220 felett
Akár már ennyit is kereshetnek a főállású takarítók
Gyermeküket egyedül nevelő anyukák enyhítik a munkaerőhiányt
Egyre nagyobb a hiány a takarítókból, miközben a területen egy év alatt közel 20 százalékos volt a díjemelés, így a nettó 250-270 ezres kereset sem ritka – derült ki a Rendi friss elemzéséből. A takarító startup idén több mint duplájára növeli árbevételét, bár az akár négyszer akkora is lehetne, ha lenne elérhető képzett munkaerő. A tevékenységet nem főállásként űzők legnagyobb részét egyébként a gyermekükkel otthon lévő anyukák teszik ki.
80 négyzetméteres annak a tipikus otthonnak a mérete, ahová online rendelnek takarítót a Rendi foglalási felületén. Leginkább persze takarítónőt lehet kérni, a szakma képviselői továbbra is inkább a gyengébbik nem képviselőiből kerülnek ki: a takarítókat közvetítő Rendi partnereinek 92 százaléka nő. Életkor tekintetében már jóval vegyesebb a kép, mint ahogy abban is, ki milyen háttérrel vállal ilyen jellegű munkát. „Több mint 200 partnerünk közel fele-fele arányban végzi ezt a tevékenységet fő-, illetve mellékállásban” – avat be a részletekbe Csillik Timur, a Rendi.hu oldalt üzemeltető Helpy Kft. ügyvezető igazgatója. A részmunkaidősök közel fele rendelkezik valamilyen főállással, s ezt a tevékenységet leginkább hétvégén, vagy a kora reggeli, késő esti szabad óráiban végzi.
A főállással nem rendelkező, takarítást csak részmunkaidőben vállalók nagy többsége gyermekével otthon lévő főállású anyuka, ők azok, akik segítik enyhíteni a területre jellemző munkaerőhiányt. A lehetőség ezenfelül kifejezetten népszerű még az egyetemre, főiskolára járó tanulók, illetve beteg rokonukra vigyázók körében is, míg őket a még tettre kész nyugdíjasok követik.
Közel 10 ezer takarító hiányzik: jöhetnek a robotok?
2018-ban a Rendi minimum duplázza árbevételét, de a startup akár 4-szer akkora is lehetne tavalyhoz képest, ha nem lenne hiány megbízható, jól képzett munkaerőből. „A területen közel 10 ezer fős munkaerőhiány továbbra is leginkább az ország nyugati részében, illetve a fővárosban érzékelhető, de összességében már mindenhol általánosnak mondható” – árulta el Csillik Timur. A szakember hozzátette, az elmúlt egy évben 20 százalék feletti díjemelést hajtottak végre, melynek nagy része a takarító partnereknél landolt fizetéskiegészítésként. Ennek köszönhetően ma egy főállású, napi 8 órában dolgozó bejárónő akár nettó 250-300 ezret is hazavihet havonta, de a Rendi adatai szerint egy részmunkaidős takarító is minimum 120 ezret kereshet. A fővárosi és vidéki bérkülönbségek ugyanakkor itt is tetten érhetők, a munkadíjak tekintetében kb. 30 százalékos a különbség Budapest javára.
„Bár évről évre megismételt kutatásunkból jól látszik, hogy az elvándorlás erősen csökkenő tendenciát mutat, de a takarítók harmadában – a jobb kereset reményében – még mindig felmerül a külföldi munkavállalás. Ennek megoldására további jelentős díjemelésre lenne szükség, de ezt a piac nagy valószínűséggel nem bírná el” – fűzte hozzá Csilik Timur. A szakember szerint a nagy precizitást és alaposságot igénylő munkakört az oly gyakran emlegetett robotok sem tudják pótolni a közeljövőben: a kutatásban részt vevő takarítónőknek is mindössze az ötöde fejezte ki ebbéli aggodalmát, hogy a közeljövőben őket gépi munkaerőre cserélik majd.
A kutatás hátteréről:
A Rendi Magyarország legnagyobb internetes takarítóközvetítőjeként online és telefonos kutatás keretében vizsgálta a takarítói piac sajátosságait. Az adatfelvétel során 104 bejárónő válaszait rögzítették, melyre 2018. november 5-8. között került sor. A kutatás nem reprezentatív a takarítói piacra nézve, ugyanakkor alkalmas a területen dolgozók kereseti és munkaerő-piaci trendjeinek feltérképezésére.