyomtatott anyagok, a szervezés során felhasznált papír mennyisége, valamint a rendezvényen használt energia – világítás és hangosítás működtetése – alapján. A rendezvény karbonlábnyoma eszerint 8,5 tonnányi kibocsátott szén-dioxid volt, amelyet zömmel, azaz több mint 60 %-ban az étkezés, 38 %-ban pedig az utazás okozott. A 440 résztvevő háromnegyede Budapestről érkezett a rendezvényre, s azt is felmérték, hogy ez hogyan történt (autó, közösségi közlekedés, kerékpár, gyalog, stb).
A SPAR Magyarország már a szervezés során felhívta a meghívottak figyelmét arra, miként lehetnek karbontudatosak az eseményen. Például, ha igyekeznek elkerülni az élelmiszer-hulladék keletkezését azzal, hogy csak a szükséges adagot teszik a tányérjukra, a helyszínre jutáshoz pedig a tömegközlekedést választják, vagy megosztják az autóhasználatot. A vállalat azáltal is igyekezett csökkenteni a környezeti terhelést, hogy a rövid ellátási láncok támogatása érdekében helyi termelőktől szerezte be a rendezvényen felszolgált ételek alapanyagait, s az italválaszték tételei is hazai partnerektől származtak. A fogások helyben készültek, így nem volt szükség az ételek külön szállítására és csomagolására, a többször használatos étkészletekkel és poharakkal pedig elkerülték a további felesleges szemét felhalmozódását. A hulladékot szelektíven gyűjtötték, az érintetlenül megmaradt ételeket a Magyar Élelmiszerbank Egyesület segítségével rászorulókhoz juttatták el, amit pedig ilyen módon nem tudtak hasznosítani, azt a Biofilter szállította el és dolgozta fel.
A rendezvény kapcsán keletkezett, a GreenDependent Intézet által számolt 8,5 tonnányi CO2 kibocsátást a hazai üzletlánc őshonos gyümölcsfák ültetésével önkéntesen kompenzálta. A szakértők számításai szerint ehhez öt éves távlatban 392 facsemetére van szükség, amelyet a zöld szervezet a SPAR Magyarországgal való együttműködés keretében oktatási és szociális intézmények kertjeibe juttatott el. Összességében a rendezvény karbon-lábnyomának ilyen módon történő kompenzációjával, s azzal, hogy a program keretében őshonos fákat telepítettek, amelyeket a génmegőrzést szolgáló és a Zala vármegyében található pórszombati „Tündérkertből” szereztek be, a vállalat hozzájárult a biológiai sokféleség és a tájfajták megőrzéséhez is.