A magyarok többsége szívesen választ hagyományos ajándékokat kedvesének Valentin-napon
Az éves Mastercard Love Index alapján a magyarok nem hagyják az utolsó pillanatra a Valentin-napi ajándékok kiválasztását, az online vásárlás iránti bizalom pedig folyamatosan nő.
A Mastercard Love Index alapján a szeretteinkre fordított költések aránya 3 százalékkal nőtt az elmúlt 3 évben, a többség (30%) pedig az utolsó pillanatban, február 14-én vette meg a Valentin-napi ajándékot kedvesének. Ezzel szemben a magyarok pár nappal hamarabb gondoskodnak az ajándékról, és egyre gyakrabban lepik meg virággal vagy ékszerrel szívük választottját.
Az élmények világszerte népszerűbbek a tárgyi ajándékoknál
A nemzetközi adatok alapján három év alatt 76 százalékkal nőtt a Valentin-naphoz köthető e-kereskedelmi tranzakciók száma világszerte, ami jól bizonyítja, hogy azok is szívesen választják a gyors, kényelmes és biztonságos online vásárlást, akik az utolsó pillanatig várnak az ajándék beszerzésével. Az adatok alapján rózsára és más virágokra fordított kiadások csak minimálisan (7 százalékkal) nőttek, miközben ékszerre 8 százalékkal kevesebbet költöttek világszerte 2016 és 2018 között. Ezzel szemben a könyvekre és zenei albumokra fordított kiadások 41 százalékkal emelkedtek, vagyis egyre többen választanak a kedvesükhöz jobban illő, személyes ajándékokat virág vagy ékszer helyett.
Minden lehetséges ajándék közül a szerelmesek egy hotelben töltött éjszakával lepik meg legszívesebben egymást Valentin-napon. A szobafoglalásokra fordított kiadások 9 százalékot emelkedtek, míg az összes ezzel kapcsolatos költés 5 százalékot nőtt 3 év alatt.
Az ajándékok beszerzését nagyban egyszerűsíti az egyérintéses technológia, amely világszerte 114 országban, több mint 9 millió ponton érhető el a vásárlók számára, akik élve ezzel az előnnyel 193 százalékkal gyakrabban és 229 százalékkal többet költöttek három év alatt. Ez az arány a magyarok esetében még inkább kiugró: itthon 207 százalékkal nőtt az egyérintéses fizetések száma, míg ezen vásárlások értéke 319 százalékkal több, mint három évvel ezelőtt.
A magyarok körében a klasszikus ajándékok népszerűek Valentin-napon
Magyarországon 42 százalékkal nőtt a Valentin nappal kapcsolatos költések értéke, a tranzakciók száma 86 százalékkal emelkedett. A Love Index alapján a nagy átlaggal szemben a magyarok nem várnak az utolsó pillanatig, a többség (31%) már február 11-én beszerzi az ajándékokat. A vásárlók nagy része (88%) még mindig inkább személyesen választ Valentin-napi meglepetést, de 11 százalék már online teszi mindezt.
Itthon is népszerű Valentin-napi program a közös vacsora, az éttermi kártyás fizetések száma 103 százalékkal emelkedett, míg ezek értéke átlagosan 64 százalékkal nőtt. A finom fogások mellett egy közös utazás is gyakori program Valentin-nap kapcsán; három év alatt 42 százalékkal költöttünk gyakrabban erre és szállásfoglalásaink értéke is 51 százalékot nőtt. A teljes Valentin-napi kiadásaink felét teszi ki az utazás és közlekedés, ez 27 százalékkal több, mint 2016-ban.
Itthon a személyre szabott meglepetések mellett a klasszikus ajándékok is nagyon népszerűek, 2016-hoz képest 124 százalékkal fizetünk gyakrabban virágért, ezen vásárlásaink értéke pedig 179 százalékkal emelkedett. A virág mellett az ékszerek is gyakran kerülnek elő Valentin-napi meglepetés formájában, ezekre 36 százalékkal szántunk többet, mint korábban.
„Az egyérintéses fizetés és az aznapi kiszállítás elterjedésével minden eddiginél egyszerűbben tudjuk kedvesünket szívhez szóló ajándékkal meglepni. Az adatok alapján is azt látjuk, hogy az emberek a világ minden táján tárgyi ajándékok helyett spontán élményekkel szeretnék meglepni kedvesüket, és ebben az se akadályozza meg őket, ha csak az utolsó pillanatban gondoskodnak erről. A Mastercard Love Index immáron negyedik éve ad betekintést a globális és helyi kártyahasználati trendekbe, segítve ezzel a kereskedőket is” – mondta Eölyüs Endre a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója.
Vásárlási szokások Valentin-nap környékén 2016-2018 között
Európai régió
Az európaiak 30 százalékkal többször vásároltak Valentin-nap környékén 2018-ban, mint 2016-ban. A vásárlások értéke 41 százalékkal nőtt ebben az időszakban.
Az élményekre fordított vásárlások aránya nőtt:
hotelre 23, éttermi fogyasztásra 15, utazásra és közlekedésre 61 százalékkal költöttünk többet. Az ékszerekre fordított kiadások nem sokat változtak (1 százalékkal nőtt a költések összege és 7 százalékkal a vásárlások száma), a virágvásárlás népszerűsége viszont kiugró, átlagosan 59 százalékkal nőtt az ezekre fordított összeg, míg a vásárlások száma 54 százalékot emelkedett három év alatt.