A kezeletlen alvászavar az élet minden területére hatással van
A jó éjszakai alvás alapvető fontosságú az egészséges életmód fenntartásához és a mindennapi teljesítményhez. Azonban számos ember számára az alvás nem mindig nyugodt és pihentető élmény. A különböző alvászavarok, mint például az alvási apnoe, sokak éjszakáit és nappalait teszik kényelmetlenné.
„A kezeletlen alvászavarok egyértelműen összefüggésbe hozhatóak olyan egészségügyi problémák kialakulásának megnövekedett kockázatával, mint az elhízás, a szívbetegségek, magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a szívelégtelenség. De a kialvatlanság, a folytonos nappali álmosság a szorongás és a depresszió mellett például autóbalesetekért is felelős tud lenni” – mondja a SomnoCenter Szeged centrumvezető szomnológusa, dr. Annus János Kristóf.
A szakorvos szerint pácienseik körében az egyik leggyakoribb alvászavar az alvási apnoé szindróma.
„Az alvási apnoé lényegében azért lép fel, mert a felső légút a légzőizmok ellazulása miatt elzáródik, amikor a páciens levegőt próbál venni alvás közben” – magyarázza dr. Annus János Kristóf. -„Így nagyjából 10 másodpercig nem kap levegőt, amit az agy érzékel, és az oxigénhiány miatt felébreszti a alvót. Ez az éjszaka folyamán újra és újra, akár több százszor is megismétlődik, a szakadozott alvás pedig komoly problémákat hoz magával.”
Az alvás folyamatos megszakadása, a mélyalvás hiánya napközbeni fáradtsághoz, a koncentráció hiányához, ingerlékenységhez vezet, illetve magas vérnyomáshoz, szívbetegségekhez és 2-es típusú cukorbetegséghez is.
„Az egyik leggyakoribb tünet, amire fel szoktak figyelni, az a horkolás, de más jelekre is érdemes figyelmet fordítani. Az alvási apnoésok gyakran szájon át veszik a levegőt éjszaka, ami reggelre szájszárazságot, kaparó torkot eredményez. Szintén a reggeli ébredéskor sokszor jelentkezik fejfájás, napközben fáradtság, levertség. A gyakori éjszakai megébredés szintén olyan tünet, ami semmiképpen sem jelent jót” – hívja fel a figyelmet dr. Annus János Kristóf.
Az alvási apnoé egyik legfontosabb kockázati tényezője a túlsúly. Az életkor szintén szerepet játszik, az idősebb felnőtteknél gyakoribb ez az alvászavar, de bármely életkorban előfordulhat. A férfiaknál nagyobb a kockázata az alvási apnoé kialakulásának, bár a nők is szenvedhetnek ettől az állapottól, különösen a menopauza után. A dohányzás szintén növelheti a megjelenésének esélyét, mivel irritálhatja a légutakat és ellazíthatja az izmokat. Bizonyos örökletes tényezők vagy anatómiai sajátosságok is hajlamosabbá tehetnek a kialakulására.
„Ha álmosak és fáradtak vagyunk nappal, annak ellenére, hogy úgy gondoljuk, elegendő ideig aludtunk, az azt jelezheti, hogy alvásminőségünk nem megfelelő, alvászavar lehet jelen. Az állandó álmosság és fáradtság komoly hatással lehet az életminőségre, a munkateljesítményre és az egészségre, növelheti a balesetek kockázatát, mivel csökkentheti a figyelmet és a reakcióidőt. Nagyon fontos, hogy ha alvászavar tüneteit érzékeljük magunkon vagy egy szerettünkön, családtagunkon, akkor ne hagyjuk annyiban, járjunk minél előbb utána a problémának.”
A szakorvos a szegedi Alvászavar Központ szakápolóival együtt elkötelezett amellett, hogy segítsen az alvászavarokkal küzdőknek, hogy újra nyugodtan tudjanak aludni. A központban az alvászavarok diagnózisát és kezelését minden betegnél egyéni és holisztikus megközelítéssel végzik, a diagnózis felállítását és a terápiát egy helyen tudják biztosítani a páciens számára.
Az alvásproblémák nem csupán apró kellemetlenségek, hanem komoly hatással lehetnek az egészségre és a mindennapi funkcionálásra. Azonban megfelelő segítséggel és támogatással ezek az alvászavarok kezelhetők és javíthatók. Legyen szó alvási apnoéról vagy más alvászavarról, kérjünk segítséget, hogy újra visszanyerhessük az éjszakai pihentető alvást és az ébredés utáni frissességet.