A rezsiárak várható emelkedése fékezi az albérletárak emelkedését
A rezsiárak várható emelkedése fékezni fogja a bérleti díjak másfél éve tartó szárnyalását – közölte a Rentingo.com kedden az MTI-vel.
A jelenlegi bérleti díjak és a lakások megemelkedett fenntartási költségei olyan összköltséget jelentenek, amelyre már korlátozott lesz a fizetőképes kereslet.
A közösségi albérletkereső platform szerint ez az egyik változás, amely bekövetkezik az albérletpiacon a kormány által hirdetett energia-veszélyhelyzet hatására, amely miatt 2022. augusztustól csak az átlagfogyasztásig maradnak érvényben a csökkentett gáz- és áramárak.
Ennek megfelelően jelentősen emelkedhet majd azoknak a lakásbérlőknek a rezsiköltsége, akik olyan ingatlant bérelnek, amelynek fenntartása valamilyen oknál fogva nem marad a támogatott körön belül.
Bár a részletszabályok még nem ismertek, a Rentingo.com összegyűjtötte a „borítékolható” változásokat az albérletpiacon.
A közlemény szerint a bérlők eddig kevésbé voltak tudatosak, és sokszor nem a lakás összköltségét nézték, hanem elsődlegesen a bérleti díjakat hasonlították össze. Mivel mostantól a havi pluszköltség a lakás jellegétől függően a bérleti díjon felül akár annak 50-60-70 százaléka is lehet, ezért augusztustól már a teljes havi költség lesz az irányadó a bérlők számára.
Hozzátették, hogy felértékelődnek a kis lakások, ahol az átlagfogyasztás alatt marad az energiafelhasználás, leértékelődnek viszont a nagyobb lakások, amelyet akár a nagyobb családok, akár lakótársként összeállva béreltek az egyetemisták, mert ott az átlag felett már a piaci rezsiárakat kell majd megfizetni.
Szintén felértékelődhetnek a távfűtéses lakások, mert azokat a mostani információk szerint nem érinti az áremelkedés.
HALLGASS EXKLUZÍV PODCASTOKAT IDE, ILLETVE IDE KATTINTVA!
Az albérletpiac legolcsóbb terméke eddig a szobabérlés volt, amelynél a bérleti díj általában a rezsit is tartalmazta, mert a külön mérőóra lakáson belül nem volt megoldható. Ezek általában nagyobb lakásokban vannak, ezért a szobabérlés mint legolcsóbb lakhatási megoldás jelentősen drágulni fog.
A Rentingo.com adatbázisa alapján egy budapesti albérlet rezsije a közös költséggel együtt jelenleg átlagosan a bérleti díj 23 százaléka. A panellakásoknál többet (27 százalék), a téglaépületeknél az átlagnál kevesebbet (21 százalék) kellett fizetni a bérlőknek ezeken a jogcímeken, és fűtés szempontjából a geotermikus lakások biztosították a legkedvezőbb üzemeltetési költséget, a legdrágábbnak pedig a mérőóra nélküli távfűtés bizonyult – olvasható a közösségi albérletkereső platform közleményében.