Tech-alapú megoldások az eszköz- és vagyonkezelésben

A generatív AI és a blokklánc is átalakítja a befektetői stratégiákat

Az eszköz- és vagyonkezelési szervezetek négyötöde (80%) szerint a diszruptív technológiák, mint például az AI, növelik a bevételeket, és azok, akik gyorsan alkalmazzák a „tech-as-a-service” modellt, 2028-ra akár 12%-os bevételnövekedést is elérhetnek. Megjelent a PwC 2024 Asset & Wealth Management Report című felmérése.

A globálisan 521 megkérdezett eszköz- és vagyonkezelő négyötöde (81%) stratégiai partnerségeket, konszolidációkat vagy felvásárlásokat fontolgat annak érdekében, hogy javítsák a technológiai képességeiket és egy „kiterjesztett technológiai ökoszisztémát” építsenek ki. Ez nem csupán az innovációt szolgálja, de általa kívánnak új piacokra lépni, és demokratizálni a befektetési termékekhez való hozzáférést a nagy vagyonátadás előtt.

A PwC legfrissebb Asset & Wealth Management Reportfelméréséből az is kiderül, hogy miként alakítják át a diszruptív technológiák a befektetői elvárásokat, nyitnak új piacokat, és tágítják az innováció határait. A kutatás megállapítja, hogy az eszköz- és vagyonkezelési szervezeteknek (asset and wealth management, AWM) újra kell gondolniuk versenystratégiájukat. Az olyan technológiák ugyanis, mint a generatív mesterséges intelligencia (GenAI), a blokklánc (DLT), a big data és a felhőalapú számítástechnika, nemcsak hatékonyabb működést tesznek lehetővé, hanem forradalmasítják a bevételi modelleket, az ajánlatokat és az üzleti keretrendszereket az iparágon belül.

„A felforgató technológiák, mint például az AI, átalakítják az eszköz- és vagyonkezelési iparágat, növelve a bevételeket, a termelékenységet és a hatékonyságot is” – mutatott rá Polacsek Csaba, a PwC Magyarország pénzügyi és tranzakciós tanácsadási üzletágát vezető cégtársa. „A stratégiai partnerségek és konszolidációk kulcsszerepet játszanak a technológiai ökoszisztémák kiépítésében, amelyek elősegítik az ötletek és szakértelem nagyobb mértékű átadását, lehetővé téve a kisebb szereplők számára, hogy gyorsan és költséghatékonyan fejlesszék rendszereiket, míg a nagyobb szereplők hozzáférhetnek a növekedéshez elengedhetetlen szakértelemhez” – tette hozzá a szakember.

A globális kezelt vagyon (AUM) 2028-ra eléri a 171 billió amerikai dollárt, vezetnek az alternatív befektetések, köztük a tokenizáció

A PwC kutatása szerint az AWM által mért globális kezelt vagyon (Assets under management, AUM) 2028-ra várhatóan eléri a 171 billió amerikai dollárt, ami 5,9%-os éves növekedési ütemet (CAGR) tükröz, szemben a tavalyi 5%-kal. Az alternatív befektetések sokkal gyorsabban növekednek (évi 6,7%-kal), és 2028-ra elérik a 27,6 billió dollárt. Ezeknek a nagyságrendeknek az érzékeltetéséhez két összehasonlítás: az USA 2023-as GDP-je 27,4 billió dollár volt, a V4 országok, Románia és Ausztria teljes GDP-je pedig 2,4 billió dollár.

Az eszköz- és vagyonkezelők által keresett új növekedési lehetőségek közül kiemelkedik a tokenizáció. A PwC számításai szerint a tokenizált termékek 2028-ra 40 milliárd dollárról több mint 317 milliárd dollárra növekednek, ami 51%-os éves növekedési ütemet (CAGR) jelent. A tokenizáció, vagyis a részleges tulajdonjog, bővítheti a piaci kínálatot a pénzügyek demokratizálásával és a prémiumok csökkentésével. A tokenizációt különösen a magántőke (53%), a részvények (46%) és a hedge fundok (44%) eszközkezelői tervezik kínálni. Míg az alternatívák jelentős növekedési lehetőséget képviselnek, kevesebb mint egyötödüknél (18%) elérhetők jelenleg feltörekvő, például digitális eszközosztályok annak ellenére, hogy tízből nyolc növekedést tapasztal a beáramlásokban.

Szakemberhiány nehezíti az üzletkötést

Az AWM a konszolidációra és a technológiai ökoszisztémákra összpontosít, valamint a munkaerő utánpótlása is prioritás. Az eszközkezelők 30%-a szerint ugyanis hiányoznak a releváns készségek és tehetségek a piacról, holott az M&A-t (felvásárlásokat és egyesüléseket) vizsgáló AWM szervezetek 73%-a a következő 2-3 évben a szakemberekhez való hozzáférést látja az üzletkötés első számú hajtóerejének. Ahogy az AWM szervezetek a digitális átalakulással, illetve a tehetség- és termékportfólióik bővítésével küzdenek, több mint négyötödük (81%) fontolgat stratégiai partnerségeket, konszolidációkat vagy felvásárlásokat és egyesüléseket, hogy kiterjesztett technológiai ökoszisztémát építsenek a növekedés érdekében.