800 millió forint jogdíjat fizet az EJI a színészeknek
Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) 800 millió forint jogdíjat fizet ki több mint 100 ezer magyar és külföldi előadóművésznek. A most lezárt audiovizuális nagyfelosztás eredményeként a legmagasabb jogdíj megközelíti a nyolcmillió forintot, a tíz legnagyobb összegű jogdíjban részesülő előadóművész együttesen 53 millió forintot kap műsoraik 2022-es felhasználása után.
Televíziós ismétlések: szinte kizárólag magyar előadóknak fizetnek ki közel 430 millió forintot
A jogdíjak közel 7000 különböző, tavaly ismételt műsor adatai alapján kerültek felosztásra. Az említett műsorok összesen 622 ezer percen keresztül, vagyis több mint egy éven át voltak láthatóak a televízióban.
A tárgyévben a jogdíjfelosztás eredményeként 35 előadó jogdíja haladta meg az egymillió forintot, és további 700 előadó kapott 100 000 forintnál is magasabb jogdíjat. A jogdíjban részesülő előadók túlnyomó többsége magyarországi állandó lakóhellyel rendelkezik.
Több mint 350 millió forint jogdíj a televízióban sugárzott filmek és szinkronok után
Az EJI közel 18 ezer lejátszás alapján több mint kétmillió percnyi film-adatot dolgozott fel a jogdíjak arányos felosztása érdekében. A jogdíjban nem csak a filmek eredeti, jellemzően külföldi előadóművészei részesülnek, hanem azok a magyar szinkronművészek is, akik közreműködésével a filmek a magyar kultúra részévé válnak. A legmagasabb jogdíj ebben az esetben nem éri el az 500 ezer forintot.
Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesületről (EJI)
Az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület a zenészek, színészek, táncosok, artisták jogait érvényesítő egyesület, amit az előadók hoztak létre. A televíziók, rádiók és más felhasználók jogdíjat fizetnek az előadóknak felvételeik felhasználásáért. Ezt a jogdíjat Magyarországon minden hazai és külföldi előadó nevében az EJI szedi be és fizeti ki részükre. Az EJI-nek közel 4000 tagja van, 2022-ben 3,9 milliárd forint jogdíjat osztott fel a magyar és külföldi előadóművészek számára.