A COVID-19 alatt felpörögtek a startupok



A Restart2020 ötletversenyén 19 ország 500 innovátorának, mintegy 100 projektje versenyzett. A legizgalmasabb projektek a fenntarthatóság, az oktatás és az elektromobilitás területén születtek.

A Restart2020 ötletverseny döntőjébe azok az innovátorok jutottak, akik valamilyen olyan érdekes és új megoldást próbálnak létrehozni, amelyből a járvány elmúltával fenntarthatóan működtethető vállalkozások születhetnek. Ezt a célt kívánta támogatni a versenyt rendező szakemberek, befektetők és támogató cégek népes csapata.

„A RESTART2020 nem csak egy ötlet- és startupverseny, hanem egy lehetőség arra, hogy újragondoljuk világszerte azt a víziót, amivel neki indulunk újra a járvány utáni időszaknak.” – fogalmazza meg a kezdeményezés lényegét Kovács Roland, a rendezvény egyik ötletgazdája.

Az ötlet és projektverseny alapítóinak eredeti célja is a fenntarthatóság volt, a verseny meghirdetésekor az motiválta őket, hogy a járvány utáni válságot mivel lehetne enyhíteni, elkerülni. Láthatóan a Covid19 számos területen hozott visszaesést a gazdaságban, ezzel szemben úgy tűnik, hogy a startup vállalkozók, ötletgazdák ilyen helyzetben érzik magukat elemükben. A válságban a kreatív ötletgazdák aktívan keresik a megoldásokat a helyzetre és ennek eredményeként ők azok, akik a válság után igen hamar képesek lesznek elindítani a vállalkozásaikat, újraindítani a gazdaságot.

Az ötlet és a mögötte álló ember
Hetente új ötletek százai születnek az ehhez hasonló a rendezvényeken, hogy aztán ahogy születtek, pont úgy el is tűnjenek nyomtalanul. A versenyek többségében még a győzteseket sem ismerjük meg. A szervezők tervei szerint, az eddigi rossz gyakorlat, az általuk felépített innováció platform – a Pozi.io – segítségével mostantól megváltozhat. Az versenyen induló minden ötlet és projekt elérhető marad az oldalon, nyitottan arra, hogy bármelyik megvalósításához befektető, hiányzó csapattag, vagy mentor csatlakozhasson.

A versenyen született ötletek többségének nem is befektetésre van szüksége, hanem testre szabott segítségre, szakavatott támogatásra. Legalábbis ezt mutatja az a mintegy 100 projekt, amelyből a RESTART2020 online döntőjén 22 mutatkozhatott be. Az ötletgazdák már a nevezési fázisban is kaptak mentori segítséget, kiváló szakemberek támogatták őket a projektjeik jobb kidolgozásában. A legjobbak mellett – egy most épülő nemzetközi közösség részeként – azok is reflektorfénybe kerültek, akik még nem értek el arra a szintre, hogy ötletük megvalósíthassák.

A változás fontossága.
A védnökséget vállaló Kovács Pál, a Paksi Atomerőmű Kapacitásának Fenntartásáért Felelős Államtitkár, a rendezvényt megnyitó videójában külön kitért arra, hogy „csak akkor lehetünk versenyképesek, ha innovatívak is vagyunk.”

A verseny szervezői szerint is most van szükség az ötletekre, mert ha igazi változásokat szeretnénk, akkor most van az ideje elgondolkodni azon, hogy mit és hogy fogunk csinálni a pandémia elmúltával. Változtatni márpedig muszáj, nem térhetünk vissza a megszokotthoz, a korábbi megoldásokhoz. A változást persze kicsiben kell elindítani, mindenkinek a saját munkájában, vállalkozásában, környezetében. Ezt az összefogást és változtatni akarást sugallta a szakmai zsűri is, amelyben az NKFIH startupokkal foglalkozó osztályvezetője Kölkedi Krisztián, az Intellitex inkubátort vezető Bohner Tamás, a házigazda Pozi.io társalapító Kovács Roland mellett, a Tom Szaky általa alapított nemzetközi fenntarthatósági vállalkozás a Terracycle CIO-ja Béla Domokos döntötte végül el a díjazottak listáját.

A verseny legjobbjainak az Intellitext befektetési lehetőséget, 3 csapatnak a Connect East Incubator hathónapos inkubációs programot kínált. Hat további projekt nyert meghívást a Grow with Google program programjába. A verseny össze projektje elérhető a Pozi.io oldalán.

Díjazottak:
Intellitext Investment Opportunity Award:
Forest Making, PhD Journal, Hommy, LISN LISN, Screbo

Intensive Connect East Incubation:
Skeebdo, LISN, Ecolyze

Community Award:
cMenu

Special Award:
PhD Research Journalists, MYRA

Grow with Google program:
Myra, Likespace, DottedHomes, Skeebdo, ForestMaking, NaturAI IDA