A közösségi média veszélyeire és az internetbiztonság témájára fókuszálnak az idei NetBiztos pályázat nyertes videói
Az interneten terjedő kihívások akár végzetes veszélyeivel, az adatbiztonsággal és az ellopott adatok témájával foglalkoznak a DUE Médiahálózat és a Telenor Magyarország idei NetBiztos pályázatának nyertes videói. A díjakat a DUE Országos Ifjúsági Sajtófesztiválján adták át.
A NetBiztos pályázatot 2015 óta hirdeti meg a DUE Médiahálózat és a Telenor azzal a céllal, hogy az internet tudatos használatáról olyan videók készüljenek, amelyekkel fiatal készítőik a saját korosztályuk számára adhatnak át hasznos tudást. Idén 12-22 év közötti fiatalok maximum 3 perces videós alkotásait várták két témában: a biztonságos internethasználat, valamint az internet kreatív használata a tanulásban.
A szakmai zsűri idén is három nyertest választott ki, amelyek készítőit a Telenor okoskészülékkel és mobilinternetes előfizetéssel díjazza.
Az első helyezett Márkus Marcell Dávid, a Kaposvári Szakképzési Centrum Nagyatádi Ady Endre Technikum és Gimnázium diákja, akinek P W N E D című kisfilmje egy történeten keresztül mutatja be, hogyan deríthetjük ki, hogy vajon e-mail címünk és a hozzá tartozó jelszó adathalászok birtokába juthatott-e, továbbá hogyan előzhetjük meg, hogy adatainkat ellopják.A zsűri szerint a videó felnőtteknek és fiataloknak is egyaránt hasznos tartalom lehet.
A második helyezést érő videó készítője Nguyen Hédi, a budapesti ELTE Radnóti Miklós Gyakorlógimnázium diákja. TUDTAD? című videója a zsűri szerint a stop-motion technikának köszönhetően ötletes formában, könnyen érthető módon ad tudást és tanácsokat többek között a személyes adatok védelméről, a biztonságos jelszó megválasztásáról.
Körtési András, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának hallgatója harmadik helyezést ért el #XYChallenge című kisfilmjével, amely az interneten terjedő, a fiatalok körében népszerű kihívások akár végzetes veszélyeit mutatja be, a zsűri értékelése szerint kiforrott technikával és hatásos módon.
A Telenor régóta dolgozik azért, hogy kiváló minőségű mobilszolgáltatása mellé tudást is adjon az internet tudatos használatáról. Digitális oktatási programjában, a HiperSuliban már az ország 50 iskolájában segíti a pedagógusokat abban, hogy az iskolai tanórákat minél élvezetesebbé és hatékonyabbá tehessék a digitális eszközök és platformok segítségével. TudatosNet nevű kezdeményezésével pedig videók, iskolai foglalkozások és rendezvények formájában diákoknak, pedagógusoknak és szülőknek segít abban, hogy minél többet tudjanak meg a neten leselkedő veszélyekről és arról, hogyan lehet őket kivédeni.
Emellett a Telenor az internetes szexuális ragadozók témájával foglalkozó, Csapda a neten című cseh dokumentumfilm hazai forgalmazásának támogatója. A film két verzióban: 12, illetve 18 éven felülieknek szóló változatban látható a mozikban, az előbbit pedig egyes iskolákban is vetítik.