A budapesti Nemzeti Színház vendégjátéka

Fedák Sári (1879–1955) a magyar színjátszás legnagyobbjai közé tartozott, igazi primadonna volt, akit nemcsak Pesten ünnepeltek, hanem külföldön is, fellépései során eljutott Bécsbe, Berlinbe, Párizsba, Londonba és New Yorkba is.
Életéről Szűcs Nelli színésznő, a budapesti Nemzeti Színház Jászai-díjas, Érdemes- és Kiváló Művésze készített egyéni előadást, melyet a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy és a Carola Egyesület közreműködésével a Tamási Áron Színház nagytermében is bemutat április 3-án (csütörtökön) 19 órától, április 4-én (pénteken) pedig 12 órától.
Szűcs Nelli önálló estje azzal a céllal jön létre, hogy felelevenítse a 20. század egyik legfontosabb magyar színésznőjének emlékét, megismertesse a közönséggel nem mindennapi életének részleteit, és igazságot, elégtételt szolgáltasson személyének mindazért a méltánytalanságért, amelyet elszenvedett.
„Soha meg nem bocsájtható bűne a második világháború utáni politikai rendszernek, hogy Fedák Sárit méltatlan és bizonyítatlan vádak miatt börtönbüntetésre ítélték, és emiatt soha többé nem léphetett színpadra szeretett hazájában. Mikor végleg kiderült számára, hogy a színpadra nincs visszaút, teljesen összeomlott, és ez az állapot okozta idő előtti halálát”
– áll az előadás ajánlójában.


Az emlékest szövegkönyvét a színésznő emlékirataiból, az Útközben és a Te csak most aludjál, Liliom… című könyvből, valamint egyéb megemlékezésekből, levelekből, a Színháztörténeti Intézet anyagaiból és régi Színházi Élet című folyóiratokból állították össze. Az előadásban dalok is elhangzanak Fedák Sári leghíresebb szerepeiből, melyek még élesebbé teszik a magyar operett eme nagyasszonyának alakját, aki egy rövid ideig Molnár Ferenccel élt viharos házasságban. Azonban nemcsak a neves színésznőt ismerheti meg a közönség ebből a lenyűgöző produkcióból, hisz az előadó végigvezet a magyar történelmen Trianontól a kommunizmusig, és Herczeg Ferenctől Jászai Mariig rengeteg közismert személyiséget megidéz, vagyis egy igazi dokumentumdráma elevenedik meg a színpadon.
A produkció rendezője, Dávid Zsuzsa szerint Fedák Sári megjárta a csúcsokat és a poklokat is, de amennyire méltán ünnepelték, annyira méltatlanul állították félre.
„Rendkívüli személyisége, kivételes egyénisége kitörölhetetlen nyomot hagyott valaha volt színházi életünkben. Szeretnénk ezzel az esttel az emlékezésen túl azt is elérni, hogy Fedák Sárit nyilvánosan rehabilitálják, ne terjedjenek tovább személyéről hamis és igazságtalan pletykák, légből kapott állítások. Lássuk végre ezt a nagy művészt igaz valójában, minden nagyszerű emberi tulajdonságával, hibáival, gyarlóságaival együtt”
– írta a rendező az előadásról.
Külön érdekessége a budapesti Nemzeti Színház produkciójának, hogy az előadót ugyanúgy Kárpátaljához, Beregszászhoz kötik gyökerei, amiképpen nagy elődjét is. Szűcs Nelli 1993-ban végzett az Állami Karpenko-Karij Színház- és Filmművészeti Főiskolán Kijevben, azóta dolgozik Vidnyánszky Attilával, és máig tagja a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színháznak. 2006 és 2013 között a debreceni Csokonai Színház társulatában töltött évek után, 2013-ban a Nemzeti Színházhoz szerződött. Szűcs Nelli rendkívüli empátiával és érzékenységgel vett részt az est szerkesztésében, az előadás koncepciójának kialakításában, és ugyanilyen érzékenységgel idézi meg minden fellépése során Fedák Sári alakját. 2023-ban a Magyar Teátrum Nyári Fesztiválján elnyerte a legjobb női alakítás díját ezzel a produkcióval.